Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obchodní bilance - tradiční červnové zlepšení

Obchodní bilance - tradiční červnové zlepšení

07.08.2007 9:23
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Komentář byl doplněn:
Zahraniční obchod v červnu podle očekávání navýšil svou kladnou bilanci a potvrdil dobrou výkonnost v tomto roce. Červnový přebytek dosáhl 9,3 miliardy korun. Vývoz meziročně vzrostl o 14,5 procenta, zatímco dovoz o 14 procent. Svou roli sehrály sezónní faktory - po očištění bychom dostali jen 4,2miliardový přebytek. Ke zlepšení bilance v červnu došlo pokaždé od roku 2004.

Při pohledu do struktury zahraničního obchodu hrají největší roli stroje a dopravní prostředky. Tento sektor se také nejvíce podílel na zlepšení bilance, když se jeho přebytek zvýšil o 2,2 miliardy. Zdaleka však nejde jen o vývoz automobilů, důležitou roli hraje i výpočetní technika. V červnu se rovněž dovezlo méně zemního plynu, a to jak v objemovém vyjádření, tak ještě více v peněžním - díky oslabení dolaru proti koruně.

Česká republika tradičně vykazuje přebytky v obchodě s dalšími zeměmi EU a schodky se zbytkem světa. Tento charakter se ještě posílil, kladné saldo se státy EU narostlo na 36 miliard korun, když roste váha vzájemného obchodu se Slovenskem. Na druhé straně má ČR kvůli dovozu spotřebního zboží největší deficit s Čínou, a to 12,8 miliardy. Záporná je také bilance s Ruskem, kde hraje důležitou roli dovoz minerálních paliv. V červnu saldo činilo -5,4 miliardy korun.

Bilanci dál vylepšuje pohyb cen v zahraničním obchodě, podobně jako v předchozích měsících a pomáhá také vývoj směnných relací. Přestože by zahraniční obchod ve zbytku druhého pololetí už neměl dosahovat takových přebytků jako doposud, za celý letošní rok očekáváme kladnou bilanci ve výši 50 miliard korun.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data