Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nová největší emise a první slovenská firma na trh START? Vstup chystá globální lídr práškové metalurgie Gevorkyan

Nová největší emise a první slovenská firma na trh START? Vstup chystá globální lídr práškové metalurgie Gevorkyan

02.03.2022 13:29
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Globální dodavatel a technologický lídr v oboru práškové metalurgie společnost Gevorkyan dnes potvrdila záměr uskutečnit primární veřejnou nabídku nově vydaných akcií prostřednictvím trhu PX START Burzy cenných papírů Praha s cílem získat kapitál ve výši až 800 milionů korun. Termín transakce je plánován na první dekádu června 2022. Tímto úpisem se společnost Gevorkyan v případě jeho úspěšného uskutečnění stane na trhu START prvním emitentem se sídlem na Slovensku a zároveň se bude jednat o potenciálně největší emisi trhu. 

Prostředky získané z emise budou použity na optimalizaci financování podniku a na vybudování dodatečných výrobních kapacit tak, aby společnost Gevorkyan mohla i nadále maximalizovat užitek z dlouhodobě přetrvávajícího převisu poptávky po svých výrobcích a tím pokračovat v dosavadním vysokém tempu růstu.

Technologická špička práškové metalurgie

Společnost Gevorkyan, založená v roce 1996 jako rodinný podnik, se během let vypracovala na pozici světové technologické špičky v oboru výroby kovových součástek inovativním procesem práškové metalurgie. Společnost disponuje veškerými nejpokročilejšími technologiemi, jakými jsou sinter-klasická prášková metalurgie, vstřikování kovových prášků, izostatické lisování za tepla a 3D tisk kovových součástek. Gevorkyan působí na globálním trhu a disponuje rostoucím a velmi dobře diverzifikovaným portfoliem zákazníků působících v mnoha odvětvích-například v ropném průmyslu, ve výrobě stavebních strojů, v automobilovém průmyslu, ve výrobě ručního nářadí, kompresorů, zahradních a zemědělských strojů, bezpečnostních systémů, výtahů, klimatizací, medicínských přístrojů apod.

„Výrobky společnosti Gevorkyan představují levnější a kvalitativně srovnatelnou, resp. kvalitnější alternativu k dílům vyráběným tradičními postupy,“ píše o sobě firma. Třetina zaměstnanců společnosti má vysokoškolské vzdělání přičemž 10 % zaměstnanců pracuje na úseku výzkumu a vývoje (R&D).  Gevorkyan vyvíjí ročně více než 150 zcela nových výrobků. Každý měsíc vyrobí více než 5 milionů dílů, přičemž v současnosti obsahuje sortiment výrobků přes 2 000 různých typů dílů. Více než 50 % výrobků nedokáže technologií práškové metalurgie vyrobit žádný jiný výrobce a 33 % výrobků se nikdy nevyrábělo žádnou technologií a byly exkluzivně vyvinuté ve společnost. Know how společnosti Gevorkyan je dle firmy zcela unikátní.

Gevorkyan 1

Rozkročenost, diverzifikace, rezistence

„Vzhledem k tomu, že technologie společnosti zajišťuje efektivnější a méně nákladnou výrobu při zachování vysoké kvality, je společnost Gevorkyan odolná vůči ekonomickému cyklu. Naopak, krize spíše akcelerují výkon podniku, protože v těchto situacích jsou manažeři nákupu odběratelů nuceni hledat levnější dodavatele s alternativními technologiemi,“ uvádí o sobě firma. „Co jsem měl možnost poznat, firma se jeví velice diverzifikovaná a odolná,“ souhlasí šéf pražské burzy Petr Koblic.

“Společnost Gevorkyan patří k evropské špičce ve svém oboru. Jde o dynamicky rostoucí firmu, a právě pro takové je kapitálový trh ideální volbou pro financování dalšího růstu. Jsem rád, že si tato slovenská firma vybrala pro svůj primární úpis právě pražskou burzu. Investorům se tak dostává možnost investice do technologicky unikátní a sofistikované výroby, která je současně velmi efektivní a šetrná k životnímu prostředí,“ říká Petr Koblic.

