Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Poslanecká sněmovna schválila návrh reformy veřejných financí

ČTK: Poslanecká sněmovna schválila návrh reformy veřejných financí

21.08.2007 16:13
Autor: ČTK

Praha 21. srpna (ČTK) - Sněmovna dnes hlasy 101 z 200 přítomných poslanců schválila vládní návrh reformy veřejných financí. Reformu, s níž kabinet nepřímo spojil svůj osud, posoudí ještě Senát a prezident. Reformní balík zákonů výrazně mění daňový systém, zavádí poplatky ve zdravotnictví a škrtá v některých sociálních dávkách. Změny zákonů mají platit většinou od příštího roku.

Vládním stranám je pomohli prosadit bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka; naopak lidovec Ludvík Hovorka hlasoval proti reformě.

Konečné rozhodnutí o reformě provázely procedurální spory a hlasování se opakovalo. I v něm ale koalice reformu prosadila. První hlasování se po bouřlivé výměně názorů mezi sociálními demokraty a řídící schůze Miroslavou Němcovou (ODS) opakovalo, protože socialista Pavol Kubuš reformu omylem podpořil.

Kabinet označuje svůj návrh za první etapu reformy, která má zastavit zadlužování státu. Nynější situace veřejných peněz je podle ministrů neudržitelná, a reformy jsou proto nutné. Opoziční ČSSD a KSČM naopak tvrdí, že chystané změny většinu lidí poškodí a ozdravení veřejných financí nezajistí. Levice chce kvůli návrhu reformy podat ústavní stížnost. ČSSD zároveň dala najevo, že koaliční reformu po svém případném návratu do vládních křesel zruší. Vládní reformu ostře kritizují také odbory.

Příští rok by podle schváleného návrhu reformy měla pro fyzické osoby platit jednotná sazba daně z příjmu ve výši 15 procent ze superhrubé mzdy (23,1 procenta reálného zdanění). Nyní existují čtyři daňová pásma ve výši 12, 19, 25 a 32 procent. Snížit by se podle návrhu měly také firemní daně - z nynějších 24 procent na 21 procent v příštím roce, na 20 procent v roce 2009 a na 19 procent v roce 2010. Novinkou je také zavedení ekologické daně a zvýšení spotřební daně u tabáku ze současných 27 na 28 procent.

Po dramatickém vyjednávání ve sněmovně nyní už koaliční návrh reformy zřejmě bude mít snadnou cestu ke schválení. V Senátu totiž mají vládní strany na rozdíl od dolní komory pohodlnou většinu. Také prezident Václav Klaus, který bude reformu posuzovat nakonec, ji blokovat zřejmě nebude. Již dříve uvedl, že reforma mohla přijít dřív a měla být razantnější, i vládní verze reformy je ale podle něj krok správným směrem.

Vláda plán reformních kroků představila v dubnu, jeho cesta ke schválení ve sněmovně ale byla složitá. Ještě hodiny před rozhodujícím hlasováním nebylo jasné, zda reformu podpoří potřebný počet koaličních poslanců. Vzhledem k tomu, že koalice ve dvousetčlenné sněmovně disponuje jen 100 vlastními poslanci, museli její lídři spoléhat na podporu Melčáka s Pohankou a zároveň bojovat o hlas každého koaličního poslance.

Hovorka dal již minulý týden najevo, že v podobě, na které se koalice dohodla, reformu nepodpoří. Vadily mu především poplatky ve zdravotnictví. Dnes uvedl, že byl ochoten ze všech svých požadavků ustoupit, trval prý ale na tom, aby koalice z pozměňovacích návrhů k reformě vypustila část týkající se změn v kategorizaci léčiv a novelu připravila standardní legislativní cestou.

Do posledních chvil s podporou reformy váhali také exministr financí Vlastimil Tlustý a jeho dva straničtí spojenci. Požadovali přitom další úpravy v daňové části návrhu. Koaliční lídři kvůli jejich výhradám slíbili, že příští rok předloží novelu zákona o dani z příjmu, která jejich požadavky zohlední. Přesná podoba daní od roku 2009 tak dále zůstává nejasná.


