Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ vítá zveřejnění 3. liberalizačního balíčku evropských právních předpisů v oblasti energetiky

ČEZ vítá zveřejnění 3. liberalizačního balíčku evropských právních předpisů v oblasti energetiky

19.9.2007 16:41
Autor: 

Dnes publikovala Evropská komise třetí liberalizační balíček předpisů v oblasti energetiky. Jedná se o návrh novelizace směrnice o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou, nařízení o podmínkách přístupu do sítě pro přeshraniční obchod s elektřinou a návrh nového nařízení o zřízení Evropské agentury pro spolupráci energetických regulačních úřadů. ČEZ tento balíček podporuje a doufá, že zejména snaha o zvyšování propojení mezi členskými státy přispěje k dotvoření jednotného evropského trhu s energiemi bez zbytečných bariér.

Součástí návrhu 3 liberalizačního balíčku Evropské komise je především návrh směrnice, kterou se mění směrnice 2003/54/ES o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou. Návrh členským státům ukládá, aby do jednoho roku od transpozice směrnice do vnitrostátního práva, zajistily provedení vlastnického unbundlingu na úrovni provozovatelů přenosových soustav nebo zřízení nezávislého systémového provozovatele sítí. Návrh směrnice tedy obsahuje dvě alternativní řešení a lze jej považovat za ústupek členským státům, které vyjádřily svůj nesouhlas s vlastnickým unbundlingem. V ČR došlo i k vlastnickému oddělení přenosové soustavy od ČEZ již před 4 roky, kdy provozovatel a vlastník přenosové soustavy ČEPS je ze 100 % vlastněn státem. Jde jen o potvrzení faktu, že Česká republika patří v oblasti liberalizace trhu s elektřinou k lídrům tohoto procesu v EU.

ČEZ podporuje rovněž další část liberalizačního balíčku, a sice zřízení Agentury pro spolupráci energetických regulačních úřadů jakožto nového komunitárního orgánu s právní subjektivitou. Agentura má vydávat stanoviska určená provozovatelům přenosových soustav, regulačním úřadům, Evropské komisi a přijímat individuální rozhodnutí vůči energetickým společnostem. ČEZ spatřuje v koordinaci činnosti národních regulačních úřadů nejvhodnější prostředek k sjednocení jejich rozhodovací praxe. Domnívá se nicméně, že pravomoci nového orgánu je třeba v konečné verzi nového nařízení přesně a taxativně vymezit.

Třetím novelizovaným předpisem je nařízení č. 1228/2003 o podmínkách přístupu do sítě pro přeshraniční obchod s elektřinou. Návrh nařízení ukládá, aby provozovatelé přenosových soustav spolupracovali na evropské úrovni prostřednictvím Evropské sítě pro provozovatele přenosových soustav jakožto orgánu odpovědného Evropské komisi. V rámci Evropské sítě bude přijat desetiletý investiční plán pro celou EU a současně uložena povinnost provozovatelům přenosových soustav spolupracovat na regionální úrovni. ČEZ považuje regionální spolupráci provozovatelů přenosových soustav za zásadní pro zvyšování propojovacích kapacit, které je podle něj klíčové pro vytvoření jednotného evropského trhu s energiemi. ČEZ zároveň považuje posilování přeshraničních kapacit za jedno z nutných opatření pro pokrývání rostoucí poptávky po elektřině v Evropě. Ruku v ruce s tím však musí jít výstavba nových zdrojů.

Text je úplným zněním tiskové zprávy společnosti ČEZ


Váš názor
  • Konec monopolů v Čechách
    19.9.2007 17:22

    Pro ČEZ, který již překročil hranice české kotliny, kde má historicky založenou dominantní pozici (tj. téměř-monopol), a uchází se o aktivity v teritoriu jiných "zavedených" monopolů je vstřícná reakce logická. Od RWE, který "zabetonoval vertikální monopol distribuce a prodeje plynu" v ČR (a ukotvil i teritoriálním kartelem dělby území s E-ONem a neprůstřelnou zákonnou pozicí prolobovanou u současné i minulé vlády a zákonodárců... až po "ochočení" regulátora), jsou obavy ze ztráty jeho současných nepřiměřených marží víc než na místě. A to je naděje pro velké i malé podniky u nás....
    GpointRWE
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC