Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Meziroční inflace zůstala v srpnu na 2,2 pct, zdražilo bydlení, zlevnila paliva

Meziroční inflace zůstala v srpnu na 2,2 pct, zdražilo bydlení, zlevnila paliva

10.09.2024 10:01
Autor: ČTK

Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu meziročně vzrostly o 2,2 procenta, stejně jako v červenci. Meziročně zlevnily pohonné hmoty, zdražilo bydlení a zpomalilo zlevňování potravin. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ). Meziměsíčně byly ceny vyšší o 0,3 procenta. Analytici předpokládali zvolnění meziroční inflace ke dvěma procentům.

"Srpnový meziroční vývoj spotřebitelských cen významně ovlivnily ceny potravin a pohonných hmot, jejichž oboustranné pohyby se však vzájemně vykompenzovaly. Ceny pohonných hmot byly oproti loňskému srpnu nižší o zhruba čtyři procenta," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje oproti loňskému srpnu klesly o 1,8 procenta. Většina sledovaných položek svůj meziroční pokles zmírnila. Například mouka zlevnila o téměř 11 procent, přičemž v červenci to bylo o víc než 15 procent. Ceny uzenin zpomalily pokles na 2,8 z červencových 4,4 procenta. Mléko, sýry, vejce v srpnu úhrnem zlevnily o 3,7 procenta, v červenci statistici evidovali pokles o 7,1 procenta. Dále meziročně zlevnily ovoce a zelenina. Naopak máslo zdražilo o víc než pětinu, čokoládové výrobky o téměř pětinu a nealkoholické nápoje zhruba o čtyři procenta.

"Na meziroční růst cenové hladiny měly v srpnu nadále největší vliv ceny v oddíle bydlení," uvedl ČSÚ. Ceny nájemného z bytu stouply o 6,6 procenta, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 4,7 procenta, vodného o 10,9 procenta, stočného o 13,4 procenta, elektřiny o 8,2 procenta a tepla a teplé vody o 5,8 procenta. Naopak ceny zemního plynu meziročně klesly o 7,2 procenta a tuhých paliv o 2,5 procenta.

Meziročně zdražilo i stravování a ubytování, ceny stravovacích služeb stouply o 6,8 procenta a ubytovacích služeb o 8,5 procenta. Meziročně zdražily také lihoviny, pivo a tabákové výrobky, naopak víno mírně zlevnilo. Dražší byly ceny dovolených s komplexními službami.

Meziročně v srpnu ceny zboží úhrnem vzrostly o půl procenta a ceny služeb o pět procent.

ČSÚ dnes zveřejnil také informace o červencovém vývoji cen v zahraničním obchodu. První prázdninový měsíc se vývozní ceny meziměsíčně zvýšily o 1,7 procenta, meziročně rostly o pět procent. Ceny dovozu ve srovnání s červnem stouply o 1,8 procenta, meziročně se zvýšily o 4,7 procenta.

"V červenci byly ceny zahraničního obchodu se zbožím výrazně ovlivněny oslabením koruny vůči euru a dolaru," uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.


Čtěte více:

Rozbřesk: Nezaměstnanost v srpnu stagnovala
10.09.2024 9:03
Podíl nezaměstnaných osob dle metodiky MPSV v srpnu dle očekávání stag...
Apple představil novou řadu chytrých telefonů iPhone pro umělou inteligenci
10.09.2024 9:30
Americká technologická společnost Apple podle očekávání představila no...
Vývoz z Číny se v srpnu zvýšil nejvíce za téměř rok a půl, vyšší byl i dovoz
10.09.2024 9:33
Vývoz z Číny se v srpnu meziročně zvýšil nejvíce za téměř rok a půl a ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.04.2025
22:08Silný závěr obchodování znamenal nepřerušení zelené šňůry na Wall Street  
18:02Nejhorších 100 dní prezidentského úřadu od Nixona. Které akcie z S&P 500 si vedly nejlépe a které nejhůře?
17:26Dolarový omyl a akciová iluze
16:52Data o poklesu HDP v USA sráží americké indexy dolů  
16:52J&T Global Finance XVI., s.r.o: Výroční zpráva za rok 2024
16:48J&T Global Finance XI., s.r.o: Výroční zpráva za rok 2024
16:47Německá SPD schválila koaliční smlouvu a podpořila Merze
16:39ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Výroční zpráva emitenta za rok 2024
16:31ČEZ, a.s.: ČEZ prodává státu 80% podíl ve společnosti Elektrárna Dukovany II
16:30Stát převezme většinový podíl v projektu stavby dukovanských reaktorů, smlouvu s KHNP podepíše 7. května
15:56Ukrajina je podle Bloombergu připravena dnes podepsat s USA smlouvu o nerostech
15:56Tomáš Vlk: Americké HDP kleslo. Masivní dovozy v 1Q plnily sklady  
15:30Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2024
14:56Růst cen v Německu v dubnu opět zpomalil, míra inflace klesla na 2,1 procenta
14:46Traders Talk: Výsledky Komerčky a Erste, dead cross v Americe a kde hledat příležitosti
14:25EPH Financing CZ, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2024
13:56Rohan financing s.r.o.: Výroční finanční zprava za rok 2024
13:39Savills: Růst investic do evropských nemovitostí by mohl pomoci i českému trhu
13:38ČD Cargo, a.s.: ČD Cargo v roce 2024
13:30Roubini: Americká výjimečnost přetrvá, potáhnou ji technologie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
CVS Health Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Dominion Energy Inc (03/25 Q1, Bef-mkt)
Estee Lauder Cos Inc/The (03/25 Q3, Bef-mkt)
Hershey Co/The (03/25 Q1, Bef-mkt)
Intercontinental Exchange Inc (03/25 Q1, Bef-mkt)
JP - Základní O/N úroková sazba
KKR & Co Inc (03/25 Q1, Bef-mkt)
ROBLOX Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
12:00Linde PLC (03/25 Q1)
12:30Xerox Holdings Corp (03/25 Q1)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM v průmyslu