Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko: Nominace Tošovského do čela MMF má vést ke změně

Rusko: Nominace Tošovského do čela MMF má vést ke změně

27.8.2007 12:53
Autor: ČTK

Praha 27. srpna (ČTK) - Rusko nominovalo do čela Mezinárodního měnového fondu (MMF) bývalého českého premiéra a někdejšího šéfa České národní banky Josefa Tošovského mimo jiné proto, aby dalo najevo nesouhlas se současným systémem dělení moci v MMF a Světové bance. Ve svém komentáři v ekonomickém listu Financial Times to dnes napsal bývalý ruský premiér Jegor Gajdar.

Do nominace Tošovského byl kandidátem na vrcholnou funkci v MMF pouze bývalý francouzský ministr Dominique-Strauss Kahn. Proti němu podle Gajdara nikdo nic nemá, jde jen o princip. Rusko prý odmítá, aby jedna či druhá skupina zemí měla monopol na vedení MMF a Světové banky. Nepsaná pravidla z počátků fungování obou institucí totiž stanoví, že v čele MMF bude Evropan, zatímco Světovou banku povede Američan.

"Takový systém je přežitkem evropských koloniálních říší. Za posledních 60 let se světová ekonomika dramaticky změnila, do popředí se dostává Čína, Indie a Brazílie," píše Gajdar a pokračuje: "Hlavním cílem MMF je bojovat s globální finanční krizí. Je tedy smysluplné, aby instituci vedl někdo, kdo má s podobnou krizí zkušenosti," míní Gajdar.

Člověk ze Západu podle Gajdara není nejvhodnějším kandidátem jednoduše proto, že Západ už mnoho let žádnou finanční krizi nezažil. Podobně ale prý situaci vidí také vlády některých zemí, včetně Austrálie, podle nichž dědit feudální právo na řízení měnového fondu nebo Světové banky není v souladu s vývojem moderní světové ekonomiky.

"My nemůžeme a ani nechceme zemím ve východní Evropě říkat, jak se jejich vlády mají ke kandidatuře (Tošovského) postavit. Pana Tošovského jsme nominovali ne jako zástupce východní Evropy, ale jako člověka s impozantní pověstí. Pro nás není důležité, z jaké země či skupiny zemí pochází," uvedl dále Gajdar a dodal, že podle jeho názoru by země východní Evropy měly více usilovat o to, aby měl jejich hlas v Evropské unii větší váhu.

Tošovský byl guvernérem československé centrální banky a po rozdělení země pokračoval jako guvernér ČNB. "On má zkušenosti se zvládáním finanční krize. Když řídil měnovou politiku, Československo bylo jednou z mála zemí, které přežily rozpad komunistického systému a vyhnulo se hyperinflaci. Když se Československo rozdělilo, on vytvořil českou a slovenskou měnu, a přitom zabránil vážnější krizi," vyjmenovává Gajdar důvody nominace.

Tošovský po krátkém působení v čele úřednické vlády koncem 90. let odešel do zahraničí a nyní působí jako předseda Institutu pro finanční stabilitu v Basileji.

Přečtěte si také ČTK: Tošovský díky Rusku druhým kandidátem na šéfa MMF, ČR ho odmítá


Váš názor
 • Má to logiku
  27.8.2007 13:16

  Ani mne nepřekvapuje, že Tošovského navrhli právě Rusové. Putinovské Rusko je ovládáno bývalými agenty KGB a Tošovský je starý komunistický kádr, kterého si komanči "vypiplali" jako budoucího šéfa SBČS. A jak to vypadalo v českých bankách v 90. letech - v ČNB estébáci, v ostatních bankách také...
  Mrož
  • Re: Má to logiku
   27.8.2007 14:38

   Rusům nemůžeme vyčítat, že navrnuli Tošovského - je naopak ostuda, že jsme ho nenavrhnuli sami, protože šance, aby to dostal, jsou veliké (stáčí mrknout do Financial Times). Čí zájmy vůbec naše vláda v Bruselu hájí? Je skutečně našim zájmem, aby IMF řídil nějaký francouzský socan? Umí ten odborník na padáky, který se chtěl po posledních volbách koalici lidovců s komunisty, vůbec anglicky??
   Gabriel
 • Ještě jednu poznámečku, resp .referenci bych prosil ...
  27.8.2007 13:02

  a to o efektivnosti bankovního dohledu zejména v 90. letech, za doby guvernéra Tošovského. Děkuji.
  Franz
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data