Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tesla už odepsala na akciích 350 miliard dolarů. Očekávání investorů ohledně dalšího vývoje jsou nevalná

Tesla už odepsala na akciích 350 miliard dolarů. Očekávání investorů ohledně dalšího vývoje jsou nevalná

28.03.2024 15:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Akcie společnosti Tesla po letošním extrémním poklesu opět v posledních dnech vykazují známky života, ale investoři postrádají jasnou představu potřebnou k tomu, aby si vsadili na jakékoli trvalé oživení.

Začátkem dubna má tento výrobce elektromobilů poskytnout čísla dodávek za první čtvrtletí a rychle klesající odhady v posledním měsíci naznačují nevalné zprávy. Ještě důležitější je signalizovaná vlažná poptávka po jejích vozech v nadcházejících měsících. „Odhady dodávek se hodně snížily, a to zabilo důvěru investorů v toto jméno. Bude těžké vyložit čísla za první čtvrtletí pozitivně, a to i když mírně překonají očekávání,“ řekl Nicholas Colas, spoluzakladatel DataTrek Research. „Valuace se často váže na nejslabší článek společnosti. V případě Tesly je to automobilový byznys."

01

Důvodů pro letošní tristní trend akcií (pokles o 28 % ve srovnání s 10% nárůstem indexu S&P 500) je mnoho. Největším mrakem, který se nad tímto gigantem rýsuje, je však zpomalení poptávky po elektromobilech, k němuž dochází právě v době, kdy se zostřuje konkurence ze strany starších automobilek i čínských rivalů. Končící první čtvrtletí bude na této akcii patřit mezi tři nejhorší čtvrtletí všech dob. V tomto roce je Tesla zatím titulem s největším procentním poklesem na indexu S&P 500. Akcie od té doby, co se v červenci dotkla 52týdenního maxima, ze své tržní kapitalizace vymazala více než 350 miliard dolarů.

03

Očekávání jsou nízká. Analytici rychle snižují své odhady dodávek, výnosů i zisku, zatímco podíl býčích ratingů na akcii klesl na nejnižší za zhruba tři roky. Ale co je důležitější, nadšení vůči Tesle výrazně pokleslo a investoři se obávají nedostatku nových katalyzátorů, které by mohly akcii v blízké budoucnosti pohánět. 

Několik analytiků tento týden snížilo své odhady. Vijay Rakesh z Mizuho Securities poznamenal, že očekávání prodeje elektromobilů zpomalovala rychleji, než se očekávalo. Odhaduje, že prodej elektromobilů vzroste v roce 2024 zhruba o 15 % oproti loňskému roku oproti jeho dřívějšímu očekávání 25 %. A Toni Sacconaghi ze Sanford C. Bernstein řekl, že jak klesají očekávání ohledně růstu, vypadají akcie ve srovnání s ostatními technologickými společnostmi s velkou kapitalizací čím dál dražší.

02

„Na těchto úrovních je v akciích již docela zabudován pesimismus,“ řekla Ivana Delevská, ředitelka investic ve SPEAR Invest. Domnívá se, že společnost buď ukáže pokrok ve své technologii samořízení, nebo bude dále bojovat na trhu elektromobilů.

V posledních týdnech začali investoři platit za opce chránící před výprodejem relativně více. Náklady na puty se ziskem při 10% propadu akcií během příštího měsíce míří výše, což signalizuje rostoucí nervozitu vůči této akcii. Ve stejné době se začalo také zdát nejisté tvrzení Tesly, že se stane hlavním hráčem umělé inteligence. Zatímco samořídící auta, která se společnost snaží vyvinout, by byla velkým počinem v AI, zůstávají zároveň problémem, který je notoricky obtížně řešitelný. Odborníci a analytici neočekávají, že se tato technologie v dohledné době plošně nasadí.

To vše minulý týden posunulo akcie Tesly do takzvaného technicky přeprodaného území, což signalizuje, že akcie klesly příliš rychle, příliš daleko. Pokud budou čísla o dodávkách příští týden výrazně lepší, než analytici aktuálně očekávají, nelze vyloučit u akcií úlevu, jakkoli bude dočasná. Myšlenka za tím je taková, že když už je v akciích zabudováno tolik negativity, nezbývá moc místa pro další.

