Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hovorka: Trvám na tom, že s poplatky u lékaře reformu nepodpořím

Hovorka: Trvám na tom, že s poplatky u lékaře reformu nepodpořím

13.8.2007 17:43
Autor: ČTK

Praha 13. srpna (ČTK) - Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka trvá na tom, že vládní návrh reformy veřejných financí nepodpoří, pokud z něj nezmizí poplatky u lékaře a pokud by se měly firemní daně snižovat pod 22 procent. Rozhodovat se prý bude podle toho, jaké změny reformy se lídrům KDU-ČSL podaří s koaličními partnery dohodnout, řekl dnes odpoledne novinářům. Poslanecký klub KDU-ČSL se bude změnami v reformě zabývat večer, poté se kvůli témuž sejdou lídři koalici.

Předseda lidovců Jiří Čunek věří, že Hovorka i další vnitrokoaliční kritici nakonec reformu podpoří. Čunek dnes navíc v odpovědi na dotaz novinářů naznačil, že již počítá i s hlasy dvou bývalých členů ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Hovořil totiž o 102 poslancích, což je počet, který dá koalice dohromady s těmito dvěma zákonodárci. "Jsem přesvědčen, že ze 102 poslanců není nikdo tak pyšný, že by si myslel, že ten jeho názor je tak nezbytný," řekl Čunek novinářům. O detailech úprav reformy budou poslanecké kluby jednat dnes a případně i v úterý.

Večer se ve sněmovně schází nejen klub KDU-ČSL, ale i klub ODS. Na toto jednání míří další kritik reformy, Vlastimil Tlustý. Bývalý ministr financí patří na rozdíl od Hovorky k těm, kteří by daně chtěli snížit víc, než původně naplánovala vláda. Tlustý je také zakladatelem a lídrem vnitrostranické platformy v ODS. Poslanec dnes ČTK řekl, že v poslední době s ním nikdo o jeho návrzích nejednal. "Ne, nevyjednával. Pět týdnů se neodehrálo vůbec nic," uvedl. Dodal, že se "snad něco dozví" večer při jednání klubu.

Zatímco pro Tlustého jsou prioritou daně, Hovorka má největší výhrady k zavádění poplatků za návštěvu u lékaře. "Poplatky ve zdravotnictví, snad s výjimkou plateb v nemocnicích, by neměly být zaváděny vůbec," řekl Hovorka. Problematické podle něj není jen zavádění poplatků pro děti, ale i poplatky za recept. "Myslím, že by bylo nejlepší, kdyby se zdravotní reforma z toho balíku vyloučila úplně, nebo se udělala s nějakým kompromisem, například poplatky za hospitalizaci v nemocnici," řekl.

Hovorka také zopakoval, že podle něj v nejbližší době není možné snižovat daň z příjmu právnických osob pod 22 procent, jak předpokládá vládní návrh. ODS přitom chce tempo snižování firemních daní ještě zrychlit a úplně to neodmítají ani zelení.

Také Hovorka zdůraznil, že o stavu koaličních vyjednávání se dozví až na večerním jednání poslaneckého klubu své strany, a teprve poté se bude rozhodovat. Jeho výhrady jsou ale prý zásadní, bude na nich trvat. "To není jít proti koalici, ale řídit se vlastním rozumem a svědomím," řekl.

Odmítavý postoj k reformě by Hovorka prý vyjádřil přímo hlasováním ve sněmovně, nikoliv tím, že by ze sálu v rozhodující chvíli odešel. Pokud dva koaliční poslanci reformu při hlasování nepodpoří, ale budou přítomni v jednacím sále, nemusí už vládě při plné účasti všech 200 poslanců stačit ani podpora Melčáka a Pohanky.


Váš názor
  • poplatky nejsou potřeba
    14.8.2007 9:17

    Na zdravotní pojištění bylo v roce 1993 stanoviéno vysoké procento odvodů s tím,že se zanedlouho sníží,ale zůstalo stejné dodnes.Občané odvádějí zbytečně veliké částky a zdravotní pojišťovny utrácejí za programy,které se jinde financují sponzorsky či jinak.Je neslýchané, když mně anebo dětem něco chybí a nemám peníze, že nemohu jít k lékaři!!!Tento člověk co vede zdravotnictví ať jde do byznysu a řídí svou firmu.Ve státních službách nemá co dělat.
    zde.janska
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů