Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schodek běžného účtu klesá ve 3. čtvrtletí poprvé po šesti letech pod 3 % HDP

Schodek běžného účtu klesá ve 3. čtvrtletí poprvé po šesti letech pod 3 % HDP

08.12.2005 11:17
Autor: David Marek

Schodek běžného účtu ve 3. čtvrtletí dosáhl 32,5 mld. Kč a na roční bázi se patrně snížil pod 3 procenta HDP. Podle našich výpočtů schodek běžného účtu klesl na 2,9 % HDP z 3,9 % HDP ve 2. čtvrtletí. Před rokem stejný ukazatel dosahoval 6,4 % HDP. Bilanci výnosů doprovází značná proměnlivost v průběhu roku, klíčovou informací je skutečnost, že zlepšení obchodní bilance převažuje odliv dividend do zahraničí.

O vývoji obchodní bilance vypovídají měsíční statistiky zahraničního obchodu. Stěžejní informací je strukturální změna českého zahraničního obchodu po vstupu ČR do EU a zapojení nových výrobních a exportních kapacit vytvořených přímými zahraničními investicemi. Zahraniční obchod letos ve 3. čtvrtletí zatížil dovoz stíhaček Gripen. Loni v 1.-3. čtvrtletí byl dovoz o 15 mld. Kč vyšší než vývoz. Letos ve stejném období naopak vývoz předčil dovoz o 42 mld. Kč.

Protisměrně se vyvíjí bilance výnosů. Zde se schodek prohloubil ze 109 mld. Kč loni v 1.-3. čtvrtletí na 115 mld. Kč letos. Nicméně z měsíčních statistik platební bilance vyplývá, že zhoršení jde na vrub reinvesticím a nikoli výplatám dividend. V prvních devíti měsících letošního roku dosáhl objem repatriovaných zisků 47 mld. Kč, loni 54 mld. Kč. Zároveň se zvýšil objem reinvestovaných zisků na 61 mld. Kč z loňských 46 mld. Kč.

Nejdůležitější informací, kterou poskytuje platební bilance, je skutečnost, že zlepšení obchodní bilance výrazně převažuje nad negativním vývojem bilance výnosů. A tak zatímco loni běžný účet dosahoval po třech čtvrtletích schodku 108 mld. Kč, letos klesl na 45 mld. Kč. V poměru k HDP na roční bázi se schodek snížil na 2,9 % HDP, což je nejnižší hodnota za posledních pět let.

Finanční účet ve 3. čtvrtletí ovlivnil odkup akcií Českého Telecomu. Protože kupujícím byl přímý investor, dosáhl celkový příliv přímých zahraničních investic 54 mld. Kč. Prodávajícími ale byli především finanční investoři ze zahraničí, a proto tento faktor přispěl k celkovému odlivu portfoliových investic v objemu 33 mld. Kč.

V letošním roce očekáváme pokles schodku běžného účtu na 75 mld. Kč (2,6 % HDP) z loňských 147 mld. Kč (5,4 % HDP). V příštím roce předpokládáme další mírné zlepšení tohoto ukazatele vnější nerovnováhy české ekonomiky.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y