Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Týden: Češi patří mezi největší obchodníky na varšavské burze

Týden: Češi patří mezi největší obchodníky na varšavské burze

25.2.2008 12:19
Autor: ČTK

Praha 25. února (ČTK) - Čeští investoři patří mezi největší obchodníky na varšavské burze. Loni uskutečnili obchody za 22,25 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 56 procent. Například objem obchodů amerických bank, makléřů a pojišťoven byl loni vyšší pouze o 11 miliard korun, píše ve svém aktuálním vydání časopis Týden.
 
Polská burza je podle Týdne pro investory atraktivní zejména díky velké nabídce firem z různých odvětví včetně těžby kovů, která v posledních letech zažívá boom. Zároveň na burzu vstupuje řada nových firem, jen v minulém roce jich bylo 81, zatímco na pražské burze to byly pouhé dvě, AAA (25 CZK, 0,12%) Auto a belgická VGP. Navíc jejich debut přinesl investorům obrovské zklamání, píše Týden.
 
"Pět šest titulů, s nimiž se obchoduje na pražské burze, investorům nestačí. Chtějí větší výběr," cituje Týden analytika společnosti Cyrrus Jana Procházku. Na varšavské burze se obchoduje s 352 podniky, řada z nich z oblastí, které na českém trhu chybějí, například informační technologie, strojírenství, těžba a zpracování surovin nebo potravinářství.

Díky přílivu nových emisí se tržní hodnota firem obchodovaných ve Varšavě pohybuje kolem 272 miliard eur, v Praze je to zhruba 70 miliard. Mírně přes polovinu varšavské hodnoty ale tvoří zahraniční společnosti, z čehož významnou část představuje energetický holding ČEZ (1 232 CZK, 0,74%).

Polská burza je v současnosti podle Týdne tak velká díky tomu, že se jí dostalo velké podpory ze strany státu. Poláci si povinně spoří do penzijních fondů, které musejí značnou část prostředků investovat do akcií právě na burze ve Varšavě.

Na druhou stranu má polský trh řadu úskalí. Pokud chtějí čeští investoři nakupovat akcie, jsou nuceni vyměnit koruny za polské zloté. Při prodeji cenných papírů pak musejí naopak zloté přeměnit na koruny. Zisky majitelům polských akcií v poslední době zmenšilo i posilování koruny. Česká měna za půl roku zpevnila o pět procent, což ve stejné míře srazilo hodnotu polských akcií v přepočtu na českou měnu, uvedl Týden.


Váš názor
 • Zájmy majitelů burzy
  25.2.2008 12:52

  Majitelé burzy a současně tvůrci trhu nemají zájem aby investoři nakoupiky akcie a čekali na její zhodnoceni. Majíí zájem aby docházelo k neustálému nakupování a prodávání a tím roslty jejich poplatky . A tomu nejlépe vyhovuje malé množství titulů na kterých se točí atále stejné poníze. Proto ta volatilita , proto žádný trend , proto stéle protichůdná doporučení zajišťující neklid a stálé měnění pozic. Ve skutečnosti majitelé burzy vůbec nemají zájem o další IPO a poto se sem také nikdo ze zahraničí nehrne. Prostě malý ceský píseček.
  SAM
 •  
  25.2.2008 12:25

  je jasné,že kdo může utíká z české burzy pryč,nevím proč zrovna do polska.Zajímavý by byl údaj kolik čechů odeslo na západní burzy.
  Novák
  • odpovědnost
   25.2.2008 12:32

   ..to je velice nelichotivá vizitka vedení BCP a jeho šefa.Už velice dlouho čteme jen sliby a prázdná slova vedení o tom kolik IPO přivede a kdyby se brala burza jako firma tak neúspěšné vedení by mělo odstoupit...............
   Koris
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university