Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Detaily možné fúze PKO BP s PZU

Detaily možné fúze PKO BP s PZU

06.09.2007 13:52
Autor: KBC/Patria

Rafael Juszczak uvedl, že PKO (53 PLN, 0,95%) BP (8 EUR, 0,12%) a PZU budou v příštích několika týdnech hledat poradce pro možnou fúzi těchto dvou společností. Agata Rowinska, nová generální ředitelka PZU, nedávno prohlísila, že bude prosazovat bližší spoluprácí mezi PZU a PKO BP. Generální ředitel PKO dodal, že pokud nebude v nejbližší době žádná spolupráce s PZU možná, vytvoří banka vlastní pojišťovací dceřinou společnosti ve druhé polovině příštího roku. Podle deníku Rzeczpospolita proběhne fúze ve dvou fázích:

(i) první fáze: proběhne výměna akcií, v rámci které se zvýší podíl státu v PKO BP ze současných 51,5 % na 66 %. Navýšení kapitálu v PKO BP by vyžadovalo souhlas minimálně 80 % hlasů všech akcionářů.

(ii) druhá fáze: PKO BP by od státu koupila zbývající podíl v PZU (zhruba 40-46 %) za 17-34 mld. PLN. Cena by v takovém případě byla snížena o závazky státu vůči holandské společnosti Eureko až do výše 9 mld. PLN a banka by se stala součástí dlouhodobé sporu s Eureko. PKO BP by zbývající hodnotu pokryla dluhopisy, které by měly být koupeny PZU. Zároveň byla zavržena možnost vytvoření finančního holdingu.

Náš názor: Úspěch této transakce závisí na možnosti státu využít práv souvisejících s akciemi PZU, když arbitrážní soud minulý rok rozhodl o tom, že Polsko porušilo mezinárodní dohodu, když nesplnilo slib na prodej 21 % v pojišťovně do rukou holandské Eureko. Polsko se proti tomuto rozhodnutí odvolalo. Podle našeho názoru Eureko takovou transakci nepodpoří a bude chtít tyto kroky zablokovat. Transakce navíc závisí na dalším působení současné vlády, která se může po nadcházejících volbách změnit. Celkově se domníváme, že trh bude ohledně vyhlídek na posun v této záležitosti skeptický, a proto by reakce na tuto zprávu měla být pouze mírně negativní.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět
16:50Ochlazení na akciovém trhu  
16:33Zlomový okamžik na evropském EV trhu? Čínská BYD poprvé poráží Teslu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data