Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Společnost NWR podepsala předběžnou dohodu s polskou JSW o rozvoji dolu Morcinek na polsko-české hranici

Společnost NWR podepsala předběžnou dohodu s polskou JSW o rozvoji dolu Morcinek na polsko-české hranici

17.10.2007 17:30
Autor: 

AMSTERDAM/JASTRZĘBIE-ZDRÓJ (17. října 2007) – New World Resources B.V. (NWR), jediný vlastník největší české uhelné těžební společnosti OKD, a největší polská společnost těžící koksovatelné uhlí – Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. (JSW) – podepsaly Letter of Intent (LOI), upravující budoucí spolupráci při zvažovaném rozvoji těžby v lokalitě Morcinek. Ta se nachází na polském území v blízkosti česko-polské hranice v jižní části hornoslezské uhelné pánve.

Důl Morcinek je situován v těsném sousedství dolu ČSM, v němž provozuje těžbu OKD. NWR a JSW mají v úmyslu nejdříve zpřístupnit uhelná ložiska dolu Morcinek z české strany při využití stávajících důlních a povrchových zařízení NWR. Další potenciál spatřují NWR a JSW v možnostech výstavby nových důlních zařízení v oblasti Morcinku na polské straně hranic.

NWR a JSW společně zahájily analýzu potenciální těžby v lokalitě dolu Morcinek, což je plně v souladu se strategickými cíli obou společností v regionu.

Komentáře:
 
Miklos Salomon, předseda představenstva NWR: „V souladu s naší širší strategií ve středoevropském a východoevropském regionu je pro New World Resources tento krok k rozvoji těžby v dolu Morcinek významným milníkem plně korespondujícím s našimi dlouhodobými záměry spolupracovat s polským těžebním průmyslem. Jsme mimořádně potěšeni, že na tomto projektu můžeme spolupracovat s našimi novými kolegy a partnery z JSW.”

Zdeněk Bakala, člen představenstva NWR: „Touto dohodou byly položeny základy pro těsnější spolupráci našich společností ve Slezské uhelné pánvi, která byla historicky rozdělena státní hranicí. Nyní můžeme rozvíjet toto významné ložisko mnohem koordinovaněji a efektivněji.”

Daniel Ozon, místopředseda představenstva JSW: „Nové zdroje koksovatelného uhlí mohou být dobrou investicí pro NWR i JSW. Rostoucí poptávka po koksovatelném uhlí a přirozené ztenčování vytěžitelných ložisek vytvářejí významný potenciál pro tento společný projekt.“

Krzysztof Tchórzewski, náměstek ministra hospodářství: „Investice představují klíčový prvek vládní strategie Polska v sektoru těžby uhlí pro období 2008-15, neboť zajišťují udržení těžby na takové úrovni, která uspokojí tržní poptávku. Společné úsilí JSW a NWR o rozšíření dostupných zásob prostřednictvím zpřístupnění nových uhelných ložisek je plně v souladu s touto strategií.”


Klíčová ustanovení LOI:

Podle podmínek LOI zamýšlejí NWR a JSW společně vypracovat plán zpřístupnění zásob a formulovat dlouhodobý podnikatelský plán. Dohoda o finálních podmínkách spolupráce bude závislá na další diskusi partnerů a posouzení ostatních faktorů, jako jsou ekonomická životaschopnost těžebního plánu a jeho kapitálová náročnost.

Cílem LOI je umožnit NWR a JSW přípravu dokumentace potřebné k získání souhlasu regulačních orgánů a vypracování analýzy dopadů na životní prostředí, které se stanou podkladem pro jednání s příslušnými orgány dotčených obcí.

LOI byl oběma stranami podepsán v očekávání, že v blízké době bude schválena a podepsána mezivládní dohoda o přeshraniční těžbě mezi Českou republikou a Polskem, která je dnes v pokročilém stadiu vyjednávání. LOI však nepředstavuje právní závazek a neposkytuje garanci, že zamýšlená spolupráce či rozvoj těžby v lokalitě dolu Morcinek, o kterém hovoří, budou realizovány.

Tato tisková zpráva obsahuje výhledová sdělení. Sdělení jsou založena na současných očekáváních společnosti NWR ohledně budoucího rozvoje a jeho potenciálního vlivu na NWR. Neexistuje žádná záruka, že budoucí vývoj dotýkající se NWR bude takový, jak nyní NWR předpokládá. Výhledová sdělení zahrnují množství rizik, nejistoty a dalších faktorů, které mohou způsobit, že výsledná situace bude podstatně odlišná od predikcí vyjádřených nebo předpokládaných v těchto výhledových sděleních.

Text je úplným zněním tiskové zprávy společnosti NWR


Váš názor
  • do Polska
    18.10.2007 9:43

    a jednou z toho bude ještě nová podzemní atrakce..., ale jinak NWR docela závidím, mít tak blízko koks.
    no jasně, prokopou se od nás
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů