Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vysoká inflace mění pohled na sazby - koruna znovu rekordní

Vysoká inflace mění pohled na sazby - koruna znovu rekordní

08.02.2008 10:31
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Koruna dnes ráno výrazně posiluje. Dokázala znovu posunout své maximum k euru na 25,53 CZK/EUR, následně koriguje na 25,60 CZK/EUR. Jasným impulsem pro růst byla lednová inflace, která překvapila opravdu vysokým číslem (více ZDE). Spolu s tím klesá pravděpodobnost letošního snížení sazeb. Pokud by jednání ČNB proběhlo až po dnešních datech, jeho vyznění by zřejmě nebylo tak holubičí. Je možné, že část trhu nyní začne znovu spekulovat na ještě jedno zvýšení sazeb, my však další utahování měnové politiky letos nečekáme. Vedle domácích dat je pro střední Evropu i korunu příznivý také vývoj na světových akciových trzích, dnes však zůstává zastíněn domácími zprávami.

Dolar posílil k euru pod hranici 1,4500 USD/EUR, nyní se obchoduje těsně pod ní. Významný zdroj růstu dolar našel ve včerejším jednání ECB, které zvýšilo pravděpodobnost uvolnění měnové politiky v eurozóně pod tlakem nižšího růstu ekonomiky. Dnes v kalendáři nemáme žádná podstatná data. Až večer promluví zástupce Fedu Lacker, avšak pravděpodobně nic nového nepřinese. Koruna vůči dolaru mírně posiluje na 17,66 CZK/USD.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.02.2026
22:02Americké akciové indexy čelí výprodejům  
17:21CSG získává investiční rating Baa3 od Moody's, výhled zůstává stabilní
17:17Zlato, akcie a vliv AI na bezpečné přístavy
16:06Výsledky Nebiusu skončily pod odhady Wall Street, neocloudová firma ale slibuje silný rok
15:32Obchodní dohoda mezi EU a Indií: Dopady na Česko a Evropu
13:52Krugman o kryptoměnách, prodávání Ameriky a novém zlatu
12:15Čína se zbavuje amerických dluhopisů, trh je však absorbuje a zůstává stabilní
11:45Německé akcie ukazují ostatním směr vzhůru, efekt včerejších dat vyprchává  
10:38Platební obr Adyen lehce zmírnil výhled, jeho akcie se propadly o dvacet procent
10:38Mercedes dojíždí na čínskou konkurenci. Automobilka hlásí prudký propad zisku a varuje před náročným rokem
10:01Skupina ČSOB v roce 2025: Silný růst financování bydlení a investic
9:34McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
9:15Rozbřesk: Lednový pokles nezaměstnanosti jako záminka pro stabilní sazby Fedu v březnu
8:50Trhy dnes zamíří výše: Asijské vůči americkým nejdravější ve století, americká sněmovna chce odvrátit cla vůči Kanadě, česká posunula rozpočet  
6:01Kudy teče AI capex: Tři nové Investiční tipy Patrie  
11.02.2026
22:03Smíšená nálada na Wall Street: Investoři stále nedokáží "docenit" vyšší kapitálové výdaje a k tomu všemu silnější trh práce  
17:18Čínské vlny
15:23Trh práce není slabý, jeho vývoj naopak oddaluje snižování sazeb Fedu
15:05Emerging markets lámou rekordy. Investoři tam rotují z předražené Ameriky
13:30Kaplan: Investoři hledají alternativy k dolarovým aktivům, stabilita měny je klíčová

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - CPI, y/y