Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Evropské burzy otevírají mírným poklesem; PX přerušuje šestidenní propad

Evropské burzy otevírají mírným poklesem; PX přerušuje šestidenní propad

05.12.2022 11:02
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Evropské trhy vstupují do nového týdne mírným poklesem, když německý DAX přerušuje sérii tří růstů v řadě. Evropské trhy zatím nenásledují pozitivní trend na asijských trzích, které podpořily zprávy o částečném uvolňování přísných covidových restrikcí. Pražský index PX přerušuje šestidenní pokles.

Dnešní den bude zajímavý z pohledu makrodat v USA, kde budou zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, a především pak index aktivity ISM ve službách. V pátek nám trhy opět dokázaly, že lepší makrodata jsou přijímána negativně a obráceně. I nadále totiž platí logika, že lepší čísla z ekonomiky umožňují Fedu pokračovat v jeho restriktivní měnové politice a zvyšují šance na vyšší než očekávaný růst sazeb.

Z pohledu sektorů si dnes suverénně nejlépe vedou akcie z oblasti těžby a zpracování základních surovin, když index Stoxx 600 Basic Resources roste o 2,1 %. Slabý dolar podporuje ceny komodit, když cena ropy roste o 1,5 % a ještě výraznější zisky si připisují ceny průmyslových kovů jako hliník nebo nikl. Na druhé straně spektra jsou akcie z telekomunikačního sektoru, které v souhrnu ztrácejí 0,8 %. Mezi nejslabšími tituly v tomto odvětví jsou akcie Orange, které oslabují o více než 3 %, když se obchodují první den bez nároku na dividendu.

Černou sérii dnes konečně přerušuje index PX , který roste poprvé po šesti dnech poklesů. U indexu PX se zároveň jedná o teprve druhý růst během posledních dvou týdnů. Pražskou burzu dnes táhnou především akcie Erste Bank, které posilují o více než 2 %.

 

Čtěte více:

Ropný kartel OPEC+ nezměnil těžební limity. Nejistotou zpomalující Čína i cenový limit na ruskou ropu
05.12.2022 8:33
Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, t...
Rozbřesk: Česko vstupuje do recese. Důvodem vysoká inflace a propad reálných příjmů domácností
05.12.2022 9:02
Česká ekonomika ve třetím kvartále podle našich očekávání poklesla o n...
Komentář Jana Bureše: Mzdy zrychlují, reálně však pokračuje strmý pád
05.12.2022 9:48
Průměrná mzda v Česku se vyšplhala na 39858 korun, což je o 6,1 % ví...
Inflace v Turecku v listopadu poprvé za rok a půl klesla, činí 84,4 procenta
05.12.2022 10:55
Míra inflace v Turecku v listopadu podle očekávání poprvé zhruba za r...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba