Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ford překvapil ziskem i dividendou. Akcie v after-marketu zamířily prudce nahoru

Ford překvapil ziskem i dividendou. Akcie v after-marketu zamířily prudce nahoru

07.02.2024 9:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Americká automobilka Ford Motor vykázala ve čtvrtém čtvrtletí zisk na akcii 29 centů, což je více než dvojnásobek proti očekávání analytiků. S ještě vyšším ziskem firma počítá letos, uvedla to v úterý ve své výsledkové zprávě. Automobilka také uvedla, že akcionářům vrátí více hotovosti, počínaje dodatečnou dividendou 18 centů na akcii v prvním čtvrtletí. Akcie Fordu po ukončení obchodování rostly o téměř 9 %.

ford akcie

Tržby Fordu v posledních třech měsících loňského roku meziročně vzrostly na 46 miliard dolarů (přes bilion Kč) ze 44 miliard USD o rok dříve. Analytici odhadovali tržby na 40,3 miliardy dolarů.

Na letošní rok automobilka předpovídá zisk před zdaněním deset až 12 miliard dolarů. To je více, než předpovídala loni v listopadu, kdy snížila výhled po šestitýdenní stávce odborů United Auto Workers (UAW). Loni firma vydělala 10,4 miliardy dolarů před zdaněním.

Ford plánuje snížit náklady o dvě miliardy dolarů. Soustředí se přitom na oblasti, jako jsou materiály, nákladní doprava a výrobní aktivity.

Kromě pravidelné čtvrtletní dividendy 15 centů na akcii vyplatí automobilka investorům ještě dodatečnou dividendu 18 centů na akcii. Prvního března ji dostanou ti akcionáři, kteří akcie Fordu budou držet k datu 16. února.

"Kdykoli tato (pravidelná) dividenda nedosáhne 40 až 50 procent, vyplatíme dodatečnou dividendu," řekl finanční ředitel John Lawler. "Konzistence bude velmi důležitá," dodal.

Akcie Fordu po zveřejnění výsledkové zprávy přidaly 6,5 procenta. Od začátku roku zhruba procento ztrácejí.

Optimistický výhled na letošní rok minulý týden zveřejnil i konkurent Fordu, společnost General Motors (GM). Šéfka Mary Barraová naznačila, že akcionáři dostanou více peněz z prodeje nákladních aut se spalovacím motorem a z prodeje sportovně-užitkových vozidel (SUV) prostřednictvím odkupu firemních akcií.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, Patria

 

Čtěte více:

Než otevře Wall Street: Ford, Birkenstock, Delta Airlines, Target
12.10.2023 13:25
Akciové indexy v USA zaznamenaly včera růst a kladně reagovaly zejména...
Než otevře Wall Street: Meta Platforms, Ford, Royal Caribbean Cruises a po trhu Amazon
26.10.2023 13:36
Americký premarket pokračuje v propadu a dostává se až k hranici svých...
Ford se oprostil do loňských mimořádných odpisů a vrátil se k zisku
27.10.2023 9:24
Americká automobilka Ford Motor se ve třetím čtvrtletí vrátila k zisku...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.01.2026
22:04Výprodej bez úkrytu: ztrácejí akcie i drahé kovy  
17:33Zlevňující drahý dolar
15:48SoFi překonala očekávání trhu. Silné výsledky byly navíc posíleny výhledem na rok 2026  
15:23Výhled na výsledky Monety: Vyšší náklady stáhnou zisk, úrokové výnosy zůstávají silné  
14:19Ropní giganti Chevron a Exxon Mobil s nižším ziskem, úspory jim ale pomohly nad odhady analytiků
14:13Perly týdne: Cla platí sami Američané a na trhu se zlatem se dějí věci
14:11Evropská ekonomika zpomaluje, ale drží se. Španělsko táhne, Německo mírně ožívá, ČR zpomaluje
13:43Apple slaví rekordní Vánoce. iPhone táhne, pozornost se soustředí na marže a AI  
13:03Trump si konečně vybral. Na nového šéfa Fedu nominoval Kevina Warshe
12:42Zlato a stříbro prudce padají. Síla dolaru spustila masivní výprodej  
11:11Jméno nového šéfa Fedu možná už dnes a pozice favorita se mění. Drahé kovy prudce padají  
11:02Nezastavitelný Sandisk: po skvělých výsledcích a ještě lepším výhledu akcie rostou o dalších 20 procent
10:32Adidas překonal odhady a spouští miliardový buyback. Akcie poskočily o 5 %
9:57Jan Bureš: HDP lehce zpomaluje dynamiku, stále jsme však v „dobrých časech“
9:20Apple hlásí nejlepší čtvrtletí pro iPhone, kvůli drahým paměťovým čipům ale očekává dopad na marže
9:04Fúze Muskova impéria před IPO: SpaceX zvažuje fúzi s Teslou nebo xAI
8:58ČEZ, a.s.: Výsledek arbitráže vůči Bulharsku
8:53Rozbřesk: Dohoda EU – Mercosur jako test evropské obchodní strategie
8:53ČEZ výrazně zlevňuje, Applu vystřelily tržby a Musk zvažuje propojení SpaceX, Tesly a xAI  
6:01AI horečka pokračuje: Bich Tech navyšuje investice, čipů je ale nedostatek

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - HDP, q/q
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - PPI, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago