Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jan Bureš: Listopadová inflace zrychluje kvůli DPH, energiím a potravinám

Jan Bureš: Listopadová inflace zrychluje kvůli DPH, energiím a potravinám

12.12.2022 10:38
Autor: Jan Bureš, ČSOB

Spotřebitelské ceny v listopadu vzrostly meziměsíčně o 1,2 %, což posunulo meziroční dynamiku na 16,2 % (z říjnových 15,1 %). Hlavním tahounem meziměsíční inflace byly energie a potraviny, v ostatních částech spotřebitelského koše nebyla překvapení zásadní.

Mezi energiemi zdražoval zejména zemní plyn (+14,1 %), zatímco ceny elektřiny vzrostly jen o 3,9 % a jejich pohyb pravděpodobně pouze odrážel postupné maturování fixních kontraktů. Větší zdražování elektřiny nás čeká podle zveřejněných ceníků až v lednu. O něco více, než jsme očekávali, však nakonec zdražovaly potraviny (+1,8 %), a to zejména kvůli dalšímu zdražování pečiva a mléčných výrobků a tentokrát i cen ovoce a vybrané zeleniny (brambory). Rychleji než jsme čekali, rostly také ceny oblečení a ceny v sekci zdraví. Podle očekávání poklesly ceny v oddíle doprava, i když pro nás překvapivě zlevňovaly nejen pohonné hmoty, ale lehce také automobily. Naopak slabší dynamiku meziměsíční inflace zaznamenávají ceny v pohostinství a hoteliérství, které jako by již nestíhaly dál plně reflektovat zdražující potraviny a energie. Současně s tím vidíme stagnaci imputovaného nájemného (hlavního motoru jádrové inflace), což může přispět k rozevření nůžek mezi jádrovou a celkovou inflací.

Jan Bureš: Listopadová  <a class=inflace zrychluje kvůli DPH, energiím a potravinám" src="/Fotobank/d2c1bd8c-2c0d-47c4-8316-26ffd9589bed?width=500&height=557&action=Resize&position=Center" />

V prosinci pravděpodobně ještě může dojít k lehkému zrychlení meziroční inflace, inflační vrchol už ovšem s vysokou pravděpodobností máme za námi. Velkou neznámou pak bude lednové číslo, kdy se značná část domácností bude přesouvat na zastropované ceny elektřiny i plynu. V případě elektřiny to bude znamenat poměrně výrazné meziměsíční zdražení (které ještě zásadně podpoří konec energetického úsporného tarifu), zatímco u plynu to bude pravděpodobně o poznání méně (některé tarify se pohybují už v tuto chvíli nad zastropovanými cenami). Meziročně by však i tak měla dynamika inflace začít od ledna opět zvolňovat.

Z pohledu prognózy centrální banky není dnešní číslo “novým překvapením”. Klíčové pro další kroky ČNB bude perzistence jádrové inflace v příštím roce a politika velkých centrálních bank v čele s Fedem a ECB. Předpokládáme, že relativně vysoká perzistence inflace a vysoké sazby Fedu i ECB by měly ČNB držet se sazbami na úrovni 7 % do Q4 2023. Vysoká nejistota je ovšem spojená také s obměnou bankovní rady (končí Oldřich Dědek a viceguvernér Marek Mora), kterou by měl prezident Miloš Zeman oznámit tuto středu (15.12.).


Čtěte více:

Výhled na 2023 podle Martina Kupky: Pokračující deglobalizace a stagflace
12.12.2022 6:06
Turbulentní ceny energií, spojené s invazí Ruska na Ukrajinu, výrazný ...
WEBINÁŘ Makrovýhled na rok 2023 s Janem Burešem. Nejen o Česku, koruně i energiích. UŽ DNES V 15:00
15.12.2022 8:40
Co čekat od roku 2023 ve světové i české ekonomice, na cenách energií,...
Rozbřesk: Fed a ECB určí trhům směr do nového roku
12.12.2022 10:12
Nastává poslední skutečně rušný týden před koncem roku. Nejenže v něm ...

