Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hamáček: ČSSD nemůže podpořit ani jednu verzi daňových změn

Hamáček: ČSSD nemůže podpořit ani jednu verzi daňových změn

22.12.2020 12:50
Autor: ČTK

Sociální demokracie nemůže podpořit ani jednu verzi daňového balíčku. Nejlepší by bylo, kdyby balíček neprošel ani v jedné podobě. V dnešní rozpravě nad daňovým balíčkem to řekl předseda ČSSD Jan Hamáček. Sněmovna rozhoduje o tom, zda dá přednost své verzi, nebo té senátní. Obě počítají se zrušením superhrubé mzdy a jejím nahrazením dvěma sazbami daně z příjmů fyzických osob, a to 15 procent a 23 procent pro lidi s příjmy zhruba nad 140.000 korun měsíčně.

Senátní verzi podpořili ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a předseda opoziční ODS Petr Fiala.

"Najednou tady vlastně de facto během dvou měsíců totálně změníme a překopeme charakter České republiky," řekl Hamáček. Zdůraznil, že balíček představuje cestu ke slabému státu. Poukazoval na to, že stát nyní řeší pandemii koronaviru a pravidelně jej někdo žádá o podporu. Když není kde brát peníze a stát je slabý a nemá peníze, příliš pomáhat nemůže, argumentoval.

Poznamenal také, že rozpočet na příští rok je poslední, který byl sestavitelný. Rozpočet na rok 2022 už podle jeho mínění bude problém a bude se v něm muset škrtat. Senát ho zklamal, protože měl naději, že sněmovní verzi zákona přepracuje tak, aby zachoval cíl maximální podpory spotřeby, uvedl Hamáček.

Senátní verze bude mít na veřejné rozpočty celkový dopad asi 99 miliard korun. Původní sněmovní verze by je připravila až o 130 miliard korun.

Místopředseda ČSSD Ondřej Veselý upozorňoval na to, že balíček nemyslí na důchodce, kteří z daňových změn nebudou mít nic. Důchodci na tom podle něj budou ještě hůř, protože navíc budou platit i to, co musí platit ostatní.

Obdobně se vyjádřil i poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. "Z větší části tuto vaši daňovou reformu zaplatí důchodci," prohlásil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip podotkl, že jeho strana byla proti zavedení superhrubé mzdy. Věří, že rozhodnutí Sněmovny, ať bude jakékoli, bude následně doplněno tím, jak bude stát stabilizovat veřejné finance. Uvedl, že zatím se plní pouze jeden cíl, a to je zrušení superhrubé mzdy, ale komunisté podle něj chtějí naplnit i to, že to nebude znamenat destabilizaci veřejných financí.

"Ten průvan ve státní kase, který dnes budujeme, je systémový, hned tak se nezruší," varoval Jiří Dolejš (KSČM). Použil také slova o "daňovém klystýru".

 

Čtěte více:

Obě komory Kongresu USA schválily krizový balík
22.12.2020 8:25
Obě komory amerického Kongresu v pondělí večer schválily soubor opatře...
USA uvalily sankce na více než 100 čínských a ruských firem
22.12.2020 9:21
Americké ministerstvo obchodu zveřejnilo seznam 58 čínských a 45 ruský...
Britská ekonomika ve čtvrtletí vzrostla o rekordních 16 procent
22.12.2020 10:31
Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla o rekordních 16 procent...
Schillerová: Stát dal na podporu ekonomiky přes 241 miliard
22.12.2020 10:50
Stát v důsledku změn letošního státního rozpočtu vyplatil do konce lis...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.05.2025
17:11Letošní rok opět připomíná mandátové „dilema“ amerického Fedu. Jak velké ale opravdu je?
15:18Jakub Blaha: Příjmy z cloudu Azure zrychlují a Microsoft překonává odhady Wall Street ve všech metrikách  
13:18Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms: Sázka na staronový přírůstek Investičních tipů vychází  
11:57Hotovost je král, věří Mobius. Příležitosti vidí hlavně v Indii
9:09Tržby Microsoftu pohání cloud, příjmy překvapila Meta
9:00USA a Ukrajina podepsaly dohodu o nerostném bohatství. Co z původní vypadlo a co zůstalo?
6:05Trhy se po turbulencí usadí, myslí si šéf Goldman Sachs
30.04.2025
22:08Silný závěr obchodování znamenal nepřerušení zelené šňůry na Wall Street  
18:32PROPERITY FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
18:24Pro arte, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
18:02Nejhorších 100 dní prezidentského úřadu od Nixona. Které akcie z S&P 500 si vedly nejlépe a které nejhůře?
17:58ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva za rok 2024
17:54J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
17:49SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
17:40J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
17:39AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - Výroční finanční zpráva 2024
17:36AMISTA investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond a.s. - Výroční zpráva za rok 2024
17:33AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2024
17:31AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. Výroční zpráva za rok 2024
17:30AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS SICAV, a.s. - Výroční zpráva za rok 2024

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
CVS Health Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Dominion Energy Inc (03/25 Q1, Bef-mkt)
Estee Lauder Cos Inc/The (03/25 Q3, Bef-mkt)
Hershey Co/The (03/25 Q1, Bef-mkt)
Intercontinental Exchange Inc (03/25 Q1, Bef-mkt)
JP - Základní O/N úroková sazba
KKR & Co Inc (03/25 Q1, Bef-mkt)
ROBLOX Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
12:00Linde PLC (03/25 Q1)
12:30Xerox Holdings Corp (03/25 Q1)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM v průmyslu