Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    ČEZ zahajuje exkluzivní jednání o vstupu na turecký trh

    ČEZ zahajuje exkluzivní jednání o vstupu na turecký trh

    01.11.2007 16:52
    Autor: 

    Energetická Skupina ČEZ a turecká společnost Akenerji se dnes dohodly na zahájení exkluzivních rozhovorů o možnosti vzájemné spolupráce na tureckém energetickém trhu.

    „Začínáme nyní několikaměsíční jednání o možné spolupráci v rámci tureckého trhu s elektřinou. Jsme nyní ve výchozí situaci, kde obě strany mají své vlastní preference a očekávání, rádi bychom, aby se tyto za několik měsíců protly v jednom bodě,” řekl Vladimír Schmalz, ředitel úseku Fúze a akvizice energetické společnosti ČEZ.

    Společnost Akenerji je členem Akkök Group, která zaměstnává vice než 6 000 lidí ve vice než 20 průmyslových a obchodních společnostech v textilním, chemickém, energetickém, marketingovém, real estate či pojišťovacím sektoru. V energetice je vlajkovou lodí skupiny Akkök společnost Akenerji, která vyrábí teplo a elektřinu ve 12 plynových elektrárnách o celkovém instalovaném výkonu 541 MW a zároveň rozvíjí projekty vodních a větrných elektráren, které by měly rozšířit výrobní základnu společnosti na 961 MW.

    Turecko se svými 80 milióny obyvateli je porovnatelné s celou střední Evropou, v roce 2006 se zde spotřebovalo zhruba 170 TWh elektrické energie. Turecká ekonomika a tím také spotřeba elektřiny navíc již několik let roste velmi rychlým tempem. Roční růst spotřeby elektřiny zde dosahuje cca 8 – 9 %, v evropských zemích se jedná většinou o nárůsty okolo 2 – 3 %.

    Navíc je experty očekáván další nárůst spotřeby elektřiny díky současné velmi nízké spotřeby elektřiny na hlavu, která je oproti průměru EU čtvrtinová. Dalšími faktory očekávaného dynamického růstu spotřeby je mj. rychlá urbanizace, rostoucí populace, ve které nadto významně převažují mladí lidé, průměrný věk v Turecku dosahuje 27,3 let oproti 38,5 rokům ve státech EU, a samozřejmě ekonomický růst. Podle expertů je v zemi pro pokrytí rostoucí poptávky po elektřině nutné do roku 2020 postavit elektrárny s instalovaným výkonem cca 50 000 MW .

    (Zdroj: Tisková zpráva společnosti ČEZ)



    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    17.07.2026
    9:02Rozbřesk: Cenové stropy končí, benzín a nafta zdraží. Prodlužovat regulace ale nedává smysl
    8:55Netflix zklamal výhledem, akcie šly po výsledcích o devět procent dolů
    8:54Výprodej čipařů pokračuje, Netflix zklamal výhledem a k nervozitě přispívá i Írán  
    16.07.2026
    22:01Wall Street dnes poklesla, přičemž nejvíce ztrátovým byl index Nasdaq  
    16:32PODCAST Analytický radar: Akciový výhled Patrie pro druhé pololetí
    16:00Další cykly zvedání sazeb a to, na čem u akcií skutečně záleží
    15:47Google bude muset v EU otevřít služby konkurenci v AI, rozhodl Brusel
    15:12Nvidia představila nový model pro roboty a rozšiřuje svůj japonský ekosystém pro fyzickou AI
    13:40TSMC: Trh ignoruje silné výsledky a trestá vyšší kapitálové investice  
    12:10Zlato, dolar a Mag7 jako světové rezervní aktivum
    10:35TSMC po vzoru ASML navyšuje výhled tržeb. Bobtnají i kapitálové výdaje
    10:17Lidé nakoupili státní dluhopisy za 74 miliard, pořídilo si je 92 000 občanů
    9:52Uber chce převzít vlastníka Foodory. Za Delivery Hero nabízí přes 14 miliard dolarů
    9:32Rozbřesk: Fed přepisuje svou komunikační strategii: méně slov, více dat
    8:54Komerční banka, a.s.: Dozorčí rada zvolila člena představenstva KB
    8:53Nové americké útoky v Perském zálivu, zdražení ASML a SpaceX dál padá pod tlakem investorů  
    6:12U umělé inteligence se to posouvá k „příliš velké na to, aby padly“
    15.07.2026
    22:00Akcie rostly díky příznivým inflačním datům, výrobci čipů zůstali pod tlakem  
    17:10Dot.com bublinovatost a současný tržní optimismus
    16:43Nájmy v druhém čtvrtletí rostly, pohybovaly se mezi 9600 Kč až 32.900 Kč

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - PPI, y/y
    11:00EMU - CPI, m/m
    14:30USA - Počet nově zahájených staveb
    15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university