Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Transparency International: V Česku se letos uplácí nejméně od roku 1997

Transparency International: V Česku se letos uplácí nejméně od roku 1997

26.9.2007 15:12
Autor: 

Transparency International (TI) dnes zveřejnila Index vnímání korupce CPI 2007. Na žebříčku, který letos zahrnuje 180 zemí, se Česká republika dělí o 41. příčku s Itálií. ČR dosáhla indexu 5,2 (na stupnici 10-0, kde hodnocení 10 označuje zemi téměř bez korupce a hodnocení 0 zemi s vysokou mírou korupce). Česko si oproti loňsku polepšilo o 0,5 bodu, což je podle TIC dáno zejména postupným zkvalitňováním institucionálního prostředí.

Česká republika za posledních deset let na Indexu CPI prošla zajímavým vývojem. Po několikaletém výrazném poklesu se v letošním roce vrací na úroveň roku 1997. „Pokles v indexu byl podle našeho názoru způsoben dozvuky 90. let, zejména neodpovědným přístupem k přechodu na tržní hospodářství, politickou opoziční smlouvou, zanedbaným rozvojem institucí a ignorováním reformy veřejné správy. Dnes se nám negativní trend podařilo zvrátit a vracíme do roku nula. Je to ideální příležitost přistoupit k dalším nutným reformám, které budou korupci dále omezovat,“ říká ředitelka české pobočky Transparency International (TIC) Adriana Krnáčová.

Ke změně trendu přispěla řada faktorů. Za nezanedbatelný lze považovat dlouhodobý a vytrvalý tlak ze strany TIC (a dalších organizací znovuprobuzené občanské společnosti), který postupně pomáhá překonávat nezájem vládnoucích elit o zavádění protikorupčních opatření a zlepšování institucionálního prostředí. TIC se domnívá, že k pozitivnímu trendu přispělo i zkvalitnění fungování některých klíčových institucí. Přesto není zdaleka vyhráno a korupční prostředí v mnoha oblastech stále přetrvává. TIC upozorňuje na dlouhodobě problematické oblasti a dosud neřešená témata, kterým by se měla věnovat pozornost (viz přiložený přehled).

Současný pozitivní trend ve vnímání korupce v ČR je nedílně svázán také s relativně pozitivním ekonomickým vývojem a vstupem ČR do Evropské unie. „Členství v EU s sebou nese i pozitivní očekávání ohledně dalšího vývoje a tím zpětně ovlivňuje povědomí o korupci,“ říká ředitel CERGE — EI Lubomír Lízal. K dispozici jsou i některé konkrétní údaje. Například podle výsledků ‚Doing Business‘ klesla doba potřebná k založení firmy ze 40 dní v roce 2005 na 24 dní v současnosti. Ovšem toto zlepšení je jedno z mála. „Například v posledních údajích WCY je vidět mírné zhoršení měřítek efektivity vlády nebo transparentnosti. Zde platíme za loňský rok předvolebních i povolebních tanečků a lze předpokládat, že se tento stav promítne do příštího hodnocení CPI,“ dodává Lízal. I

ndex vnímání korupce (Corruption Perception Index; CPI) vydává každoročně mezinárodní nezisková organizace Transparency International. Index vyjadřuje míru korupce, jaká podle názoru představitelů podnikatelské sféry a analytiků panuje mezi politiky a veřejnými představiteli v příslušné zemi. CPI je složený index, který pro hodnocení roku 2007 čerpá ze 14 různých průzkumů mínění provedených nezávislými institucemi v období 2006-2008. Letošní index zahrnuje 180 zemí, přičemž pro zahrnutí země do žebříčku CPI je nezbytné, aby ji hodnotily alespoň tři nezávislé zdroje. Podrobné informace k Indexu vnímání korupce CPI 2007 najdete na webových stránkách TIC - www.transparency.cz a TI - www.transparency.org.

Pozitivní kroky a přetrvávající či dosud neřešené problémy v České republice: pohled TIC


Pozitivní kroky:

Založení Nejvyššího správního soudu a fungování správního soudnictví obecně
Aktivnější přístup ÚOHS k problematice veřejných zakázek a ochraně hospodářské soutěže
Zvolení cílevědomého a silného prezidenta NKÚ
Přijetí zákona o střetu zájmů (projev snahy o sebeomezení politiků a veřejných funkcionářů)
Postupná profesionalizace veřejné správy na všech úrovních


Přetrvávající a dosud neřešené problémy:

Veřejné zakázky (neefektivní plánování veřejných výdajů, neúčinná kontrola, obcházení otevřených soutěží...)
Veřejné rozpočty (nepřehlednost výdajové části, nedostatečná kontrola, sněmovní „porcování medvěda“)
Vyšetřování korupce „bílých límečků“
Korupce v podnikatelském sektoru (dosud takřka nediskutované téma)
Korupce v médiích (vztah k PR, tlaky inzerentů, nezájem vlastníků o kvalitu médií, nízká kvalita investigativní žurnalistiky)

(Text je úplným zněním tiskové zprávy organizace Transparency International)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data