Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skupina UniCredit prohloubí škrty, náklady na inflaci přesáhnou 1 miliardu dolarů

Skupina UniCredit prohloubí škrty, náklady na inflaci přesáhnou 1 miliardu dolarů

17.07.2023 14:37
Autor: Wednesday Mašková, Patria Finance

Skupina UniCredit plánuje snížit náklady o dalších 500 milionů eur tjednodušením struktury svého bysnysu ve snaze kompenzovat vyšší než očekávanou inflaci. Italský finanční dům urychluje automatizaci procesů, snižuje byrokracie a množství středního managementu, přezkoumává outsourcingové smlouvy a investuje do digitalizace a efektivity.

Opatřeními se snaží čelit dopadu přetrvávající inflace na náklady, který věřitel nyní odhaduje na více než 1 miliardu EUR po dobu trvání svého tříletého strategického plánu, což je více než dvojnásobek původní prognózy Od svého nástupu v dubnu 2021 pracoval generální ředitel Andrea Orcel na redukci pozic vrcholového managementu a snížení počtu spoluředitelů, které byly dědictvím jeho předchůdce Jeana Pierra Mustiera. Banka, která působí ve 13 zemích, začátkem tohoto měsíce přivedla Aliho Khana, aby vedl digitální transformaci, a Gianfranca Bisagniho jako provozního ředitele, protože Orcel prosazuje reformu managementu, aby se transformace urychlila.

Současný strategický plán, oznámený na konci roku 2021, byl první pod Orcelem. Zahrnoval snížení absolutních nákladů o 500 milionů eur do roku 2024 bez dopadu inflace ve výši 500 milionů EUR a bez dopadu dodatečných investic ve výši 600 milionů EUR, cílem bylo financovat nejambicióznější plány výplat akcionářů mezi evropskými bankami. I v prostředí s vyšší inflací, než kterou banka očekávala v roce 2021, se UniCredit snaží těchto nákladových cílů dosáhnout a zároveň financovat digitální transformaci, investovat do podnikání a zachovat příjmy banky.

Skupina UniCredit urychluje investice do digitalizace a technologií a harmonizuje postupy ve všech zemích kde působí, uvedly zdroje agentury Bloomberg. Dále se snaží přejednat externí zakázky na úrovni skupiny a snížit počet outsourcingových dohod, uvedly. V rámci plánu UniCredit dále sníží počet úrovní středního managementu v korporátním centru banky, zaměstná mladší lidi a přemístí zaměstnance do ziskovějších obchodních oblastí prostřednictvím vzdělávacích programů.

Za dva roky u kormidla Orcel snížil počet zaměstnanců asi o 7 700, tedy zhruba o 10 procent. K poklesu došlo především v Itálii, kde došlo k čistému snížení o 2 900 osob, dále 1 600 čistého snižení pracovních pozic v Německu a 1 200 v Rakousku. V tomto období banka také najala asi 10 800 lidí pro své síťové a digitální funkce.

Provozní náklady skupiny UniCredit v prvním čtvrtletí klesly, zatímco tržby vzrostly o 18 procent, "což potvrzuje schopnost skupiny strukturálně snížit nákladovou základnu a zároveň chránit růst výnosů," uvedl CEO Orcel v květnu.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

JPMorgan: Toto není inflační ekonomika, akciové investory nyní výnosy dluhopisů moc nezajímají
17.07.2023 11:17
Zatímco třeba Larry Summers považuje poslední čísla z americké ekonomi...
Tempo růstu čínské ekonomiky zrychlilo na 6,3 procenta, zaostalo však za odhady
17.07.2023 9:16
Růst hrubého domácího produktu (HDP) Číny ve druhém čtvrtletí meziročn...
Rozbřesk: Německá čísla zatím ukazují na slabý výkon největší evropské ekonomiky
17.07.2023 9:10
Německá data poslední dva měsíce dvakrát moc optimismu trhům nepřinesl...
Cena ruské ropy se minulý týden poprvé dostala nad povolený strop 60 USD za barel
17.07.2023 9:46
Cena ruské ropy Urals poprvé překročila strop 60 dolarů za barel, kt...
Poptávka po luxusu v USA a Číně ochabuje, akcie Richemont padají
17.07.2023 12:11
Výsledky společnosti Richemont posouvají akcie výrobců luxusního zboží...
V Paříži zastavili obchodování s akciemi Casina, Křetínský směřuje k převzetí
17.07.2023 12:00
Burza v Paříži zastavila obchodování s akciemi řetězce supermarketů Ca...
Týdenní výhled: Očekávaná trajektorie sazeb po inflaci klesla
17.07.2023 12:47
Dění na finančních trzích by se mělo odvíjet hlavně od pokračování výs...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.04.2025
22:08Silný závěr obchodování znamenal nepřerušení zelené šňůry na Wall Street  
18:02Nejhorších 100 dní prezidentského úřadu od Nixona. Které akcie z S&P 500 si vedly nejlépe a které nejhůře?
17:26Dolarový omyl a akciová iluze
16:52Data o poklesu HDP v USA sráží americké indexy dolů  
16:52J&T Global Finance XVI., s.r.o: Výroční zpráva za rok 2024
16:48J&T Global Finance XI., s.r.o: Výroční zpráva za rok 2024
16:47Německá SPD schválila koaliční smlouvu a podpořila Merze
16:39ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Výroční zpráva emitenta za rok 2024
16:31ČEZ, a.s.: ČEZ prodává státu 80% podíl ve společnosti Elektrárna Dukovany II
16:30Stát převezme většinový podíl v projektu stavby dukovanských reaktorů, smlouvu s KHNP podepíše 7. května
15:56Ukrajina je podle Bloombergu připravena dnes podepsat s USA smlouvu o nerostech
15:56Tomáš Vlk: Americké HDP kleslo. Masivní dovozy v 1Q plnily sklady  
15:30Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2024
14:56Růst cen v Německu v dubnu opět zpomalil, míra inflace klesla na 2,1 procenta
14:46Traders Talk: Výsledky Komerčky a Erste, dead cross v Americe a kde hledat příležitosti
14:25EPH Financing CZ, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2024
13:56Rohan financing s.r.o.: Výroční finanční zprava za rok 2024
13:39Savills: Růst investic do evropských nemovitostí by mohl pomoci i českému trhu
13:38ČD Cargo, a.s.: ČD Cargo v roce 2024
13:30Roubini: Americká výjimečnost přetrvá, potáhnou ji technologie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
CVS Health Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Dominion Energy Inc (03/25 Q1, Bef-mkt)
Estee Lauder Cos Inc/The (03/25 Q3, Bef-mkt)
Hershey Co/The (03/25 Q1, Bef-mkt)
Intercontinental Exchange Inc (03/25 Q1, Bef-mkt)
JP - Základní O/N úroková sazba
KKR & Co Inc (03/25 Q1, Bef-mkt)
ROBLOX Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
12:00Linde PLC (03/25 Q1)
12:30Xerox Holdings Corp (03/25 Q1)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM v průmyslu