Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schvalování vedoucích osob podle zákona o kolektivním investování

Schvalování vedoucích osob podle zákona o kolektivním investování

08.11.2004 13:13
Autor: 

V první polovině října jsme se na těchto stránkách věnovali problematice výkonu funkce vedoucích osob a jejich schvalování Komisí pro cenné papíry (dále jen „Komise“) podle právní úpravy obsažené v zákoně o podnikání na kapitálovém trhu. Dnes na toto téma navážeme a zaměříme se obdobnou problematiku, jak je upravena v zákoně č. 189/2004 Sb., o kolektivním investování (dále jen „Zákon“).

Dřívější právní úprava kolektivního investování, zejména zákon č. 248/1992 Sb., o investičních fondech a investičních společnostech, který byl Zákonem s účinností od 1. května 2004 zrušen, se problematice schvalování vedoucích osob investičních společností a investičních fondů komplexně nevěnovala (s výjimkou určitých dozorových pravomocí Komise vůči zahraničním osobám zabývajícím se kolektivním investováním na území České republiky).

Zákon neobsahuje vlastní definici vedoucích osob a odkazuje na vymezení tohoto pojmu v zákoně o podnikání na kapitálovém trhu. Vedoucí osobou se tedy i v případě investičních společností a investičních fondů rozumí člen statutárního orgánu, statutární orgán, výkonný ředitel nebo prokurista právnické osoby nebo osoba, na kterou byla pravomoc některé z těchto osob delegována nebo která jiným způsobem skutečně řídí činnost právnické osoby.

Podobně jako zákon o podnikání na kapitálovém trhu i Zákon vyžaduje pro výkon funkce vedoucí osoby předchozí souhlas Komise. Zákon rovněž přehledně stanoví kritéria, na základě nichž Komise o udělení souhlasu k výkonu funkce vedoucí osoby rozhoduje. Opět se jedná o poměrně vágně formulované kriterium důvěryhodnosti, odborné způsobilosti či neexistence jiné činnosti, bránící řádnému výkonu funkce. Vedoucí osoba investiční společnosti nebo investičního fondu však musí mít navíc zkušenosti se způsobem kolektivního investování, který daná investiční společnost nebo investiční fond vykonávají.

Okruh funkcí neslučitelných s výkonem funkce vedoucí osoby podle Zákona je širší, než jak je vymezen v zákoně o podnikání na kapitálovém trhu. Kromě „standardních“ neslučitelných funkcí (jako je např. poslanec, senátor či zaměstnanec Komise) se jedná např. i o vedoucí osoby nebo zaměstnance banky, která pro daný investiční fond nebo investiční společnost vykonává funkci depositáře, vedoucí osoby nebo zaměstnance jiné investiční společnosti, investičního fondu nebo pensijního fondu.

Schválení vedoucích osob investiční společnosti, resp. investičního fondu, je na základě Zákona součástí výroku rozhodnutí Komise o udělení povolení k činnosti investiční společnosti, resp. investičního fondu. Zákon dále stanoví, že změna vedoucí osoby investiční společnosti, resp. investičního fondu, podléhá předchozímu schválení Komisí. Výklad příslušných ustanovení Zákona by mohl vést k závěru, že kromě předchozího souhlasu Komise s výkonem funkce vyžaduje Zákon ještě předchozí schválení změny vedoucí osoby, které by mělo být uděleno v samostatném řízení.

Potenciální interpretační problém Komise promptně vyřešila ve svém zářijovém stanovisku k pojmu a podmínkám výkonu funkce vedoucí osoby: pro existenci dvou schvalovacích řízení, která se týkají vyslovení souhlasu s výkonem jedné a téže funkce jednou a toutéž vedoucí osobou v jednom a tomtéž dozorovaném subjektu, podle Komise neexistuje rozumný důvod. Také s ohledem na případnou nejasnost pojmu „změna osoby“ považuje Komise požadavek schválení změny osoby pouze za odkaz k základní úpravě schvalování vedoucích osob podle Zákona (tj. souhlasu Komise). Institut předchozího souhlasu Komise s výkonem funkce vedoucí osoby je z hlediska ochrany investorů a pro účely regulace zcela dostačující. Je nutné ocenit, že Komise tento svůj názor rovněž opírá o komunitární předpisy v oblasti kolektivního investování (směrnici o UCITS a směrnici o trzích s finančnímu instrumenty).

Vzhledem k tomu, že osobě, jež vykonává funkce vedoucí osoby investiční společnosti nebo investičního fondu bez předchozího souhlasu Komise, hrozí pokuta až do výše 5 milionů Kč, bude zajímavé sledovat, jak bude tato povinnost v praxi dodržována a jaká bude rozhodovací praxe Komise v této oblasti.

Jan Turek

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.03.2021
16:21Do práce na čtyři dny v týdnu? Stále oblíbenější trend, a produktivitu prý nic nestojí
9:21Víkendář: Trh má někdy pravdu. Někdy se směšně mýlí
06.03.2021
9:07Víkendář: Je to šílenství? Akceleruje to? Bude to bublina…
05.03.2021
22:02Trhy v USA špatný začátek obchodování nakonec smazaly  
17:22Není mince o jedné straně
17:06V Německu se loni poprvé vyrobilo více energie z větru než z uhlí
16:49ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
16:09Perly týdne: Ropa nad 100 dolary, zisky nad 175 dolary, růst nad trendem
15:29Americký trh práce hlásí výrazné, ale nerovnoměrné zlepšení  
12:58František Kronus: Nasdaq klesá, investoři mění růstové technologie za dluhopisy
12:10Komentář: Nezaměstnaných pozvolna přibývá
11:31Po zklamání z Fedu nás čeká dilema nad důležitými daty  
10:58Mankiw: Vláda zřejmě překročí maximální povolenou rychlost
10:58TOMA, a.s.: Vnitřní informace o prodeji akcií společnosti TOMA GERMANY, a.s.
10:22Nezaměstnanost v ČR v únoru zůstala na lednových 4,3 procenta
10:15Čína letos cílí na více než 6% hospodářský růst
9:09Rozbřesk: Šéf Fedu přikrmil růst výnosů, OPEC nepřestává škrtit trh s ropou
8:54Evropa zahájí poklesem, v Praze končí nabídka na akcie Monety  
8:42PPF oznámila, že odkoupí až 29 procent akcií Monety. Nabídka po 80 korunách dnes končí
8:40Bloomberg: Svět nemá dost lipidů pro mRNA vakcíny proti covidu-19

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data