Klientská základna a rozkročenost firmy napříč odvětvími je silná: Siemens, Česká zbrojovka, skupina Volkswagen, Makita, Bosch, John Deere, Linde, ale také Lacoste, Hugo Boss, Versace či Yves Saint Laurent.

Gevorkyan 2

„Výroba je šetrná k životnímu prostředí. Technologie práškové metalurgie jsou prakticky bezodpadové. Celý výrobní proces je energeticky efektivní, nízkoemisní a šetří suroviny. Při výrobě je navíc využívána energie získávaná z obnovitelných zdrojů,“ uvádí firma.

Plynulý dvouciferný růst

Gevorkyan podle svého zakladatele a majitele Artura Gevorkyana neustále zvyšuje míru automatizace, digitalizace a robotizace, což umožňuje navyšovat objem výroby při snižování počtu výrobních operátorů a realizovat tak velkou provozní úsporu. „Aktuálně je ve výrobních linkách zapojeno 60 robotů. Pro ilustraci v roce 2015 zaměstnávala společnost 190 zaměstnanců a v roce 2021, ve společnosti pracovalo 147 zaměstnanců, přičemž tržby za toto období vzrostly více než dvojnásobně,“ uvádí s tím, že od roku 2010 společnost Gevorkyan navýšila své tržby z hodnoty 4,7 mil. EUR na více než 50 mil. EUR v roce 2021. Od roku 2016 do roku 2020 tržby společnosti rostly tempem CAGR 18,67 %.

Zisk EBITDA společnosti v roce 2021 dosáhl hodnoty 16 mil. EUR při EBITDA marži přibližně 30 %. Mezi roky 2016 a 2020 rostl EBITDA tempem CAGR 22,85 %, přičemž průměrná EBITDA marže činila ve stejném období přibližně 24 %.

Dlouhodobý vztah se zákazníky na jejich poptávku

Společnost spolupracuje se svými zákazníky na dlouhodobé bázi a v pozici vývojového dodavatele, což podle jejího názoru zajišťuje růst odbytu do roku 2030 a dál. „Po navýšení výrobních kapacit bude mít společnost Gevorkyan veškeré předpoklady k zvyšování tržeb i zisku a tím i akcionářské hodnoty v dosavadním vysokém tempu,“ tvrdí ke svému záměru firma. 

Gevorkyan 3

Zamýšlená emise podle ní nabídne investorům možnost podílet se na tomto úspěšném příběhu a profitovat z růstu hodnoty akcií společnosti Gevorkyan, které si zájemci budou moci nakoupit po schválení prospektu přes licencované obchodníky s cennými papíry. Poradcem pro IPO je Versute Investments. 

„Vstup na trh START představuje zahájení nové etapy rozvoje naší společnosti“ říká pan Artur Gevorkyan, CEO a majoritní vlastník společnosti; „postupem doby jsme se vypracovali na absolutní technologickou špičku v oboru a díky masivnímu R&D a neustálým inovacím si udržujeme zásadní konkurenční výhody. Prokázali jsme schopnost vyvinout a vyrobit nejsložitější součástky a nabízet našim zákazníkům nejen výrobek, ale komplexní řešení složitých konstrukčních celků.“ 

Podle Gevorkyana si firma díky kvalitě výrobků a služeb vybudovala výborné jméno a dlouhodobá obchodní partnerství v mnoha oborech po celém světě a našim jediným limitem dalšího růstu je objem výrobních kapacit. „Tuto emisi považujeme za další logický postupný krok, kdy naší vizí a cílem je vybudovat podnik s tržbami 300 mil. EUR a více. V horizontu 5 let plánujeme uvést naše akcie k obchodování na hlavním trhu pražské burzy,“ nechal se slyšet Gevorkyan.

