Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Unipetrol podepsal s Dezou dohodu o smírném řešení sporů

Unipetrol podepsal s Dezou dohodu o smírném řešení sporů

1.11.2007 9:15
Autor: 

Včera odpoledne podepsaly společnosti UNIPETROL, a. s. a DEZA, a. s. po dlouhém jednání dohodu o mimosoudním smírném vyřešení sporů týkajících se převodu akcií společností AGROBOHEMIE a.s. a SYNTHESIA, a.s. ve vlastnictví společnosti Unipetrol.

Společnost Deza se v dohodě o smírném vyřešení sporů zavázala vzít zpět žaloby podané proti společnosti Unipetrol a nepožadovat na společnosti Unipetrol zaplacení smluvní pokuty nebo jakékoliv náhrady škody.

Společnosti Unipetrol a Deza se současně dohodly na prodeji akcií společností Agrobohemie a Synthesie ve vlastnictví společnosti Unipetrolu společnosti Deza za kupní cenu odrážející jejich reálnou tržní hodnotu s tím, že kupní cena bude stanovena důvěryhodným znalcem v oblasti oceňování vybraným oběma společnostmi.

V roce 2000 a 2001 společnosti Unipetrol a Deza uzavřely smlouvy o budoucím prodeji akcií společností Agrobohemie a Synthesie (dříve Aliachem), ve kterých bylo mimo jiné sjednáno právo společnosti Unipetrolu nebo Deza požádat druhou stranu o uzavření smlouvy o koupi akcií v případě, že by u druhé strany došlo k významné změně vlastnické struktury. V roce 2005 společnost Deza vyzvala společnost Unipetrol k uzavření smluv o koupi akcií týkajících se prodeje předmětných akcií ve znění uvedeném ve smlouvách o budoucím prodeji akcií.

Po důkladné analýze se představenstvo společnosti Unipetrol rozhodlo tyto smlouvy o koupi akcií neuzavřít. Podle názoru představenstva smlouvy o koupi akcií trpěly právními vadami. V této souvislosti společnost Unipetrol předložila společnosti Deza návrh na úpravu smluv o koupi akcií tak, aby byly odstraněny jejich případné právní vady, které mohly vést k jejich neplatnosti. Snaha dosáhnout dohody se společností Deza ohledně změny obsahu smluv o koupi akcií se nesetkala s úspěchem a společnost Deza podala proti společnosti Unipetrol u Městského soudu v Praze dvě žaloby, ve kterých se mimo jiné domáhala zaplacení smluvních pokut a náhrady škody způsobené ze strany společnosti Unipetrol společnosti Deza z důvodu tvrzeného porušení povinnosti společnosti Unipetrol uzavřít se společností Deza smlouvy o koupi akcií. 


Včerejší dohoda o smírném vyřešení sporů znamená pro společnost Unipetrol:

možnost prodat akcie společností Agrobohemie a Synthesia za tržních podmínek,
eliminaci možných právních vad prodeje akcií společností Agrobohemie a Synthesia,
možnost získat finanční prostředky za majetek, který není součástí hlavního předmětu podnikání,
minimalizaci nákladů spojených s případným soudním řízením,
eliminaci hrozby dalšího finančního zatížení v případě nepříznivého rozhodnutí soudu,
budoucí spolupráce se společnostmi ovládanými Dezou při prodeji a nákupu surovin.

„Dohodu o smírném vyřešení sporů považuji za další důležitý krok v naší snaze uzavřít všechny nevyřešené otázky minulosti a realizovat úspěšně naši dlouhodobou strategii. Podle našeho názoru mají společnosti Agrobohemie a Synthesia, které nebyly součástí našeho hlavního předmětu podnikání a na jejichž řízení jsme měli pouze omezený vliv, nepříliš velký potenciál pro náš budoucí rozvoj a s Dezou je tedy čeká lepší budoucnost. Finanční prostředky, které získáme z transakce, nám dovolí dále restrukturalizovat naše dluhové financování,“ uvedl François Vleugels, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Unipetrol.

V současné době společnost Unipetrol vlastní 50 % akcií společnosti Agrobohemie a 38,79 % akcií společnosti Synthesia.

(Zdroj: Tisková zpráva společnosti Unipetrol)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data