Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Banky se stále více podílejí na poradenství předluženým lidem

ČTK: Banky se stále více podílejí na poradenství předluženým lidem

17.01.2008 14:17
Autor: ČTK

Praha 17. ledna (ČTK) - Česká spořitelna je další bankou, která se podílí na provozu poradenského centra pro předlužené domácnosti. Spořitelna společně se Sdružením českých spotřebitelů (SČS) dnes totiž otevřela v Praze kancelář, kam si mohou zajít lidé pro radu, co dělat se svými dluhy. Banka i sdružení o tom dnes informovaly v tiskové zprávě. Kvůli poradně založily obecně prospěšnou společnost Poradna při finanční tísni.

Již v prosinci začala otevírat v Praze specializovaná poradenská centra pro lidi, kteří mají problémy se splácením úvěrů, Asociace občanských poraden (AOP) ve spolupráci s ČSOB a pražským magistrátem. Bezplatné poradenství pro předlužené domácnosti již nabízí delší dobu v Olomouci i občanské sdružení SPES.

Cílem poraden zřízených ČS a SČS je pomoc dlužníkům hledat řešení v situaci, kdy jim v důsledku neschopnosti splácet dluhy hrozí sociální problémy. Zároveň se kancelář chystá informovat a vzdělávat v problematice širší veřejnost.

"Objektivně vyhodnotíme situaci spotřebitelů, kteří mají problémy se splácením svých dluhů, a poradíme jim, jaké další kroky mohou podniknout. Budeme hledat zdroj splátek a navrhneme konkrétnímu klientovi řešení podle jeho možností: splátkový kalendář, odklad splátek, v krajním případě i oddlužení," řekl předseda správní rady poradny Karel Suchý.

Zaměstnanci poradny také pomohou při telefonické či písemné komunikaci s věřiteli, soudy nebo soudními exekutory. O radu budou moci požádat i lidé, kteří si teprve budou chtít půjčit peníze. "Poradna nebude poskytovat, doporučovat ani propagovat jakékoli finanční produkty," uvádí tisková zpráva.

Mezi partnery poradny patří rovněž ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Stavební spořitelna České spořitelny a Unicredit Bank. Do budoucna by k projektu mohly přistoupit i další bankovní i nebankovní společnosti.

Podle nedávného průzkumu agentury STEM/MARK má problémy se splácením čtvrtina lidí, kteří si koupili něco na úvěr. To je o devět procentních bodů více než před dvěma lety. Celková zadluženost českých domácností činila koncem listopadu 698,4 miliardy korun.

Odborníci ovšem podle dostupných údajů nepovažují současný růst zadlužení českých domácností za riziko pro finanční sektor ani ekonomiku. Domácnosti jako celek nelze podle nich považovat za předlužené. Ve srovnání s vyspělými zeměmi EU zůstává míra zadlužení českých domácností ve vztahu k hrubému domácímu produktu zhruba třetinová.

Na druhou stranu objem problematických úvěrů u bank v loňském roce podle údajů ČNB rostl vyšším tempem než celkový objem úvěrů domácnostem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data