Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČEZ včera zveřejnil velmi dobré výsledky za první pololetí

01.08.2003 9:39
Autor: 

ČEZ zveřejnil své CAS nekonsolidované výsledky za první pololetí 2003. Konsolidovaná IAS čísla, zahrnující i výsledky regionálních distribučních společností, ve kterých má ČEZ majoritu mimo SCE (zveřejňují svá CAS čísla také dnes), by měla být zveřejněna 3. září.

Nekonsolidovaná čísla odrážejí především výsledky z produkce elektřiny, která meziročně vzrostla o 13,6 % na 29 959 GWh. Tržby za prodej elektřiny vzrostly meziročně o 10,8 % na 25,2 mld. Kč, zvýšily se díky vyšším objemovým prodejům, které meziročně vzrostly o 9,8 % (domácí prodeje se zvýšily o 8,4 %, vývoz o 13,5 %, což je více, než jsme předpokládali). Vyšších tržeb bylo dosaženo navzdory snížení domácích cen elektřiny, vývozní ceny naopak vzrostly. I průměrný výnos na prodanou kWh tak byl vyšší než jsme očekávali (pokles pouze 6,4% vs. očekávaných 9%).

Vyšší nominální tržby se odrazily v nárůstu absolutní hodnoty EBITDA (EBITDA marže byla na očekávané úrovni 38.7%). Provozní zisk poklesl meziročně o 300 mil. Kč na 4,3 mld. Kč díky zvýšení odpisů o 1,6 mld. v souvislosti s uváděním JETE do provozu (cash flow tímto samozřejmě přímo ovlivněno není, odhlédneme-li od pozitivního vlivu odpisů na peněžní tok díky úspoře na dani ze zisků).

Čistý zisk ČEZ dosáhl za první pololetí 12,33 mld. Kč, což je oproti minulému roku nárůst o 71 %, tento velký nárůst byl z velké míry zapříčiněn ziskem z prodeje 66% podílu v ČEPS státu, který činil 12,5 mld. Kč (z tohoto zisku ČEZ zaplatil daň 4,2 mld. Kč).

CAS Capex se meziročně snížil o 903 mil. Kč na 1,789 mld. Kč (hlavní investice představovala dostavba JETE a modernizace elektrárny Dukovany).

Celkově hodnotíme výsledky jako velice pozitivní zejména díky lepším než očekávaným objemovým prodejům i dosaženému průměrnému výnosu na prodanou kWh.

Jiří Soustružník

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data