Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Evropské akcie zřejmě v úvodu ztratí. Nařízena likvidace developera Evergrande. Primoco vstupuje na hlavní trh pražské burzy

Evropské akcie zřejmě v úvodu ztratí. Nařízena likvidace developera Evergrande. Primoco vstupuje na hlavní trh pražské burzy

29.01.2024 8:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Akcie v Evropě pohledem futures v úvodu obchodování nového týdne mírně ztratí. Na hlavní trh pražské burzy se posouvá z trhu START výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV. Soud v Hongkongu nařídil likvidaci nejzadluženějšího developera světa Evergrande. To se velmi pravděpodobně podepíše na finančních trzích.

Futures: DAX -0,25 %, CAC na červené nule, FTSE -0,1 %. DJIA -0,1 %, S&P 500 na červené nule, Nasdaq +0,1 % .

Soud v Hongkongu poslal dnes do likvidace čínskou realitní společnost China Evergrande, která je se závazky ve výši přes 300 miliard dolarů (6,8 bilionu Kč) nejzadluženějším developerem na světě. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž rozhodnutí pravděpodobně bude mít výrazné dopady na čínské finanční trhy. Soudkyně své rozhodnutí zdůvodnila tím, že se firmě nepodařilo dosáhnout dohody o restrukturalizaci s věřiteli. Také agentura Bloomberg reportuje, že Evegrande a věřitelé nebyli schopni dojít smírného řešení. Obchodování s akciemi China Evergrande bylo v reakci na verdikt pozastaveno. Čínský realitní sektor v současné době prochází vážnou krizí, která druhou největší ekonomiku světa ohrožuje. China Evergrande krizi v odvětví spustila v roce 2021, když přestala splácet své závazky. V New Yorku pak firma vyhlásila bankrot ve snaze ochránit svůj majetek v USA.

Po více než pěti letech od vstupu na trh START pro malé a střední podniky se společnost Primoco UAV SE k 29. lednu 2024 přesouvá na Prime Market pražské burzy. Zakladatel a ředitel podniku zaměřeného na výrobu bezpilotních letadel a poskytování leteckých prací Ladislav Semetkovský očekává, že s přechodem na Prime Market kromě prestiže ještě zesílí zájem o akcie, které byly loni v Praze nejvýkonnější ze všech. „Na trhu START jsme se postupně dostali do povědomí většiny českých investorů a dosáhli tržní kapitalizace blížící se pěti miliardám korun. Prime Market nás teď posune do společnosti největších veřejně obchodovaných firem v Česku a otevře naše akcie více světu, což nám pomůže dál dynamicky zvyšovat hodnotu firmy,“ říká Semetkovský.

Na pořadu týdne pak budou měnové oznámení amerického Fedu a výsledky velkých amerických technologických firem. Dozvíme se čísla od Microsoftu, Apple, Amazonu nebo Alphabetu.

 

Čtěte více:

Příští pondělí se Primoco UAV přesune na Prime Market z trhu START
24.01.2024 8:12
S cennými papíry výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE se bude o...
Soud v Hongkongu poslal do likvidace China Evegrande, nejzadluženějšího developera světa
29.01.2024 8:23
Soud v Hongkongu poslal dnes do likvidace čínskou realitní společnost...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.02.2026
14:58EU zvažuje v rámci nových sankcí zákaz dovozu mědi a platiny z Ruska
14:24Rozpočet byl v lednu v přebytku přes 32 miliard, výdaje omezilo provizorium
13:23SpaceX a xAI údajně jednají o fúzi. Musk chce spojit rakety a umělou inteligenci
13:19Walt Disney vykázal rekordní tržby ze zábavních parků a výletních plaveb
13:15Týdenní výhled: Výprodej drahých kovů dolehl i na akcie, na programu trh práce, ECB i ČNB  
12:03Drahé kovy dál padají, trhy se však už snaží hledat lokální dno  
11:15Bitcoin se ráno dostal na desetiměsíční minimum
10:34Dominik Rusinko: Český průmysl i v novém roce přešlapuje na místě
10:08Nvidia zchladila megainvestici do OpenAI a opět vyvolala debatu o cirkulárních dohodách
8:48Trhy v červených číslech, komodity ve výprodeji. Investoři sledují Fed i Nvidii  
8:46Rozbřesk: Startuje klíčový týden pro české sazby, čeká nás lednová inflace a zasedání ČNB
6:08Marcus: Mění se sentiment vůči umělé inteligenci, velké technologie dělají všechny v podstatě to samé
01.02.2026
6:09Víkendář: Lidé nejsou placeni za své vzdělání, ale za odborné znalosti. Promluví do toho AI?
31.01.2026
6:02Víkendář: Jak jsou na tom nyní americké a čínské modely ve využívání umělé inteligence?
30.01.2026
22:04Výprodej bez úkrytu: ztrácejí akcie i drahé kovy  
17:33Zlevňující drahý dolar
15:48SoFi překonala očekávání trhu. Silné výsledky byly navíc posíleny výhledem na rok 2026  
15:23Výhled na výsledky Monety: Vyšší náklady stáhnou zisk, úrokové výnosy zůstávají silné  
14:19Ropní giganti Chevron a Exxon Mobil s nižším ziskem, úspory jim ale pomohly nad odhady analytiků
14:13Perly týdne: Cla platí sami Američané a na trhu se zlatem se dějí věci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu