Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Barnier: Na dohodu zbývají jen hodiny, stále je nejistá

Barnier: Na dohodu zbývají jen hodiny, stále je nejistá

18.12.2020 10:18, aktualizováno: 18.12. 13:04
Autor: ČTK

Aktualizováno

Na vyjednání dohody Evropské unie s Británií zbývají poslední hodiny, její osud je však stále nejistý. Poslancům Evropského parlamentu to dnes řekl hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier, podle něhož se oběma stranám dosud nepodařilo překonat poslední zbývající rozpory. Europoslanci přitom požadují, aby úmluva o budoucích obchodních a dalších vztazích byla na světě nejpozději do neděle, jinak ji do konce roku nehodlají schválit.

"Nadešla chvíle pravdy. Zbývá nám velmi málo času, na vyjednávání máme k dispozici již jen hodiny, pokud chceme, aby dohoda vstoupila v platnost 1. ledna," prohlásil dnes Barnier na plénu EP.

Úspěšnému dokončení rozhovorů, které obě strany vedou od lednového britského odchodu z evropského bloku, stále brání zejména spory okolo rybolovu a pravidel hospodářské soutěže. Do konce přechodného období pro vyjednání a schválení dohody přitom zbývají necelé dva týdny.

Barnier dnes podotkl, že Londýn stále nevyšel vstříc požadavkům EU týkajícím se standardů britského zboží mířícího na unijní trh. Zlomovým tématem rozhovorů pak podle něj zřejmě budou práva na rybolov v britských vodách, jichž se rybáři z unijních zemí nechtějí vzdát. "Musíme být připraveni na všechny možnosti," dosal Barnier s tím, že výsledek jednání nelze předpovědět.

Britský premiér Boris Johnson ve čtvrtek večer po telefonátu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou prohlásil, že Británie neustoupí ve snaze "kontrolovat přístup do svých vod". Zopakoval také, že pokud EU významně nezmění pozici, dohoda pravděpodobně nebude. Oba politici se přitom shodli, že i když dosažení shody považují za obtížné, jejich týmy budou jednat do poslední možné chvíle.

Europoslanci, jejichž souhlas je pro uplatnění dohody nutný, si přitom ve čtvrtečním prohlášení lídrů parlamentních skupin vymínili, že dohoda musí být hotova do neděle. Pouze v tom případě jsou ochotni svolat na konci roku mimořádnou schůzi a úmluvu schválit.

Diplomaté některých unijních zemí už zmínili možnost, že by dohoda mohla začít platit v rámci takzvaného předběžného provádění i bez souhlasu parlamentu, který by ji mohl schválit až dodatečně v lednu. Tato možnost se však řadě poslanců nelíbí, neboť jim podle nich výrazně ztěžuje případné odmítnutí smlouvy.

"Evropský parlament byl trpělivý, ale demokracii nemůže a nebude svazovat britská nezodpovědnost," prohlásila socialistická europoslankyně Kati Piriová, která stejně jako řada dalších kolegů odmítla možnost dodatečného schvalování dohody. Většina poslanců v diskusi vyzývala britskou vládu, aby změnila přístup k jednáním, ustoupila ve zbývajících sporných bodech a předešla tím zbytečným škodám.

Pokud se sedmadvacítka evropských zemí do konce roku nedomluví s Británií na uspořádání budoucích obchodních vztahů, zkomplikují od ledna obchod přes Lamanšský průliv cla a kvóty. To bude podle ekonomů další rána pro hospodářství stižené koronavirovou krizí.

Europoslanci dnes budou schvalovat sérii opatření navržených Evropskou komisí, která mají zabránit chaosu v letecké či silniční dopravě v případě rozchodu bez dohody. Návrhy mají do poloviny příštího roku zajistit plynulé letecké a silniční spojení mezi EU a Británií a také na rok zachovat dosavadní uspořádání rybolovných práv. Podmínkou pro jejich uplatnění je, aby obdobná pravidla přijala i britská strana.

 

Čtěte více:

Provozovatel burz s kryptoměnami Coinbase požádal o vstup na burzu
18.12.2020 8:39
Největší americká kryptoměnová burza Coinbase Global Inc. požádala ame...
Jednání mezi EU a Británií jsou ve
18.12.2020 8:57
Evropské akciové trhy míří k mírně negativnímu zahájení pátečního obch...
Rozbřesk: ČNB míní, koronavirus mění a brexit se dál komplikuje
18.12.2020 9:06
Bankovní rada na svém posledním letošním zasedání ponechala úrokové sa...
Poptávka po uhlí se po rekordním propadu příští rok zvýší, čeká IEA
18.12.2020 10:12
Globální poptávka po uhlí se po letošním rekordním propadu způsobeném ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.11.2025
15:43Meta je nejlevnější akcií z Magnificent Seven. Příležitost, nebo varovný signál?  
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
13:56Bank of England drží sazby na 4 procentech Těsné hlasování naznačuje možný brzký cut
13:16Dominik Rusinko je novým hlavním ekonomem Patria Finance
12:59Boom emisí dluhopisů: AI, akvizice a vládní deficity ženou trh na maxima  
11:38Challenger: Americké firmy propouštějí nejvíce za 20 let. Nasazují AI a snaží se šetřit
10:38Jan Bureš: Průmysl v září nad očekáváním, vyhlídky však zůstávají nejisté
10:32Huang řekl, že Čína vyhraje závod o umělou inteligenci, později své vyjádření zmírnil
10:31Růstu akcií dopoledne dochází dech. Euro a zlato se zvedají  
9:54USA sníží kvůli dlouho trvajícímu shutdownu kapacitu letů o 10 procent
9:00Rozbřesk: Vyšší inflace koruně nepomohla, s ČNB to bude obdobně
8:50ČNB rozhodne o sazbách, Qualcomm překvapil výhledem a v centru dění opět shutdown i Trumpova cla  
6:08Rally čipových firem se láme. Přehnané valuace vyvolaly výprodej
05.11.2025
22:04Americké akciové indexy posilují  
17:13Velmi nízká budoucí návratnost amerických akcií?
16:01Bitcoin poslali dolů jeho dlouhodobí držitelé
13:59McDonald's mírně zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
12:58PODCAST Analytický radar: Moneta předběhla trh, Erste sází na Polsko, Komerční banka drží stabilitu
12:26Akcie zpomalují pokles, ale zůstávají pod tlakem i dnes  
11:20AMD překonala očekávání, výhled na čtvrtý kvartál posílil díky AI a serverům  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.