Váš názor
  •  
    12.12.2022 11:17

    skutočná výška inflácie (ak sa odpočíta vplyv regul. tarifu) je takmer 20% .....s tým, že v 1.štvrťroku pôjde nad 20% (... každá firma, ktorá si to môže dovoliť, bude jednoznačne chcieť zvýšiť svoj EBIT / ziskovú maržu...). ale ČNB bude stále hovoriť o tom... že je to prechodné ... a ako vraj inflácia rýchlo začne klesať..??.....................úrok. sadzby...by každá z bánk (Fed, ECB... i ČNB) ...mali zvýšiť ešte aspoň o +1,5% až +2% body, ak to naozaj myslia s bojom s infláciou vážne ...a najmä podržať ich tak dlho (!) .... kým inflácia v príslušnej krajine neklesne minimálne 3 mesiace po sebe pod 4% (v Eurozóne pod 3% ?)
    SFX
    •  
      12.12.2022 11:54

      Sazby bank, si myslím, nemají na cenu potravin vůbec žádný vliv. Lidi to prostě kupují, tak se zdražuje. Jsem moc zvědavý na hospodářské výsledky zdejších hypermarketů.
      Želvák Burzovní
      •  
        12.12.2022 13:46

        ale mají sazby obecně vliv.....je rozdíl zda bude nezaměstnanost 3,5% nebo 7%....takže když lidi prachy mají, proč by obchodníci nezvedali ceny.....a když vidí troubu Michla s tetkou Zamrazilovou, kteří prostě budou inflaci ignorovat tak jsme v kolotoči, tak jsem zvědav na tu jejich prognózu, že v prvním čtvrtletí budeme mít inflaci 2%.....jenom podotýkám, že inflaci 2% nemáme od roku 2018, takže i v době krize, kterou svět neviděl, ČNB neplnila svoje poslání a nyní inflaci 20 % zkrotíme vyčkáváním??? Kdo tomu ještě věří????
        abc1
        •  
          12.12.2022 13:56

          Ale já si nemyslím, že se nemají zvedat sazby. Jenom si myslím, že na cenu potravin to prostě nemá vliv. To samé na ceny energií. A o těch ta inflace je. Jo a ještě o mojí kadeřnici, pravda.
          Želvák Burzovní
        •  
          12.12.2022 13:53

          Jako mezikvertální inflace za 1Q23 je 2% celkem možné číslo.
          ..
          •  
            12.12.2022 14:00

            No osobně nevím, kam chtějí ty ceny potravin hnát. Snad stačilo, ne?
            Želvák Burzovní
Aktuální komentáře
16.02.2026
17:58PODCAST Týdenní výhled: Nečitelná AI nyní pohání tržní rotaci, Big Tech ji ale ustojí  
17:13Prohodí se dlouhodobě výkony amerických a neamerických trhů?
15:56Goldman Sachs: Je dobrý okamžik využít poklesu Microsoftu. Nvidia dál tahounem AI boomu  
14:05AI euforie skončila. Na trhu nyní panují dvě protichůdné obavy  
11:18Švédsko kvůli geopolitickým změnám zvažuje zavedení eura
11:11Opatrně pozitivní start týdne v Evropě  
10:36Koncern Volkswagen hodlá do konce roku 2028 snížit náklady o pětinu
10:34Bezpečné měnové přístavy v turbulencích? Frank, jen a dolar zažívají přehodnocení své role
8:52Rozbřesk: ČNB zatím nemá důvod snižovat úrokové sazby
8:49Obchodování dnes kvůli svátkům slabší, Havlíček odhalí další kroky k Dukovanům a futures jsou v zeleném  
5:58Výdaje do AI letí nahoru, ale akcie Nvidie stojí. Investoři čekají na výsledky
15.02.2026
9:11Víkendář: Změny v USA a posouvání globální finanční rovnováhy
14.02.2026
9:05Víkendář: Existuje evropská dluhopisová páka na Spojené státy?
13.02.2026
22:02Wall Street konečně přerušila pokles  
17:12Rozvíjející se trhy a rotace od Spojených států
15:45Americký cloud vládne Evropě. Tržní podíl domácích hráčů je pod 15 procenty
14:57Inflace v zámoří dál ustupuje, prostor pro nižší sazby se zvětšuje
14:22Perly týdne: Kryptozima a čínská AI strategie
12:38Traders Talk: Trhy dále klesají. Kde hledat příležitosti a co může trend otočit
12:08Po výprodeji má šanci trhy uklidnit inflace. Nervozita kolem technologií však neutuchá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index