Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéfka EK: Komise udělala chyby, chce urychlit schvalování vakcín

Šéfka EK: Komise udělala chyby, chce urychlit schvalování vakcín

10.02.2021 15:08
Autor: ČTK

Evropská komise nebyla dost rychlá při schvalování vakcín a příliš věřila rychlosti jejich velkovýroby. Chybu udělala také při snaze omezit export očkovacích látek do Británie. Prohlásila to dnes předsedkyně komise Ursula von der Leyenová, která v Evropském parlamentu reagovala na kritiku pomalého postupu očkování v členských zemích Evropské unie. Komise bude podle ní pracovat na nových pravidlech, která by umožnila co nejvíce urychlit schvalovací proces.

"Byli jsme pomalí při schvalování. Byli jsme příliš optimističtí co se týká hromadné výroby. A možná jsme si byli příliš jistí, že co si objednáme, dostaneme včas," řekla europoslancům šéfka unijní exekutivy, která již část těchto pochybení připustila minulý týden.

Von der Leyenová dodala, že komisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová začne pracovat na nových pravidlech, která by umožnila Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA) co nejvíce urychlit schvalování. To v současnosti trvá o několik týdnů déle než v některých mimounijních státech. Komise chce zároveň více tlačit na výrobce, aby přizpůsobili své kapacity potřebám unie, dodala šéfka komise.

V zemích EU se očkování proti covidu-19 rozběhlo pomaleji než ve Spojených státech, Británii či Izraeli, které dříve schválily vakcíny a uzavřely smlouvy s výrobci. Brusel se nyní pře s firmou AstraZeneca, která proti původním slibům zhruba o polovinu omezila objem vakcín, který členským státům doručí do konce března. Částečná snížení očekávaných dodávek se týkají i dalších dosud schválených očkovacích látek od firem Pfizer/BioNTech a Moderna.

Velká část europoslanců dávala najevo nespokojenost s tím, že komise s farmaceutickými firmami vyjednávala v tajnosti a smlouvy s odkazem na přání výrobců nezveřejnila ani po naléhání EP či nevládních organizací. "Smlouvy neobsahují žádné sankce za zpoždění, protože rozhodující slovo mají firmy," kritizovala nákup vakcín šéfka levicové frakce EP Manon Aubryová, podle níž je by měl EP společné unijní nákupy vakcín podrobně prošetřit.

Větší transparentnost požadovali i další poslanci, kteří zároveň volali po efektivnějším pokračování společné očkovací strategie EU. "Každé zpoždění v tomto programu se musí vysvětlit, ospravedlnit a doprovodit návrhy, jak jej napravit. Na každou další výzvu musíme být předem připraveni," prohlásil předseda europarlamentních liberálů Dacian Ciološ.

Brusel kvůli sporům s výrobci zavedl koncem ledna systém kontrol exportu očkovacích látek vyráběných v EU, jenž má v krajním případě umožnit zákaz jejich vývozu. Opatření však ostře kritizovala Británie kvůli tomu, že počítalo s kontrolami na hranicích Irska a Severního Irska vyloučenými brexitovou dohodou.

"Hluboce toho lituji", řekla Von der Leyenová, podle níž je pro komisi zásadní udržení stability mezi oběma částmi Irska. Systém má podle ní sloužit především k tomu, aby unie měla o vývozech přehled. Podle dosud posledního vyjádření EK zatím nebyl vývoz vakcín zastaven ani jednou.

Tuto možnost by však podle některých poslanců měla unie v budoucnu využít. "Pokud některé země jako Británie odmítají vývoz vakcín do Evropy, proč by EU měla vyvážet vakcíny do Británie? Dokud nebude zaručena lepší spolupráce, je variantou omezení vývozu," prohlásil šéf nejsilnější lidovecké frakce Manfred Weber. Narážel tím zvláště na fakt, že část vakcín vyráběných AstraZenekou v EU mířila do Británie, zatímco v jejích britských továrnách dostatek zásob pro dodávky do unie není.


Čtěte více:

AstraZeneca uvedla, že její vakcína je účinná až z 90 procent
23.11.2020 10:57
Vakcína proti covidu-19 vyvinutá britsko-švédskou farmaceutickou spole...
Šéfka EK trvá na dohodnutých dodávkách vakcíny AstraZeneca
29.01.2021 9:34
Farmaceutická firma AstraZeneca zatím neposkytla žádné přesvědčivé vys...
EK: AstraZeneca dodá v prvním kvartálu více dávek vakcíny
01.02.2021 8:42
Společnost AstraZeneca dodá státům Evropské unie v prvním čtvrtletí o ...

