Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Stát hospodařil ke konci září s přebytkem přes 36 miliard Kč

MF: Stát hospodařil ke konci září s přebytkem přes 36 miliard Kč

01.10.2007 16:22
Autor: 

Podle údajů na účtech Ministerstva financí vedených v ČNB dosáhly ke konci září 2007 celkové příjmy státního rozpočtu výše 748,5 mld. , výdaje byly čerpány v objemu 712,2 mld. a vykázaný přebytek činil 36,3 mld. , což je proti stejnému období minulého roku lepší výsledek o 34,8 mld. .

Meziroční růst u příjmů dosáhl 11,1 %, a je tak o 8,2 procentního bodu nad rozpočtovanou dynamikou (měřeno ke skutečnosti roku 2006) a o 4,9 procentního bodu vyšší než ve stejném období minulého roku. U výdajů dosáhl meziroční růst 6,0 % což je o 4,0 procentního bodu více než bylo předpokládáno v rozpočtu a o 4,5 procentního bodu méně než v loňském roce. 

rozpočet

Za devět měsíců letošního roku inkasoval státní rozpočet celkové příjmy ve výši 748,5 mld. , t.j. 78,8 % rozpočtu, z toho daňové příjmy představují 383,9 mld. (74,3 % rozpočtu), příjmy z pojistného na sociální zabezpečení 268,5 mld. (75,6 %) a ostatní příjmy 96,2 mld. (123,8 %). 

Celkové výdaje státního rozpočtu byly za devět měsíců čerpány ve výši 712,2 mld. , což představuje 68,4 % rozpočtu a meziroční růst o 40,2 mld. , t.j. o 6,0 % (ve stejném období minulého roku byly výdaje čerpány na 69,7 % při meziročním růstu o 63,7 mld. , t.j. o 10,5 %). 

Celkové saldo hospodaření státního rozpočtu za tři čtvrtletí roku 2007 vykázalo přebytek ve výši 36,3 mld. . Tento výsledek je o 34,8 mld. lepší než ke konci září loňského roku. Proti rozpočtovanému schodku, odpovídajícímu devíti měsícům (68,6 mld. Kč) je výsledek lepší o 104,9 mld. . Tomu odpovídá čerpání výdajů, které bylo proti jejich poměrné roční rozpočtované výši (780,8 mld. Kč) o 68,5 mld. nižší, při současně vyšším plnění příjmů než by odpovídalo alikvotě rozpočtu (712,1 mld. Kč), a to o 36,4 mld. .

rozpočet2

(Zdroj: Ministerstvo financí ČR)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.03.2026
19:36Co čekat v pondělí na trzích a jak může útok USA na Írán ovlivnit trh s ropou i světovou ekonomiku?
14:57Stiglitz o clech, podkopávání důvěry v instituce a dopadu AI na inflaci
8:53Údery na Írán: Potvrzena smrt Chameneího, doprava v Hormuzském průlivu stojí. Ropa za sto dolarů?
8:49Víkendář: Bitcoin je už jen pro staré?
28.02.2026
20:16Izrael a Spojené státy zahájily údery na Írán, ten odpovídá. Přinášíme dosavadní souhrn
14:26Roubini: Růst půjde prudce nahoru, ale rostoucí nezaměstnanost bude třeba řešit větším přerozdělováním
8:47Víkendář: Neroste hodnota zlata, ale klesá hodnota dolaru?
27.02.2026
22:00Americké akciové indexy uzavírají týden mírným poklesem  
17:30Cena za dluhy a budoucí akciová přívětivost ekonomického prostředí
17:08Státní dluh ČR loni vzrostl o 312,3 mld. Kč na 3,678 bilionu Kč, uvedlo MF
16:17Další "šváb"? Kolaps Market Financial Solutions odhaluje podezření z podvodu i díry v kolaterálu
14:47Perly týdne: Zlato roste bez fundamentu a americké akcie stále mají potenciál. Které nejvíc?
14:08Evropské akcie na rekordu. STOXX 600 roste osmý měsíc v řadě
13:39CoreWeave zklamala provozními výsledky, přesto potvrzuje silný růstový příběh  
12:25Anthropic odmítá požadavky Pentagonu na neomezené využití své AI
12:19Rocket Lab překonává odhady. Raketa Neutron by poprvé měla odstartovat koncem 2026
12:14Block šokuje propuštěním téměř poloviny pracovní síly. Kvůli AI
10:12Duolingo hlásí silná čísla, ale slabý výhled podkopává důvěru. Cíl sto milionů denních uživatelů do 2028  
9:42Netflix sice boj o Warner Bros. prohrál, ale zvolil racionální cestu a snadno vydělal 2,8 miliardy dolarů, míní Jakub Blaha
8:59Footshop a.s.: Vnitřní informace - Footshop a.s. plánuje jmenovat Aleše Pitra do role CEO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data