Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurotým: Česko se zřejmě stane neeurovým ostrůvkem uprostřed Evropy

Eurotým: Česko se zřejmě stane neeurovým ostrůvkem uprostřed Evropy

7.11.2007 15:53
Autor: ČTK

Praha 7. listopadu (ČTK) - Česko se může stát ve střední Evropě ostrůvkem, který na rozdíl od všech sousedních zemí nepoužívá euro. Shodli se na tom dnes ekonomové sdružení do tzv. eurotýmu, tedy nezávislé skupiny odborníků, která chce diskutovat o otázce přijetí společné měny. Reálné je podle nich přistoupení k euru v roce 2013.

"Je dost pravděpodobné, že nás při přijetí eura okolní země předběhnou a staneme se neeurovým ostrůvkem v srdci Evropy," řekl na tiskové konferenci makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček. Oddalování termínu pro přijetí společné evropské měny přitom podle něj působí jako repelent pro zahraniční investory. Euro podporuje světový obchod a česká ekonomika patří k nejotevřenějším na světě. "Je výhodné i pro podniky, kterým snižuje náklady," připomněl.

Hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka považuje za reálné přijetí eura v období let 2013 až 2014. Česká ekonomika by podle něj ustála přijetí měny i v letech 2009 a 2010. "Nejdříve v roce 2012, reálně v roce 2013," odhadl termín vstupu do eurozóny koordinátor projektů EU ve společnosti Telefónica 02 Petr Očko. Stanovení termínu přijetí eura by mělo padnout nejméně čtyři roky před jeho zavedením, podotkl.

Vedoucí kanceláře EU České spořitelny Petr Zahradník upozornil na to, že Slovensko zřejmě přijme euro v lednu 2009 a pobaltské země na přelomu dekády. Bulharsko má prý cílovou vizi pro vstup do eurozóny roky 2009 a 2010. Nejasná je situace vedle Česka také v Maďarsku, které neplní potřebná kritéria, a nemá ani politickou vůli, a po volbách také v Polsku.

Sedláček očekává Maďarsko v eurozóně v roce 2014 a Polsko podle posledních informacích v letech 2012 až 2013. Zahradník podotkl, že v Česku je situace trochu jiná. "Ekonomicky na to totiž máme," poznamenal.

Vláda koncem srpna schválila aktualizovanou strategii ČR pro vstup do eurozóny. Ta proti předchozím verzím neobsahuje termín přijetí eura. Přesné datum není možné podle premiéra Mirka Topolánka stanovit bez politické shody a provedení základních reforem důchodového, zdravotního systému a trhu práce. V tomto ohledu se s vládou shoduje i Česká národní banka.

Také někteří další ekonomové míní, že přijetí eura by v nejbližších několika letech přineslo Česku spíše více komplikací než výhod. Předčasný vstup do eurozóny by přibrzdil snižování rozdílů mezi ČR a vyspělejšími evropskými zeměmi a zřejmě i zvýšil inflaci. Naopak exportéři, obchodníci a podniky vidí jako důsledek rychlého zavedení eura stabilizaci ekonomiky a pojistku proti ekonomickým výkyvům a ztrátám na tržbách vlivem pohybu kurzu koruny.


Váš názor
  • přijetí eura
    7.11.2007 15:57

    Přijetí eura není na pořadu dne. Co s miliony kč, které mám pod postelí v krabici od bot? Počkejte, až založím nějakou nadaci...případně koupím výhodně akcie. Nazdar!
    nejmenovaný politik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data