Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance pod tíhou vyplácených dividend

Platební bilance pod tíhou vyplácených dividend

13.07.2004 10:20
Autor: 

Komentář doplněn
Schodek běžného účtu platební bilance v květnu klesl na 8,4 mld. Kč z 19,2 mld. Kč. Rozdíl lze téměř zcela vysvětlit nižším saldem zahraničního obchodu. Na významu ovšem stále nabývá bilance výnosů, která je již hlavním zdrojem schodků běžného účtu. Přebytek na finančním účtu se téměř nezměnil a činil 11,1 mld. Kč.

Zahraniční obchod v květnu skončil s minusem 940 milionu korun. Podrobněji jsme o této položce běžného účtu psali v textu Zahraniční obchod v květnu: s nulou do EU.

Bilance výnosů zaznamenala schodek 9,7 mld. Kč. Dominantním faktorem je saldo investičních výnosů z přímých investic, kde se projevuje narůstající objem repatriace zisku vytvořeného v ČR do zahraničí, především formou výplaty dividend.

K vylepšení obrazu běžného účtu přispěly příjmy České republiky z rozpočtu EU. Bilanci běžných převodů tyto transakce vylepšily o necelé dvě miliardy korun.

Finanční účet platební bilance rozhýbala emise dluhopisů Sazky na pokrytí nákladů spojených s výstavbou Sazka Arény. Zahraniční investoři v květnu nakoupili dluhopisy českých emitentů za 6,3 mld. Kč, z toho zhruba 5,5 mld. Kč byly dluhopisy Sazky. Příliv přímých zahraničních investic, ať již formou investic do základního kapitálu či reinvestovaných zisků, v podstatě stagnuje na loňské úrovni. Důležitým faktem je rostoucí podíl repatriovaného zisku na celkových výnosech z přímých zahraničních investic na úkor podílu reinvestovaného zisku.

Příští měsíc, kdy ČNB zveřejní data za červen, by se v platební bilanci měla objevit emise prvního státního eurobondu. Účet portfoliových investic a celého finančního účtu tak čeká zhruba padesátimiliardový skok. V budoucnosti se tento faktor bude podílet na rostoucím schodku bilance výnosů.

Za celý letošní rok počítáme se schodkem běžného účtu na úrovni 160 miliard korun, tj. 6,3 % HDP.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data