Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Západní Evropa: Banky, banky a zase ty banky... jaká bude strategie té centrální?

Západní Evropa: Banky, banky a zase ty banky... jaká bude strategie té centrální?

30.01.2008 11:53
Autor: Roman Koděra, Patria Finance

Obchodování na západoevropských trzích je dnes opět v plné režii bank, a to BNP Paribas (66 EUR, -2,78%) počínaje, přes UBS (46 CHF, -1,50%) až po centrální banku Fed konče. Zatímco dlouho očekávané rozhodnutí Fedu přijde až po závěru obchodování v Evropě, pak překvapení v horších výsledcích BNP a hlavně další ztráta UBS, která již počítá se ztrátou za rok 2007 ve výši 4,4 mld CHF a odpisy v důsledku hypoteční krize o dalších 12,5 mld za 4Q, což dvojnásobně převýšilo očekávání analytiků, je již známo. 

Stranou zájmu nezůstává ani Societe Generale (77 EUR, -3,31%), kde se dnes opět sejde nejužší vedení, které se snaží vyřešit nastalou situaci z minulého týdne. Krom bankovního sektoru se dnes do obchodování negativně projevily výsledky společnosti Yahoo (21 USD, 0,14%). Na brzdu automobilovým výrobcům šlápli analytici Goldman Sachs (196 USD, -0,10%), kteří počítají s poklesem jejich akcií o 15-20 %. Na listině snížených cen se objevily BMW (38 EUR, 2,24%), Porsche (1 221 EUR, -3,58%),VW ale také Continetal či Valero (37 EUR, 1,39%). BMW při tom vykázalo nárůst zisku a automobilka očekává rekordní prodeje v roce 2008.

Celkově se indexy pohybují v rozmezí (-0,7 %) až ( -1,5 %), když nejvíce ztrácí pařížská burza.




Váš názor
  • USA a EU
    30.01.2008 12:17

    v USA existuje 1 centrální banka a spousta bank privátních. V EU je opět jedna cetrální banka ( pro velkou většinu členů EU ) a národní banky členů EU. Teprve v jednotlivých státech jsou pak privátní banky často navzájem propojeny mezi sebou. takže co se dá dělat v USA nejde jen tak lehce kopírovat v Evropě.
    malé srovnání bank
    • Re: USA a EU
      30.01.2008 13:53

      Priznam se, ze ted jsem nepochopil, co nejde kopirovat tak lehce. Mohl bych pozadat o dovysvetleni pro nas pomalejsi ?
      Zdenek
Aktuální komentáře
15.06.2026
8:54Rozbřesk: Írán a USA hlásí dohodu o otevření Hormuzu. Ovlivní to rozhodnutí ČNB?
8:47Hormuz se otevírá, investoři znovu riskují a futures letí nahoru  
6:05Ceny čipů rostou o stovky procent. AI začíná tlačit inflaci
14.06.2026
9:08Víkendář: Čína netouží obchodovat, chce jen prodávat. A Evropa by měla reagovat
13.06.2026
9:03Víkendář: Chce Čína dotacemi a exporty dosáhnout i „poslušnosti“ jiných?
12.06.2026
22:00Největší IPO historie SpaceX jde na burzu  
17:14Hodnota akcií SpaceX a „valuační“ informační šum
15:38Centrální banky se posouvaly k merkantilismu, zvyšovaly proto nákupy cenných papírů
15:15SpaceX: Co všechno potřebujete vědět o největším IPO v historii Wall Street  
13:58Adobe roste, ale akcie klesají. Investoři se obávají slabší monetizace
12:19Perly týdne: Erin Brockovich jde proti datovým centrům a Britové přehodnocují brexit
10:38Pád ropy poslal akcie i dluhopisy vzhůru. Čeká se na start SpaceX  
10:28Michl: ČNB může zvýšit sazby už příští týden. Musí bojovat s jádrovou inflací  
8:45Rozbřesk: ETS 2 se rýsuje. Stabilnější trh, ale citelný dopad na domácnosti
8:41SpaceX mění historii, Trump ustoupil od útoku na Írán a ČNB může zvýšit sazby  
6:02Trhy se posouvají směrem ke kasinu a retailoví investoři nejsou „hloupými penězi“
11.06.2026
17:19Většina trhu je z jednoho pohledu „levná“. Z druhého „drahá“
15:30Goldman Sachs: Capexy Oraclu sice investory vyděsily, ale část trhu z nich těží  
14:52ECB podle očekávání zvýšila úroky, depozitní sazba je na 2,25 procenta
13:45OpenAI zvažuje výrazné zlevnění tokenů. Chce tím předskočit Anthropic

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m