Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Nezaměstnaní Američané ztrácejí víru v ekonomické oživení ...

1.8.2003 14:24
Autor: 

Dnes odpoledne budou publikována ve Spojených státech data, která pro velkou většinu investorů představují klíčové vodítko o cestě k ekonomickému oživení - data o nezaměstnanosti. Jenom pro zopakování a připomenutí:

- stávající míra nezaměstnanosti je 6.4% a analytici předpovídají její pokles na 6.3%.
- americká ekonomika ztratila v červnu 30tis. pracovních míst v nevýrobní sféře a 56tis. pracovních míst v průmyslu - nyní se čeká růst o 10tis. míst v oblasti služeb a ztráta dalších 33tis. v průmyslu
- příjmy jednotlivců se pravděpodobně zvýší o 0.3% a výdaje (jinými slovy útrata) poskočí o 0.4% nahoru

Tato poměrně neradostná statistika je však v příkrém rozporu s tvrzením americké administrativy, jmenovitě prezidenta George Bushe. Ten na své tiskové konferenci ve středu tohoto týdne naznačil, že ekonomické oživení je sice velmi pozvolné, ale v běhu. Dle jeho slov "ekonomika bude pokračovat v růstu minimálně dalších 18 měsíců" a "začínáme pozorovat velmi potěšitelné známky ekonomického růstu, který ve středním období přispěje k tvorbě pracovních míst - nezaměstnanost je však stále velmi vysoká". Soudě podle včerejších dat o hrubém domácím produktu se informacím o počátku ekonomického oživení dá věřit a doufejme, že i dnešní údaje to potvrdí. Jak se na to však dívají ti, jichž se tato problematika nejvíce dotýká - samotní nezaměstnaní ?

Velmi zajímavá statistika popisuje vnímání současné situace na trhu pracovních míst mezi bělošskými zaměstnanci a pracovníky tmavé pleti ve Spojených státech. Od začátku roku 2001 ztratila americká ekonomika 2.5 milionu pracovních mít. Míra nezaměstnanosti mezi bělochy dosáhla 5.5% zatímco Afro-američané zápasí s mírou 11.8%. Podle této studie a na základě dotazů mezi 413 nezaměstnanými má 63% Afro-američanů strach, že jejich nová práce bude za méně peněz než ta předchozí, zatímco běloši se této situace obávají pouze v 46% případů. 80% nezaměstnaných Afro-američanů potvrdilo, že má problémy splácet své dluhy, zatímco mezi bělochy je tento údaj na hodnotě 60%. Nezaměstnaní Afro-američané tak mají (doufejme, že ne oprávněnou) obavu, že v posledních 2 letech ztratili značnou část své ekonomické svobody.

Již za několik okamžiků se dozvíme, jak to tedy "dopadlo". Soudě podle včerejších dat o HDP - snad dobře. Soudě podle katastrofálního údaje o důvěře spotřebitelů - asi špatně. Šance jsou poměrně vyrovnané.

Petr Žabža

Váš názor
 • zajímavé počítání
  2.8.2003 0:45

  čekáme net ztrátu 23tis. praconích míst a pokles nezaměsnanosti o 0,1%??!!?? Ta Amerika je kouzelná!
  visitor
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data