Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČSÚ: Index ekonomické důvěry v květnu vzrostl

29.5.2006 9:11
Autor: 

Následují vybrané body tiskové zprávy ČSÚ
Saldo souhrnného indikátoru důvěry (indikátoru ekonomického sentimentu) v květnu 2006 oproti předchozímu měsíci vzrostlo o 1,6 bodu a dosáhlo tak nejvyšší hodnoty od ledna 1998. Saldo podnikatelského indikátoru vzrostlo o 1,4 bodu, saldo indikátoru důvěry spotřebitelů vzrostlo o 2,4 bodu. Ve srovnání s květnem 2005 je saldo souhrnného indikátoru důvěry o 4,2 bodu vyšší, u podnikatelů o 4,5 bodu a u spotřebitelů je o 3,1 bodu vyšší.

V průmyslu se saldo indikátoru důvěry oproti minulému měsíci zvýšilo o 1,4 bodu a v meziročním srovnání je o 5,7 bodu vyšší než v květnu 2005. Ve stavebních podnicích se saldo indikátoru důvěry meziměsíčně zvýšilo o 0,5 bodu a je o 1,5 bodu vyšší než před rokem. V odvětví obchodu se saldo indikátoru důvěry snížilo o 1,3 bodu, meziročně je o 0,7 bodu nižší. Ve vybraných odvětvích služeb saldo indikátoru důvěry vzrostlo o 2,0 body a v meziročním srovnání je o 4,4 bodu vyšší.

V průmyslu v květnu pokračovalo příznivé hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení celkové poptávky se ve srovnání s předchozím měsícem mírně zvýšilo; stejně jako hodnocení zahraniční poptávky. Pro příští tři měsíce očekávají respondenti stabilní úroveň zaměstnanosti. Očekávaný růst výrobní činnosti se příznivě odráží v indikátoru důvěry, který se již čtyři měsíce po sobě zvyšuje. Stabilizované ceny předpokládá 80,5 % respondentů, 15,4 % jejich růst a 4,1 % pokles. Respondenti v příštích třech měsících očekávají mírné zhoršení své ekonomické situace, pro příštích šest měsíců však její zlepšení.

Ze šetření o investiční činnosti vyplývá, že v roce 2006 by měly investice ve zpracovatelském průmyslu dosáhnout vyšší úrovně než v loňském roce (zhruba o 5 %). Půjde jak o náhradu původního zařízení nebo provozů tak o rozšíření výrobních kapacit.

Ve stavebnictví v květnu pokračovalo příznivé hodnocení současné ekonomické situace, i když po sezonním očištění saldo meziměsíčně kleslo o 3 body. Pro příští tři měsíce respondenti v návaznosti na uzavřené zakázky a poptávku předpokládají zvýšení počtu zaměstnanců a růst stavební činnosti. Respondenti převážně počítají s neměnností cen; 23,5 % respondentů však očekává jejich zvýšení. Práci mají stavební respondenti zajištěnu na 9,5 měsíců dopředu. Očekávání vývoje ekonomické situace jsou pro příští tři i šest měsíců příznivá.

V odvětví obchodu se v květnu zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příštích šest měsíců jsou příznivá, i když po sezónním očištění saldo meziměsíčně pokleslo o 1 bod. Podle mínění respondentů se zásoby v květnu zvýšily, což se negativně odrazilo na hodnotě indikátoru důvěry, který již potřetí po sobě klesl. 81,1 % respondentů očekává stabilizovaný vývoj počtu zaměstnanců, 14,5 % jeho růst a 4,4 % pokles. Růst cen očekává 8,6 % respondentů, 82,2 % respondentů jejich neměnnost a 9,2 % respondentů pokles.

Respondenti vybraných odvětví služeb příznivě hodnotí současnou ekonomickou situaci. V květnu se zlepšilo hodnocení poptávky. Očekávání vývoje poptávky v příštích třech měsících jsou opatrná. Respondenti předpokládají růst zaměstnanosti a neměnnost cen služeb (růst cen očekává 5,0 % respondentů, 94,2 % očekává neměnnost). Očekávání ekonomické situace pro příštích šest měsíců se snížila.

Ze šetření mezi spotřebiteli v květnu vyplývá, že očekávají zlepšení celkové ekonomické situace (růst salda o 2,4 bodu) i své finanční situace (růst salda o 1 bod). Oproti minulému měsíci se podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, snížil (saldo kleslo o 2,3 bodu). Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se zvýšil o 3,8 bodů. Indikátor spotřebitelské důvěry se celkově zvýšil o 2,4 bodů a dosáhl nejvyšší hodnoty od ledna 1998.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data