Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HK: Topolánek podpořil výzvu zrušit investiční pobídky

HK: Topolánek podpořil výzvu zrušit investiční pobídky

24.9.2007 18:33
Autor: ČTK

Praha 24. září (ČTK) - Premiér Mirek Topolánek podle prezidenta Hospodářské komory Jaromíra Drábka podpořil výzvu komory zrušit investiční pobídky. ČTK o tom dnes informoval Drábek, který se s Topolánkem shodl na tom, že investiční pobídky českou ekonomiku spíše poškozují, než aby podporovaly její další rozvoj.
"Myslím, že na vnímání této selektivní podpory firem jsme se shodli, ministerský předseda výzvu Hospodářské komory podpořil," zhodnotil výsledky dnešního jednání s premiérem Drábek.

Připomněl, že v podobném duchu se již před časem vyjádřil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Ten se ale obává nedostatečné politické podpory takového kroku v Poslanecké sněmovně. "Politické rozložení sil zatím neumožňuje více než zpřísnění, které jsem prosadil v novele zákona o investičních pobídkách letos na jaře," sdělil ČTK minulý týden Říman. Ministr má v plánu příští rok vyhodnotit dopad této novely a poté případně navrhne další změny v systému investičních pobídek.

Investiční pobídky měly za cíl přilákat zahraniční investice. Komora je ale kritizuje hlavně kvůli odlivu pracovní síly od původních zaměstnavatelů, pokřivení trhu v důsledku poskytování konkurenčních výhod a úzkému profilu firem, jež mohou podporu získat. Podnikatelské reprezentaci vadí, že výhody od státu putují velmi často k velkým zahraničním podnikům, které proti českým subjektům využívají nepřiměřených tržních výhod.

"V ČR je přeinvestováno. Chybí nám kvalifikovaná pracovní síla, pro další významné investory zde není příliš prostoru. Je na čase udělat z českého hospodářství podnikatelsky atraktivní oblast použitím jiných prostředků, než jakými jsou investiční pobídky. Jakkoli právě tyto ve své době nemalou měrou přispěly k přísunu zahraničního kapitálu do ČR," doplnil Drábek.

Pobídky svou podstatou založenou na fiskálních nákladech mají podle něj svůj podíl na vysoké úrovni výdajové položky státního rozpočtu, a tedy i vliv na celkové zdanění. Tím prý komplikují cestu pro snížení daňové zátěže, která je podstatně větším stimulem hospodářského růstu. ČR by se měla vydat právě cestou motivující k dalšímu rozvoji české ekonomiky, cestou snižování daní, zjednodušení právního prostředí, posílení právních jistot a vyhovující infrastruktury a celkového zatraktivnění podnikatelského klimatu, shrnul Drábek.

Jiný názor než komora má ale Svaz průmyslu a dopravy, který se zrušením investičních pobídek bez analýzy dopadů nesouhlasí. Investiční pobídky jsou po několika novelizacích zákona přístupné nejen velkým a novým firmám, ale i nynějším investujícím již od 100 milionů , upozornil generální ředitel svazu Zdeněk Liška. Vliv pobídek na hospodářský růst a vývoz je nesporný, bez něho by česká ekonomika neměla velké investiční projekty, které by naopak zakotvily u našich konkurentů a růst průmyslu by nedosahoval historických hodnot, podotkl.

Rušit pobídky nechtějí ani analytici oslovení ČTK. Investiční pobídky jsou nástroj hospodářské politiky, který může hodně pomoci, ale může mít i nežádoucí vedlejší následky, míní analytik Patria Finance David Marek. Protože dnes patří do arzenálu řady zemí, byla by podle něj konkurenční pozice Česka bez pobídek oslabena. Je ale potřeba je nastavit tak, aby nediskriminovaly jednotlivá odvětví či firmy podle velikosti, poznamenal.


Váš názor
 • lumpárny
  25.9.2007 0:18

  investiční pobídky, dotace - z 20% možná opodstatněné, zbytek jedna velká lumpárna - a kdo to zaplatí - no samozřejmě ti malý a střední ze svých daní. Jen tak dál vy id..oti. Bohužel jiné slovo nenacházím. V tomto případě SOUHLAS s topolem (i kdýž je to ¨jen¨dřevo)
  jirka h
  • Re: lumpárny
   25.9.2007 9:16

   Neskutečné lumpárny socanské bandy pod vedením obézního ohřívače párků poškodili republiku o obrovské finance.
   eko
  • Re: lumpárny
   25.9.2007 0:20

   jo a analytici - banda budižkničemů - co maximálně dokáže okecat to co vědí všichni
   jirka h
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data