Také, jak si dlouhodobí býci Tesly rychle povšimnou, by se mohla současná slabá stránka elektromobilů v příštích několika letech ukázat jako pouhý výkyv u této společnosti, protože rozšíření těchto vozů globálně vzroste v důsledku silného politického tlaku. To také pomáhá podporovat cenu akcií. Ale i poté budou investory nadále pronásledovat krátkodobé obavy ohledně Tesly a jejího hlavního byznysu s elektromobily, dokud nebude jasná trajektorie prodeje elektromobilů v tomto a příštím roce.

„Investoři se nyní budou u Tesly ve velkém zaměřovat na objem dodávek a hrubou marži – směřování akcií bude vycházet z těchto čísel ve vztahu k očekáváním,“ řekl David Wagner, portfolio manažer společnosti Aptus Capital Advisors.

Zdroj: Bloomberg

 
 

Čtěte více:

Musk oživil projekt nového sportovního vozu Tesla Roadster, má pět let zpoždění
28.02.2024 17:01
Šéf automobilky Tesla Elon Musk oživil projekt nové verze sportovního ...
Tržní hodnota firmy Novo Nordisk díky léku na hubnutí překonala hodnotu Tesly
08.03.2024 14:54
Tržní hodnota dánské farmaceutické společnosti Novo Nordisk překonala ...
Gerber: Situace v Tesle by se mohla změnit k lepšímu…
18.03.2024 16:02
Ředitel investiční společnosti Gerber Kawasaki Wealth & Investment Man...
Jen 10 % hodnoty Tesly ve výrobě elektromobilů?
20.03.2024 12:30
Ross Gerber, ředitel investiční společnosti Gerber Kawasaki Wealth & I...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.04.2025
22:08Silný závěr obchodování znamenal nepřerušení zelené šňůry na Wall Street  
18:02Nejhorších 100 dní prezidentského úřadu od Nixona. Které akcie z S&P 500 si vedly nejlépe a které nejhůře?
17:26Dolarový omyl a akciová iluze
16:52Data o poklesu HDP v USA sráží americké indexy dolů  
16:52J&T Global Finance XVI., s.r.o: Výroční zpráva za rok 2024
16:48J&T Global Finance XI., s.r.o: Výroční zpráva za rok 2024
16:47Německá SPD schválila koaliční smlouvu a podpořila Merze
16:39ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Výroční zpráva emitenta za rok 2024
16:31ČEZ, a.s.: ČEZ prodává státu 80% podíl ve společnosti Elektrárna Dukovany II
16:30Stát převezme většinový podíl v projektu stavby dukovanských reaktorů, smlouvu s KHNP podepíše 7. května
15:56Ukrajina je podle Bloombergu připravena dnes podepsat s USA smlouvu o nerostech
15:56Tomáš Vlk: Americké HDP kleslo. Masivní dovozy v 1Q plnily sklady  
15:30Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2024
14:56Růst cen v Německu v dubnu opět zpomalil, míra inflace klesla na 2,1 procenta
14:46Traders Talk: Výsledky Komerčky a Erste, dead cross v Americe a kde hledat příležitosti
14:25EPH Financing CZ, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2024
13:56Rohan financing s.r.o.: Výroční finanční zprava za rok 2024
13:39Savills: Růst investic do evropských nemovitostí by mohl pomoci i českému trhu
13:38ČD Cargo, a.s.: ČD Cargo v roce 2024
13:30Roubini: Americká výjimečnost přetrvá, potáhnou ji technologie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
CVS Health Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Dominion Energy Inc (03/25 Q1, Bef-mkt)
Estee Lauder Cos Inc/The (03/25 Q3, Bef-mkt)
Hershey Co/The (03/25 Q1, Bef-mkt)
Intercontinental Exchange Inc (03/25 Q1, Bef-mkt)
JP - Základní O/N úroková sazba
KKR & Co Inc (03/25 Q1, Bef-mkt)
ROBLOX Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
12:00Linde PLC (03/25 Q1)
12:30Xerox Holdings Corp (03/25 Q1)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM v průmyslu