Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Riziko sklouznutí ekonomiky USA do recese sílí, Greenspan prý po sobě zanechal spoušť

Riziko sklouznutí ekonomiky USA do recese sílí, Greenspan prý po sobě zanechal spoušť

19.11.2007 13:18
Autor: 

Mezi americkými ekonomy přibývá „mručících medvědů“. Tedy pesimistů, kteří varují, že Spojené státy se v příštím roce ocitnou v hospodářské recesi. Naposledy se v tomto smyslu vyslovil nositel Nobelovi ceny za ekonomii Joseph Stiglitz.

Kořeny současné recese sahají podle Stiglitze hlouběji než jenom ke krizi na trhu rizikových hypoték. „Alan Greenspan coby předseda centrální banky po sobě zanechal pěknou spoušť“, řekl podle agentury Bloomberg Stiglitz koncem minulého týdne v při vystoupení Londýně. Za hlavní Greenspanovo provinění pak označil zlevnění peněz v „nepravý čas“. „Podpořil také snížení daní v roce 2001, což byl začátek nynějších problémů. Svojí politikou podněcoval Američany, aby si brali hypotéky s pružnými úrokovými sazbami,“ vytýká dále Greenspanovi Stiglitz.

Podle Stiglitze existuje padesátiprocentní pravděpodobnost, že největší světová ekonomika příští rok spadne do recese. Na otázku ohledně recese v USA odpovídal podobně také šéf společnosti Morgan Stanley Asia. „Recese v USA? Spíše ano, než ne,“ řekl podle Hospodářských novin na konferenci v Singapuru.

Mezi „mručící medvědy“ se zařadil i hlavní ekonom Aliance zpracovatelského průmyslu (MAPI) Daniel Meckstroth, když komentoval poslední čtvrtletní zprávu: „K tomu aby propukla recese v minulosti stačilo méně šoků, než je těch současných“. Na vysvětlenou dále dodává, že nejde jen o samotné ochlazení na trhu s nemovitostmi, ale situaci dále zhoršuje to, že banky seškrtaly úvěry, ropa zdražuje, firemní zisky polevují v tempu růstu a přibývá méně nových pracovních míst.

Většina expertů v USA i za jejich hranicemi ale stále zastává názor, že největší světovou ekonomiku nepostihne recese, nýbrž jenom zpomalení tempa růstu. „O recesi nemůže být ani řeč“, tvrdí podle agentury Reuters například analytik londýnské Rabobank Jeremy Stretch. Z českých analytiků se k tomuto odhadu připojuje například Vojtěch Benda z firmy ING Wholesale Banking: „Předpokládáme, že tempo hospodářského růstu zvolní z letošních 2,1 % na 1,6 % v příštím roce.“ Podle něho starému kontinentu prospělo přeorientování jeho hospodářství více směrem na východ.

(Zdroj: Hospodářské noviny)


Váš názor
 • Je třeba na někoho svalit vinu..
  19.11.2007 14:30

  Paroubek za sebou nechal spoušť, až odejde Topolánek, taky ji zanechá. Tak proč ne i Greenspan. Ohledně recese : zpomalení musí přijít, když je pro ně všechno mnohem dražší než dřív. Recese bude taky, dnes se to bojí naplno říct. Přestože jsou v USA v mnoha oborech na světové technologické špičce, nejsou nejlepší ve všem a pokud neutáhli přes růst cen investice - a období drahoty pro ně trvá dlouho a konec se neblíží - tak se zastaví a je otázkou, zda se ještě rozjedou.
  Obcan
 • A nebo tak ?
  19.11.2007 14:14

  zde: http://www.klaus.cz/klaus2/asp/clanek.asp?id=hG3BEmWuIopy
  Wall Street
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data