Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Biden navrhuje 25procentní daň pro miliardáře, více zdanit chce i firmy

Biden navrhuje 25procentní daň pro miliardáře, více zdanit chce i firmy

09.03.2023 11:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Americký prezident Joe Biden navrhuje 25procentní daň pro miliardáře, více zdanit chce i bohaté investory a korporace. Příjmy státu z kapitálového majetku by se tak podle jeho plánu téměř zdvojnásobily. S odkazem na zdroje v Bílém domě to dnes uvedla agentura Bloomberg a další média. Biden chce podle tohoto návrhu také zrušit daňové úlevy pro podniky a pro bohaté, které zavedl předchozí prezident Donald Trump. Pravděpodobnost, že Kongres tento záměr schválí, ale zřejmě není vysoká.

Bidenův rozpočtový požadavek na Kongres by měl být zveřejněn dnes. Podle Bloombergu by téměř zdvojnásobil sazbu daně z kapitálových příjmů u investic na 39,6 procenta z dosavadních dvaceti a zvýšil by daně z příjmů korporací a bohatých Američanů.

Návrh je z velké části reprízou Bidenova mnohabilionového ekonomického balíčku nazvaného Build Back Better. Má ale jen malou šanci projít Kongresem, zvláště teď, když republikáni ovládají Sněmovnu reprezentantů, dodává Bloomberg. Bidenovi se totiž nepodařilo prosadit podobné zvýšení daní, když demokraté ještě měli kontrolu nad oběma komorami Kongresu. Místo toho se vláda spokojila se zeštíhlenou legislativou zaměřenou na energetickou a zdravotní politiku známou jako zákon o snižování inflace (IRA).

Představitelé americké administrativy tvrdí, že návrhy ukazují odhodlání snížit rozpočtový schodek převážně díky vyšším příjmům. Představují také politicky populární návrat k úrovním daní platným před právními předpisy o daňové reformě bývalého prezidenta Trumpa. Po vyšších daních pro bohaté léta volají progresivisté a podle opakovaných průzkumů se pro ně vyslovuje většina Američanů.

Bidenův návrh požaduje, aby nejbohatších 0,01 procenta Američanů platilo alespoň 25procentní daň. Zvýšil by také nejvyšší daňovou sazbu pro Američany vydělávající nad 400.000 dolarů (8,95 milionu Kč) za rok na 39,6 procenta ze současných 37 procent. Tím by se zvrátil jeden z Trumpových daňových škrtů.

Bidenův návrh také požaduje, aby investoři, kteří vydělávají alespoň jeden milion dolarů, platili ze svých dlouhodobých investic také 39,6 procenta. Teď jsou daněny sazbou 20 procent. Návrh zvyšuje i sazbu daně z příjmu právnických osob na 28 z 21 procent, čímž by se zrušila další daňová změna z Trumpovy éry.


Čtěte více:

Rosenberg předpovídá brzký příchod recese
09.03.2023 10:41
David Rosenberg, který nyní provozuje vlastní firmu Rosenberg Research...
Rozbřesk: Ekonomika eurozóny stagnuje, sázky na březnové zvýšení sazeb Fedu o 50bps již na 77 %
09.03.2023 9:06
Včera zveřejněný zpřesněný odhad HDP potvrdil, že ekonomika eurozóny s...
Zahraniční obchod Česka skončil v lednu po 11 měsících v přebytku
09.03.2023 9:39
Zahraniční obchod Česka skončil v lednu po jedenácti měsících deficitu...
Rada: Nerovnováha důchodového systému je hlavní problém veřejných financí
09.03.2023 10:05
Nerovnováha důchodového systému je největší problém českých veřejných ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.09.2025
20:24PODCAST Týdenní výhled: Sazby ČNB by měly zůstat delší dobu stabilní  
18:14Začne se Mag7 mnohem více podobat zbytku trhu růstem zisků a také valuacemi?
17:24Strategický krok Allwyn do USA: V řádu miliard dolarů získá kontrolu nad PrizePicks a vstoupí do světa DFS
15:49Technická analýza S&P 500: Býčí trh ještě nemusí být u konce  
15:35Snaha odnaučit AI lhát může vést k lepšímu skrývání lží, ukázal výzkum OpenAI
14:31Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů
13:57Pfizer se dohodl na převzetí výrobce léků proti obezitě Metsera
12:07Nejbohatší Francouz Arnault ostře kritizuje návrh daně pro nejbohatší
11:56Akcie začátkem týdne ztrácejí, zatímco investoři se znovu obracejí ke zlatu  
10:44Odklad elektromobilů a zhoršený výhled posílají akcie Porsche a VW dolů o více než šest procent
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba