Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Topolánek: Vláda spíš pro snížení sociálního pojištění než daní

Topolánek: Vláda spíš pro snížení sociálního pojištění než daní

09.04.2008 17:23
Autor: ČTK

Vláda bude zřejmě prosazovat v novele zákona o dani z příjmu spíš snížení sociálního zabezpečení než snížení daně z příjmu z 15 na 12,5 procenta. Vyplývá to z dnešního vyjádření premiéra Mirka Topolánka na tiskové konferenci po jednání vlády. Novela by měla platit od příštího roku. Snížení daně od roku 2009 je přitom ve schváleném reformním balíků a podle vyjádření některých poslanců ODS je "symbolem strany".

Důvodem pro snížení sociálního zabezpečení je podle premiéra snaha zabezpečit příjmy pro kraje a obce, závazek snížit schodek veřejných financí a zajistit, aby nepoklesly příští rok příjmy lidem s platy od 10.000 do 40.0000 korun. "Bohužel nelze v takovém případě vyhovět požadavku na 12,5procentní daň," uvedl Topolánek.
 
Hejtmani, primátoři a starostové navíc podle něj nebudou podporovat takové kroky, které ohrozí příjmy obcí a krajů. Pokud by chtěl případný výpadek příjmů stát nahradit, musel by podle premiéra peníze vzít z investičních výdajů. "Budeme diskutovat o jiném řešení než je snížení daně na 12,5 procenta, a to je možné snížením sociálního pojištění," uvedl Topolánek s tím, že o tom vláda teprve bude jednat.

Na snížení daně trvá skupina poslanců ODS kolem Vlastimila Tlustého. "Bylo dohodnuto a v zákoně je uvedeno 12,5 procenta. To, co říká pan premiér, je evidentně porušení té loňské dohody, a já to nepodpořím," řekl dnes ČTK Tlustý.

Reforma, kterou loni schválila sněmovna, pro rok 2009 již obsahuje snížení daňové sazby z 15 na 12,5 procenta a zároveň omezuje slevy na dani. Kvůli tomu právě řadě lidí poklesnou příjmy.

Nedávný návrh zveřejněný ministerstvem financí počítá pouze se snížením sociálního pojištění z 12,5 na 11,5 procenta. Kromě toho by vše podstatné, včetně daňové sazby, mělo zůstat jako nyní. Člověk s platem 40.000 korun hrubého by si díky nižšímu pojistnému měsíčně polepšil o 400 , zaměstnanec se stotisícovým platem o 862 korun. Státní pokladnu by změna přišla ročně na 13 miliard. S návrhem MF Tlustý nesouhlasí.

"Zatímco daň z příjmu fyzických osob je sdílenou daní, tedy snížení jejího výběru znamená nižší příjmy obcí a krajů, snížení výběru sociální pojištění sdíleným odvodem není a negativně neovlivní příjmovou základnu obcí a krajů," upozornil dnes ministr financí Miroslav Kalousek.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.12.2025
17:11Trhy se těší na zrychlení americké ekonomiky…
15:15Jan Čermák: Technologie táhnou ekonomiku USA, ale politická rizika zůstávají
13:43Přijde po Trumpově obchodní bouři klid na obzoru, nebo další otřesy?
12:52RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:46RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:23Americká cla poškodila ze všech německých odvětví nejvíce autoprůmysl
12:05Rally drahých kovů pokračuje: Zlato na dalším rekordu, stříbro u 70 USD a měď blízko 12 000 USD  
11:59Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech
11:46Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
11:35Čína uvalí prozatímní clo až 42,7 procenta na některé mléčné výrobky z EU
10:17Robotaxi od Baidu se v Londýně propojí s Uberem a Lyftem
9:42Jaderné elektrárny v Česku letos vyrobily přes 31,02 TWh elektřiny, dosud nejvíc
9:11Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o výplatě pravidelného úrokového výnosu
8:54Česká zbrojovka získala významný kontrakt v Německu, zlato poprvé nad 4 400 USD a futures smíšené  
8:42Rozbřesk: EU představuje Automotive Package. Je to flexibilnější cesta k čisté mobilitě?
6:08Optimismus na maximu. BofA hlásí nejsilnější investorský sentiment od roku 2021  
21.12.2025
9:17Víkendář: Prudký nárůst cen domů pozorovaný za poslední půlstoletí není velkým překvapením…
20.12.2025
9:12Víkendář: Nelze očekávat, že by ceny domů ve velkých městech v dohledné době klesly
0:16Česká zbrojovka získala zakázku od německé armády, vybrala si její pistoli jako novou služební zbraň
19.12.2025
23:03HARDWARIO očekává za letošek překročení 100 milionů korun tržeb. Zásadně tak překoná plán

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data