Gevorkyan 4

Trh START: Kapitalizace 8 miliard korun, peníze od investorů již u miliardy

Trh pražské burzy pro rostoucí firmy START funguje od roku 2018, kdy na něj vstoupilo prvních 5 firem – byly to Prabos, Fillamentum, Primoco, UDI a Atomtrace. Nyní na trhu působí 9 emitentů a jubilejním 10 z nich a prvním původem slovenským může být Gevorkyan. Celková hodnota (tržní kapitalizace) se se stávající devítkou emitentů pohybuje u 8 miliard korun, investice do firem jako emitentů se na tomto trhu již blíží miliardě korun. „Emise Gevorkyan aspiruje na doposud největší IPO na trhu START, firma si půjde pro až 800 milionů korun.  Doposud nejvíce v rámci IPO získala Pilulka, přes 300 milionů korun,“ poznamenává šéf pražské burzy Petr Koblic s tím, že trh START prochází neustálým fine tuningem a poslední souvisí právě s možností listingu slovenských firem.

 

Čtěte více:

Lídři FIXED.zone: I díky vstupu na trh START rozjedeme dravou expanzi a zúročíme nápady, jak růst
18.10.2021 13:00
„Během covidu vznikla v naší firmě obrovská spousta nápadů, jak firmu ...
Analýza Patrie k FIXED.zone: Řešení pro smartphony kráčí na START
19.10.2021 5:49
V úterý 19. října odstartuje proces IPO společnosti FIXED.zone, a.s. S...
START Day živě: FIXED.zone spouští úpis akcií. Co nového u stávajících emitentů?
19.10.2021 12:50
FIXED.zone zveřejnila podrobnosti o vstupu na trh START pražské burzy....
První obchodní den FIXED.zone: Dosud nejúspěšnější start na STARTu
08.11.2021 13:27
Emise výrobce a distributora příslušenství pro mobilní zařížení FIXED....
Na trh START se chystá vstoupit první firma ze Slovenska. Jaké jsou další novinky?
01.02.2022 16:03
Na trh START pražské burzy míří nový přírůstek, technologická společno...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2024
22:03Dow Jones si připsal největší kladnou denní změnu za poslední rok  
17:41Proč akcie nereagují na neustále se oddalující snižování sazeb?
17:12Maloobchod přibrzdil dluhopisy a velkým techům se dnes nedaří  
16:42Sellier & Bellot, patřící pod COLT CZ Group, dodá technologii pro nový závod na výrobu munice na Ukrajině
15:32MMF výhled růstu světové ekonomiky nemění, zlepšil ale výhled pro Indii a Čínu
15:23Komentář analytika: Morgan Stanley rostou aktiva pod správou pomaleji než očekával trh  
13:49Boduje trading i investiční bankovnictví. Morgan Stanley poráží očekávání trhu, přesto akcie obracejí do ztrát
13:34Bank of America předčila odhady na zisku i tržbách, zklamaly úrokové výnosy
13:33Než otevře Wall Street: Match Group, Chegg  
12:58Ruského plynu v prvním pololetí proudilo do EU o čtvrtinu více než před rokem
11:56Důvěra v ekonomiku Německa se letos poprvé zhoršila, ukázal ZEW index
11:45Bridgewater Associates: Trhy čekají dost vysoký skok v produktivitě
11:12Evropa znovu míří dolů s výsledky. Na programu zajímavá čísla  
10:49Reuters: Fondy ETF navázané na kryptoměnu ether by mohly na burzu příští úterý
9:02Rozbřesk: Sázky na vítězství D. Trumpa, resp. republikánů rostou. Co na to trhy?
8:51Trump se oficiálně stal republikánským kandidátem a oznámil jméno viceprezidenta, Evropa míří do červeného  
6:28FX Strategie: ECB ponechá sazby nezměněny a eurodolarový trh zřejmě příliš nerozhýbe. Letní výprodej koruny může krátkodobě pokračovat  
15.07.2024
22:01S&P 500 na historickém maximu  
17:29Dlouhodobá návratnost malých a velkých firem – tentokrát jinak?
17:02Amerika stoupá, Tesla či DJT sbírají zisky, Evropa naopak odpoledne klesla  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
UnitedHealth Group Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:45Bank of America Corp (06/24 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/24 Q2)
13:30State Street Corp (06/24 Q2)
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/24 Q2)