Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tesle klesl čtvrtletní odbyt o 13 procent, čekal se lepší výsledek

Tesle klesl čtvrtletní odbyt o 13 procent, čekal se lepší výsledek

02.04.2025 15:53
Autor: ČTK

Americké automobilce Tesla, kterou vede miliardář Elon Musk, v prvním čtvrtletí klesl odbyt o 13 procent na 336.681 vozů. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě. Propad je výraznější, než se čekalo, vedle slabšího zájmu o nabízené elektromobily se na propadu odbytu podle analytiků mohly podepsat i výzvy k bojkotu automobilky kvůli Muskově působení v administrativě prezidenta Donalda Trumpa.

Analytici s poklesem odbytu počítali, domnívali se ale, že bude slabší. V průměru očekávali, že klesne na 372.410 vozů, uvedla agentura Reuters, která se odvolává na odhady 15 analytiků ze společnosti Visible Alpha. Ti v uplynulých 30 dnech odhad odbytu snížili. Před rokem odbyt činil 386.810 vozů.

Tesla se potýká s rostoucí konkurencí, zejména čínských značek. Musk slíbil návrat k růstu, už když se snížil odbyt za uplynulý rok. Slabší poptávka po stárnoucí řadě elektromobilů Tesla a odpor proti Muskovu politickému angažmá by ale mohly splnění tohoto slibu zkomplikovat.

Musk je blízkým spolupracovníkem prezidenta Trumpa a má na starosti zefektivnění státní správy. Už nařídil propustit tisíce federálních zaměstnanců a zasadil se rovněž o snížení humanitární pomoci ve světě. Právě tyto jeho postoje vyvolaly mezi některými zákazníky Tesly nespokojenost.

Výrazně hůř si Tesla v prvním čtvrtletí vedla i na evropském trhu. Například ve Francii pro ni bylo první čtvrtletí nejslabší od roku 2021, méně aut ale Tesla prodala také ve Švédsku, Dánsku nebo v Nizozemsku. Prodejny vozů Tesla v některých zemích čelí i náporu vandalů.


Čtěte více:

Bloomberg: Celním hrozbám by měly v Evropě nejlépe vzdorovat španělské akciové tituly
02.04.2025 13:02
Španělský akciový trh by měl mít v roce 2025 lepší vyhlídky než jeho e...
Reciproční cla sníží export z Německa do USA o méně než tři procenta, očekává Ifo
02.04.2025 11:32
Reciproční cla, která se chystá zavést administrativa amerického prezi...
Bílý dům připravuje odhad nákladů na ovládnutí Grónska
02.04.2025 11:46
Bílý dům připravuje odhad nákladů, které by americká vláda musela vyna...
Prodej aut v USA v prvním čtvrtletí vzrostl, zřejmě i kvůli chystaným clům
02.04.2025 14:10
Prodej nových aut ve Spojených státech v prvním čtvrtletí vzrostl mezi...
Německý správce aktiv DWS dostal pokutu 25 milionů eur za tzv. greenwashing
02.04.2025 14:59
Státní zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem vyměřilo německému spr...

Váš názor
  • Desinformace
    03.04.2025 1:49

    Titulek, popis i detailni informace jsou naprosto zavadejici. To vypada jako kazdodenni desinformace o TSLA na Yahoo finance. Uz ceske slovo "odbyt" zavadi protoze souvisi s poptavkou a ta neni vyznamnou pricinou poklesu prodeje. Dalsi cast: "vedle slabšího zájmu o nabízené elektromobily se na propadu odbytu podle analytiků mohly podepsat i výzvy k bojkotu" - znovu nesmysl, samozrejme nejaky vliv to ma ale ne pokles o 13%. Pro neznale, realita je takhle: Uz v Q4 Tesla varovala, ze v Q1 prechod na novou verzi Modelu Y (coz je 65% byznysu firmy) zpusobi nekolikatydenni vypadek vyroby ve vsech tovarnach firmy protoze na novy model prechazela zaroven v USA, Cine i EU. Skutecne, kdyz pouzijete prumernou tydenni vyrobu Tesly a tri tydny nahradite linearnim nabehem vyroby tak vam vyjde skoro presne pocet vyrobenych vozu v Q1. Zadne "snizeni zajmu", zadna "konkurence", zadne"bojkoty" nehraji vyznamnou roli. Ostatne v Cine uz jede Tesla znovu na 100% a minuly tyden dodala 21k vozidel coz je druhe nejlepsi cislo od Prosince 2024, o nove modely Y je velky zajem. Nezapominejte, dulezite trhy pro Teslu jsou USA (pro jedny bojkot, pro druhe otazka patriotismu, pro rozumne nejlepsi EV na trhu) a Cina (politiku neresi). EU je jen 20% a zbytek jeste mene. Prez hlasity krik profesionalnich demonstrantu proti cemukoliv co je zrovna popularni nenavidet neni slyset hlas zakazniku, ti vetsinou vedi ze lepsi hodnotu nez Tesla mezi elektromobily nenajdou protoze Tesly vynikaji ve vsech dulezitych parametrech: Vykon, efektivita, bezpecnost, spolehlivost, zivotnost, celkove naklady provozu vozidla, kvalita, stabilita a funkce software, schopnosti upgradovani software a firmware vozu bez navstev servisu a schopnosti autonomniho rizeni vozidla.
    Jedny_LEAPS_kdyz_to_vyjde
    • Re: Desinformace
      03.04.2025 7:34

      Ty seš dealer toho nácka. Já jasně čtu, že s poklesem počítali, ne, že to svádí na ty, co nemáš rád, třeba v Německu už od toho nácka chtějí daleko méně, ale že je pokles větší než očekávaný. Průběh akcie na amerických trzích je imho nepřehlkédnutelný, mimochodem.
      Velkamedvědice
Aktuální komentáře
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data