Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rostoucí ceny stavebních materiálů se již projevují v cenách bytů

Rostoucí ceny stavebních materiálů se již projevují v cenách bytů

07.07.2021 8:36
Autor: ČTK

Rostoucí ceny a nedostatek stavebních materiálů se již začínají projevovat ve zvýšených cenách bytů. Na trhu chybějí hlavně dřevo, plasty, kovy a izolační materiály. Jednou z příčin je narušení standardního dodavatelsko-odběratelského řetězce kvůli opatřením proti šíření koronaviru, když hranice států byly dlouho uzavřené. Vyplývá to z odpovědí zástupců developerských společností, které ČTK oslovila. Podle stavebních firem ceny oceli a izolačních materiálů vzrostly meziročně až o 100 procent, u některých výrobků ze dřeva ještě více.

"Nárůst cen stavebních materiálů je živelný, bez možnosti jakékoliv předvídatelnosti, a to v řádech jednotek, desítek, ale i stovek procent. V cenách nových bytů v aktuálních nabídkách se to už projevovat začíná. U projektů se zahájeným prodejem bytových jednotek, které ještě nevstoupily do fáze výstavby, je samozřejmě nemožné vícenáklady zpětně přenést na klienta, který si byt již zakoupil. Bude věcí vyjednávání právě na úrovni dodavatelů a investorů, kdo tyto vícenáklady nakonec zaplatí,“ uvedla mluvčí Skanska Reality Renata Vildomcová.

Podle generálního ředitele Ekospolu Evžena Korce jsou ceny stavebních materiálů společně se zdražováním stavebních prací a řemesel jedním z faktorů, které stojí za nárůstem cen nových bytů. Jak uvedl, ceny žene vzhůru také nedostatek stavebních pozemků způsobený vyčerpaným územním plánem a hlavně nesmyslně složitá stavební legislativa.

"Pandemie celosvětově utlumila výrobu a trh teď pociťuje důsledky. Chybí dřevo, plasty, kovy i izolační materiály. Doby, kdy byly stavební materiály skladem, jsou pryč. Na dodání se místo týdnů čeká měsíce. Ceny materiálů prudce rostou a podle odhadů tomu tak bude celý letošní rok. Málo nově povolených bytů, velká poptávka po bydlení v době nejistoty a levných hypoték, nedostatek pracovníků a rostoucí ceny materiálů. To může a zřejmě i bude dál zvyšovat ceny nemovitostí,“ doplnila výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Podle generálního ředitele YIT Stavo Marka Lokaje je hlavních příčin rostoucích cen stavebnin několik. Od chybějících základních surovin na výrobu přes nedostatek pracovníků až po narušení standardního dodavatelsko-odběratelského řetězce, který nastal vlivem pandemie. "Vstupní materiál na výrobu, dovážený ze zahraničí, nemohl například z Asie dorazit, když hranice evropských států byly prakticky rok zavřené. Dalším negativem je zvýšení cen mezinárodní dopravy,“ sdělil Lokaj.

Výrobní ředitel společnosti JRD Roman Havlíček uvedl, že se výrazně prodloužily dodací lhůty materiálů. Například svítidel z Číny nebo podlahových krytin z evropských zemí. "Jakékoliv další zpomalení v podobě možného nedostatku stavebních materiálů na trhu, stejně tak i zvýšení cen je a bude dalším negativem do dnešní velmi tristní situace na trhu, který z důvodu chybějících bytů zaznamenává kontinuální růst cen nemovitostí,“ uvedl mluvčí společnosti Finep David Jirušek.

Podle hlavního inženýra společnosti AFI Europe pro Českou republiku Pavla Jelínka úměrně dostupnosti materiálů a výrobků klesá schopnost dodavatelů garantovat dodávky v ceně a čase. "Situace je v tuto chvíli turbulentní a lze těžko předvídat další vývoj. Nicméně u našich rozestavěných staveb zatím zpoždění neočekáváme. Spoléháme na to, že se generálním dodavatelům podaří zajistit dodávky včas ze stávajících zásob a za smluvní ceny,“ dodal Jelínek.

Podle údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group stouply ceny nových bytů v Praze za posledních šest let více než dvojnásobně. Na konci letošního prvního čtvrtletí stál metr čtvereční prodaného nového bytu 112.233 .


Čtěte více:

Růst cen bytů nebrzdí, meziročně podražily o téměř 9 procent (komentář analytika)
08.04.2021 11:48
Jak potvrzují dnes zveřejněná čísla Eurostatu, byty v ČR rychle zdražo...
Ceny realit v Česku letí vzhůru nejprudčeji za 10 let. Od roku 2010 jsou zhruba dvojnásobné
18.05.2021 17:12
Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků v Česku v prvním čtvrtletí m...
MakroMixér: Růst inflace, síla koruny a nejsou lidi. Jak se dívá na raketový růst cen realit Martina Vítková z NWT?
24.05.2021 6:11
Tři palčivá ekonomická témata, jeden exkluzívní host. Pohled tentokrát...

Váš názor
  •  
    07.07.2021 8:55

    hlavně, že růst cen nemovitostí netrápí ČNB, jak nedávno prohlásil pan Rusnok.....jinak růst cen komodit je důsledkem politiky centrálních bank na celém světě....a od tisknutí se zatím nehodlají stáhnout, ale FED neustále tvrdí, že inflace je dočasná.....no, uvidíme příští rok tu údajnou dočasnost....
    abc1
Aktuální komentáře
15.06.2026
8:54Rozbřesk: Írán a USA hlásí dohodu o otevření Hormuzu. Ovlivní to rozhodnutí ČNB?
8:47Hormuz se otevírá, investoři znovu riskují a futures letí nahoru  
6:05Ceny čipů rostou o stovky procent. AI začíná tlačit inflaci
14.06.2026
9:08Víkendář: Čína netouží obchodovat, chce jen prodávat. A Evropa by měla reagovat
13.06.2026
9:03Víkendář: Chce Čína dotacemi a exporty dosáhnout i „poslušnosti“ jiných?
12.06.2026
22:00Největší IPO historie SpaceX jde na burzu  
17:14Hodnota akcií SpaceX a „valuační“ informační šum
15:38Centrální banky se posouvaly k merkantilismu, zvyšovaly proto nákupy cenných papírů
15:15SpaceX: Co všechno potřebujete vědět o největším IPO v historii Wall Street  
13:58Adobe roste, ale akcie klesají. Investoři se obávají slabší monetizace
12:19Perly týdne: Erin Brockovich jde proti datovým centrům a Britové přehodnocují brexit
10:38Pád ropy poslal akcie i dluhopisy vzhůru. Čeká se na start SpaceX  
10:28Michl: ČNB může zvýšit sazby už příští týden. Musí bojovat s jádrovou inflací  
8:45Rozbřesk: ETS 2 se rýsuje. Stabilnější trh, ale citelný dopad na domácnosti
8:41SpaceX mění historii, Trump ustoupil od útoku na Írán a ČNB může zvýšit sazby  
6:02Trhy se posouvají směrem ke kasinu a retailoví investoři nejsou „hloupými penězi“
11.06.2026
17:19Většina trhu je z jednoho pohledu „levná“. Z druhého „drahá“
15:30Goldman Sachs: Capexy Oraclu sice investory vyděsily, ale část trhu z nich těží  
14:52ECB podle očekávání zvýšila úroky, depozitní sazba je na 2,25 procenta
13:45OpenAI zvažuje výrazné zlevnění tokenů. Chce tím předskočit Anthropic

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data