Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Růst ekonomiky je nepatrně nižší než prognóza

ČNB: Růst ekonomiky je nepatrně nižší než prognóza

07.12.2007 13:04
Autor: 

Následuje komentář ČNB ke zveřejněným údajům o HDP za 3. čtvrtletí roku 2007:
Podle dnes zveřejněného předběžného odhadu ČSÚ se reálný HDP ve 3. čtvrtletí 2007 meziročně zvýšil o 6,0 %. Po sezónním očištění a očištění o vliv počtu pracovních dní dosáhlo mezičtvrtletní zvýšení HDP 1,4 %. Zároveň s odhadem za 3. čtvrtletí byly v návaznosti na časovou řadu ročních národních účtů za roky 2004 až 2006 zpřesněny vybrané čtvrtletní ukazatele. Odhad růstu HDP za letošní 1. čtvrtletí přitom zůstal nezměněn (6,4 %), za 2. čtvrtletí byl zvýšen z 6,0 % na 6,3 %.

Zveřejněný meziroční údaj za 3. čtvrtletí letošního roku je nepatrně (o 0,1 procentního bodu) nižší ve srovnání s říjnovou prognózou ČNB, přičemž totéž platí i pro mezičtvrtletní změnu.

Stejně tak jen k dílčím odchylkám od prognózy ČNB došlo z hlediska struktury hospodářského růstu. Ve shodě s očekáváním ČNB pokračoval rychlý růst spotřeby domácností a investic do fixního kapitálu. U obou poptávkových složek přitom jejich tempo růstu jen mírně zaostalo za prognózou ČNB. Ve 3. čtvrtletí nepatrně meziročně poklesla spotřeba vlády, zatímco prognóza ČNB očekávala její mírný nárůst. V souladu s říjnovou prognózou ČNB došlo k udržení velmi rychlého růstu obratů zahraničního obchodu zbožím a službami, když se saldo čistého vývozu meziročně mírně zlepšilo, zatímco ČNB očekávala zhruba jeho stagnaci.

Na meziročním růstu hrubé přidané hodnoty ve stálých cenách o 5,7 % se dle ČSÚ podílela zejména tři odvětví - zpracovatelský průmysl (+ 9,8 %), což souvisí s náběhem nových kapacit především v odvětvích orientovaných na vývoz, obchod (+ 10,3 %) a služby pro podniky (+ 13,4 %). Pozorovaný vývoj je odrazem postupně se měnící struktury hospodářského růstu, ve kterém se začíná zvýrazňovat příspěvek terciárního sektoru.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data