Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: Recese v USA nehrozí, svět se s úvěrovou krizí vypořádá

MMF: Recese v USA nehrozí, svět se s úvěrovou krizí vypořádá

13.9.2007 8:22
Autor: ČTK

Washington/Paříž 13. září (ČTK) - Krize na americkém hypotečním trhu a následné problémy na úvěrových trzích neuvrhnou Ameriku do recese. Předpovídá to Mezinárodní měnový fond, podle něhož lze čekat pouze zpomalení americké ekonomiky. S problémy se vypořádá i zbytek světa, který je na Spojených státech stále méně závislý. MMF už také upozornil, že bude muset v nadcházejícím výhledu odhad růstu některých zemí snížit.

Hlavní ekonom MMF Simon Johnson nicméně upozorňuje, že zatím nikdo nedokáže říci, jak velký bude rozsah škod, které ekonomiky jednotlivých zemí utrpí. Nyní je prý na politicích a regulačních orgánech, aby úvěrovou krizi řešili. Přitom je třeba se zaměřit na banky.

"Nemáme žádný důvod si myslet, že jde ve Spojených státech o něco jiného než o mírné zpomalení (růstu ekonomiky). Náš názor na americkou ekonomiku je takový, že ostatní fundamentální faktory jsou pořád velmi silné," uvedl Johnson na otázku, zda Spojeným státům hrozí recese.

Johnson, který je teď na krátké návštěvě Evropy, čerpá optimismus hlavně z chování spotřebitelů. Ti dál utrácejí, i když situace na trhu bydlení by je mohla od větších výdajů odradit. Drží se také investice, které většinou bývají spolehlivým indikátorem ekonomické aktivity.

Problémy na trhu bydlení odstartoval pokles cen v lokalitách, kde ceny v předchozích letech vzrostly nejvíce. Je to hlavně Nevada, Kalifornie nebo Florida, problematických trhů je ale po celých Spojených státech více. Do problémů se nejprve dostali lidé s horším finančním zázemím a ti, kteří se potýkají se špatnou úvěrovou historií.

Krize na trhu bydlení je podle MMF hlubší, než se zpočátku zdálo. Proti původním předpokladům tedy potrvá déle, než odezní. Johnson nicméně odhaduje, že zlepšení by se mohlo dostavit během druhého pololetí příštího roku.

Měnový fond před nedávnem zvýšil odhad růstu globální ekonomiky na 5,2 procenta, dosažení tohoto předpokladu už ale není jisté. Dynamiku růstu by si ale měly udržet země ze skupiny rozvíjejících se trhů, a to především v Asii. V relativně dobrém stavu ale zůstává také Evropa.

"Divokou kartou zůstávají turbulence na finančních trzích," řekl Johnson a přiznal, že měnový fond selhal jako většina ostatních institucí, které nedokázaly rozpoznat blížící se krizi. Problémy se nejdříve týkaly jen rizikového segmentu hypoték, za krátkou dobu se ale přenesly také na další trhy.

"Pro nás všechny je to důležitý budíček. Máme velké problémy s nápravou, ale dům není v plamenech," řekl Johnson. Situace v Evropě však teď zůstává velkou neznámou, protože statistika o růstu ekonomiky za druhé čtvrtletí byla překvapivě slabá. Proti prvnímu čtvrtletí eurozóna vzrostla jen o 0,3 procenta. Proti začátku roku je to méně než poloviční růst.


Váš názor
 • kam až?
  13.9.2007 10:25

  před pár měsíci se uvažovalo ( někteří analytici ), že dolar může jít až na 1,45, nevím, jestli ještě sedí na svých místech, ale těch 1,4 skoro trefili.
  americká měnová krize
  • Korekce
   13.9.2007 17:27

   Nehrozí, dobolte mi se zasmát. Ha, ha, ha. Jen blázen by mohl věřit bláznovi. To víte že hrozí a to pořádná. Kdo Vás platí za takové lži. Nemám rád levné lidi.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC