Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    10 let pro bývalého bankéře Goldman Sachs. Ulité miliardy z malajsijského fondu pomohly financovat i film Vlk z Wall Street

    10 let pro bývalého bankéře Goldman Sachs. Ulité miliardy z malajsijského fondu pomohly financovat i film Vlk z Wall Street

    10.03.2023 8:23
    Autor: ČTK

    Bývalý bankéř společnosti Goldman Sachs Roger Ng byl odsouzen k deseti letům ve vězení za pomoc při vyvedení miliard dolarů z malajsijského státního investičního fondu 1MDB. Ng byl šéfem divize investičního bankovnictví banky v Malajsii a soud ho již loni uznal vinným z toho, že pomáhal svému bývalému šéfovi Timu Leissnerovi zpronevěřit peníze z fondu, prát výnosy a uplácet vládní úředníky. Ng vinu popírá.

    Fondu 1MDB, který byl založen za účelem financování rozvojových projektů v Malajsii, společnost Goldman Sachs pomohla v letech 2012 a 2013 prodat dluhopisy za zhruba 6,5 miliardy USD (144,8 miliardy Kč). Prokurátoři uvádějí, že 4,5 miliardy USD z této částky zpronevěřili úředníci, bankéři a jejich spolupracovníci. Peníze byly podle ministerstva spravedlnosti použité na nákup luxusních realit, šperků, jachty a uměleckých děl, a také na financování hollywoodského filmu Vlk z Wall Street.

    Soudkyně Margo Brodieová uvedla, že Ng a jeho spoluobžalovaní de facto ukradli peníze určené na projekty infrastruktury a hospodářského rozvoje na pomoc lidu Malajsie. Je podle ní nezbytně nutné odrazovat od zločinů z čiré chamtivosti, jako byl tento.

    Skandál 1MDB otřásl také malajsijskou politikou. Bývalý premiér Najib Razak byl odsouzen na 12 let, když byl usvědčen, že přijal od bývalé divize 1MDB deset milionů dolarů.

    Ng odmítl vinu a tvrdí, že 35 milionů USD, které měl přijmout v úplatcích, byl ve skutečnosti výnos z investice, kterou uskutečnila jeho manželka. Leissner, který byl šéfem Goldman Sachs pro jihovýchodní Asii, přiznal vinu a svědčil proti Ngovi v rámci dohody o spolupráci. Dosud nebyl odsouzen.

    Podezřelým strůjcem tohoto schématu, který byl v roce 2018 obviněn spolu s Ngem, je malajský finančník Jho Low. Ten ale zůstává na svobodě. Podle představitelů Malajsie je v Číně, což Peking popírá.

    Banka Goldman Sachs se v říjnu dohodla na zaplacení pokuty 2,9 miliardy USD a její malajsijská divize přiznala vinu v obvinění z korupce, upozornila agentura Reuters.

     

    Čtěte více:

    Jaký je vlastně býčí příběh pro americké akcie?
    09.03.2023 17:31
    Zakladatel společnosti Trivariate Adam Parker hovořil na CNBC o vývoji...
    Parker: Současné prostředí řada investorů v životě neviděla
    10.03.2023 6:35
    Zakladatel společnosti Trivariate Adam Parker, který dříve pracoval na...
    Biden navrhuje 25procentní daň pro miliardáře, více zdanit chce i firmy
    09.03.2023 11:43
    Americký prezident Joe Biden navrhuje 25procentní daň pro miliardáře, ...
    Prezident Petr Pavel složil slib. Brzy zveřejní cíle pro prvních 100 dní ve funkci
    09.03.2023 15:16
    Petr Pavel složil dnes ve Vladislavském sále Pražského hradu prezident...
    Americký prezident Biden představil rozpočtový plán: snížení deficitu o 2,9 bilionu dolarů i zavedení daní pro bohaté
    10.03.2023 8:18
    Americký prezident Joe Biden představil svůj rozpočtový plán, který by...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    30.07.2026
    11:26Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí vzrostla o 2 procenta
    11:15Fed nezvyšuje sazby, ale nejistotu, výsledky velkých techů jsou smíšené a akcie převážně zelené  
    10:59Stellantis se vrátila k zisku. Obrat táhne Severní Amerika, Evropa dál zaostává
    10:48Dlouhodobý investiční produkt láká čím dál více Čechů. Za dva a půl roku do něj vložili přes 12 miliard korun
    10:39BMW doplácí na krizi v Číně. Zisk automobilky se propadl o více než třetinu
    10:30Komerční banka překonala očekávání a zlepšila výhled. Hlavní výnosy však zůstávají pod tlakem  
    10:02Erste zvýšila výhled i dlouhodobé cíle, výnosy ale zaostaly za očekáváním trhu  
    9:41Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 2Q 2026
    9:06Rozbřesk: Nový šéf Fedu Kevin Warsh pozorně sleduje reakce trhů na příchozí data.
    8:51I přes pokles čistého zisku Komerční banka překonala odhady a dividenda má dosáhnout 80 % zisku
    8:41Erste překonala odhady a zvýšila výhled. Do roku 2030 chce více než zdvojnásobit zisk na akcii
    29.07.2026
    23:07Meta po výsledcích padá o 8 %, Microsoft těží ze silného růstu Azure
    22:15Fed ponechává sazby beze změny ale šířící se disent avizuje růst v září
    22:01Akcie po rozhodnutí Fedu kolísaly, růst cen ropy zvýšil nervozitu trhu  
    17:03Umělá inteligence, nebo budovatelský boom v Číně: Kolik by to vlastně mělo vynášet?
    15:14Balistické rakety mění podobu válek. Nové zbrojní závody otevírají příležitosti i pro obranný průmysl
    14:48De Beers za zlomek původní hodnoty. Anglo American jedná o prodeji diamantového impéria
    13:32SK Hynix roste rekordním tempem, ale trhu to nestačí. AI lídr doplatil na přehnaná očekávání  
    12:37Klid na Blízkém východě skončil a SK Hynix nepřesvědčil. Čeká se na Fed a velký tech  
    11:23Morgan Stanley radí vsadit na kombinaci kvality a dividendy

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - HDP, q/q
    10:00DE - HDP, q/q
    11:00EMU - HDP, q/q
    13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
    14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
    14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m