Váš názor
 • Alternatíva
  11.02.2021 11:09

  Rok 2021-Nemecko 200 % proočkovanost ... Rok 2030-Čau lidi,tak ta vakcína je už na ceste,že to tak dlouho trvalo za to múže Kalousek a EU.Ale mám kámoše v Maroku,který má bratrance v Hanoji...
  Tecumseh
  • Re: Alternatíva
   11.02.2021 13:43

   Dvě vyzobané slunečnice- vanLeynová a Jourová- jedna položila Bundesver, druhá krafe do politiky- obě správné kádrovačky, stejné IQ tykve, ale vakciny nikde
   Rožmberk
  • Re: Alternatíva
   11.02.2021 11:50

   Teď psal Faltýnek,prý to bude dělat Deza,klinicky zkoušky proběhly na Bečvě,Tak čau.
   Tecumseh
  • Re: Alternatíva
   11.02.2021 11:10

   o))) Best of Covid
   Velkamedvědice
 • Demokracie
  11.02.2021 9:17

  Demokracie - demos kratos tedy vláda lidu. Když politik udělá chybu, měl by za ní být zodpovědný. Lid, tedy buď přímo v referendu, nebo zprostředkovaně zkrze své zástupce, by měl rozhodnout, jestli politikovi onu chybu promine nebo jej odvolá. Přepokládám, že Lejnová je politikem. Pokud je tedy EU demokratická, kdo rozhodne, že toto pochybení jí odpustí nebo ji odvolá? Tedy přímo - komu se zodpovídá ?
  Drahokoupil
  • mýlíš se
   11.02.2021 12:16

   asi si si to spletl. U nás není demokracie, u nás je demokradcie. Je to od slova demos krad - jako zem, kde lidi kradou! mnoho lidí si tento pojem pletou, a potom jsou ze situace v této zemi překvapeně roztrpčený. Přitom samotný fakt, že se tady krade od nepaměti, že je to normální stav této země, jim unikl. Samozřejmě nejvíc kradou ti nahoře v miliardách, ti dole paběrkují, seknou co jim přijde pod ruku a přitom závidí těm nahoře co nakradli nejvíc. Když ukradneš za stovku si zloděj, když rozkradeš za miliardy si premiér - jak jednoduché.
   oradapoisson
 • Slabá figurka
  10.02.2021 15:48

  Ursula von der Leyen je slabá figurka ohýbající se ve větru národních agresorů. Ale co chceme? na špici EK si státy nezvolí někoho, kdo by jim šlapal na paty a chtěl po nich nějaký výkon.
  Pracovitý Prosecký
  • Re: Slabá figurka
   10.02.2021 19:59

   https://zpravy.tiscali.cz/kde-se-vzala-tu-se-vzala-ze-by-odmena-za-neschopnost-330336
   Drahokoupil
Aktuální komentáře
21.05.2022
9:17Víkendář: Na sazby zatím reagují hlavně trhy, a ne reálná ekonomika. Sedmdesátá léta jsou špatnou analogií
20.05.2022
22:02Obchodování na Wall Street dnes připomínalo jízdu na horské dráze  
18:13Pavol Mokoš: Překoupený ČEZ? Co ukazuje technika a historie a jak si počínat jako investor
17:14I to je dopad covidu: Americká ekonomika letos poroste rychleji než čínská. Poprvé od roku 1976
17:13Růstová nálada vyprchala a Amerika míří do červeného  
16:32Amerika otevírá růstem. Obavy z inflace i recese však zůstávají  
16:24Jaké jsou možnosti americké ekonomiky?
14:28Dvě velké banky čekají, že americké akcie to bude ještě bolet
12:49Perly týdne: Výprodejové ceny technologií, akcie bez put opce od Fedu a americký tah na elektromobilitu
11:44Winton: Není to „Tesla nebo GM“. Investujeme do přelomových technologií a neměníme pozice podle posledních inflačních čísel
11:43Komentář analytika: Dodavatelské řetězce brzdí výhled Applied Materials  
11:18Čínské nadechnutí na závěr týdne?  
10:41Inflácia, zvyšovanie sadzieb, investicné tipy. Stretnutie s analytikom a maklérom Patrie v utorok 24. 5. v Bratislave
9:49Výrobní ceny v Německu vzrostly kvůli drahé energii o rekordních 33,5 procenta
9:12Záznam: Devizovými intervencemi ČNB ukázala odhodlání snižovat inflaci
9:04Rozbřesk: S&P 500 před branou medvědího trhu. Fed nechá akcie svému osudu
8:54Evropské akcie by si ráno mohly spravit chuť. Futures jsou v zelené  
8:39Premiér Fiala potvrdil úvahy o restrukturalizaci ČEZ, včetně možného rozdělení firmy
6:01USA se nemohou vyhnout stagflaci, říká El-Erian. Fed čeká obtížné rozhodnutí
19.05.2022
22:08Propady v zámoří zpomalily tempo  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data