Váš názor
 • re: dočasní pánové
  21.08.2007 17:29

  Bože, ty vaše žvásty...
  ps
  • Re: re: dočasní pánové
   21.08.2007 18:55

   uznávám, že můj přípspěvek nebyl k věci, ale jen zbytečný ironický " žvást ". To všechno z pocitu nad marností převahy 101:99 . Vy sám nemáte pocit , že ta situace , tak jak je nastavená ,nemá žádné efektivní řešení ? Ta reforma znamená "x" zákonů , které už ODS proti Zeleným a KDU neprosadí . Zajímá mě každý názor, protože jsem možná něco přehlédl a je důvod k radosti. Jen k tomu Volvu ... zaujalo mě, protože najíždět do novinářů,ať jsou jakkoliv drzí a protivní, se opravdu nedělá.Ani když je někdo premiér.
   Dave
 • Dočasné
  21.08.2007 16:30

  1. Vstup Kubiceho do předvolební kampaně 2. Klaus: "Nepodpořím vládu složenou z přeběhlíků" 3. Kateřina J. kontra policista poctivě plnící svoje povinnosti a hysterie z toho vzniklá - vstup modrých zelených do vrcholové politiky Pokud se v příštích volbách nebudou podobné "chytračinky" opakovat a ČSSD splní svůj slib, že po svém vítězství tuto "reformu" zruší, není co komentovat
  Hugo
  • pánové
   21.08.2007 17:09

   Melčák a Pohanka sbalí kufry a přestěhují se do nových domů co jim koupí ODS , pan Dalík bouchne láhev kvalitního šampusu a od zítřka zvedne ceny svých "rad" o 5O% , Paroubek a spol, je spokojený, že nemusí dva roky nic dělat a jen kritizovat , ministři v klidu doplatí leasingy a zajistí své rodiny, poslanci to večer zapijí v klubech, premiér nemusí vracet Volvo XC90 zpátky delerovi do Průhonic .... Je je ještě nějaký jiný podstatný výsledek takového divadla ?
   Dave
   • Re: pánové
    21.08.2007 21:36

    No jéje,Dave,to víš že je podstatný výsledek a jaký.Např.Ty ušetříš na daních pár stovek korun.
    Franta z Kolbenky
    •  
     21.08.2007 23:21

     No jo, na danich usetrime par stovek, ale budeme danit treba i cenne papiry prodane po pul roce. A na zvyseni DPH si priplatime desitky tisic, takze vysledek je jisty
     DoF
Aktuální komentáře
23.09.2020
17:20Summary: Nike podává skvělý kvartální výkon, Tesla Battery day a vakcína J&J
16:56Kterým směrem vlastně působí akciová gravitace?
16:40Restaurace do 22:00, venkovní akce nejvýše do 2000 diváků. Prymula vyhlásil další opatření
16:38Wall Street evropské nadšení nesdílí, dolar drží zisky  
15:38Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, díky koruně a inflaci není pod takovým tlakem jako ECB
15:29ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce
15:23Ján Hladký: Tesla a její Battery day  
14:52AMISTA investiční společnost, a.s.: CENTRAL GROUP uzavřený investiční fond II. a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
14:41Jan Bureš: V září se prohloubila propast mezi službami a průmyslem?
14:36ČNB podle očekávání úrokové sazby nezměnila
13:56Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur
13:32Bloomberg: JPMorgan se stává jednou z největších bank...v Německu
13:27Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy
12:57Komentář analytika: Nike překonává odhady díky digitálním prodejům  
11:26Vzděláním k vyšším příjmům? Ne tak rychle...
11:19Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
10:38Euro z růstu akcií zatím nic nevytěžilo, koruna před ČNB vyčkává  
10:29Nike (+15 %) zvýšil zisk díky online prodejům
9:54ČEZ sníží cenu elektřiny pro domácnosti v průměru o devět procent
9:29Tesla Battery Day: Slib výrazně většího dojezdu za méně peněz

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cintas Corp (08/20 Q1, Bef-mkt)
General Mills Inc (08/20 Q1, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba