Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace v únoru stále nad prognózou ČNB

Inflace v únoru stále nad prognózou ČNB

10.03.2008 13:18
Autor: 

Podle dnes zveřejněných údajů dosáhla meziroční inflace v únoru 2008 hodnoty 7,5 %, stejně jako v lednu t.r. Inflace se tak nadále nachází významně nad horním okrajem tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB. Na tomto vývoji mají stále značný podíl změny nepřímých daní, jejichž primární dopad činil více než 2 procentní body. Inflace očištěná o primární vliv změn nepřímých daní - tzv. měnověpolitická inflace – se však podobně jako v lednu i v minulém měsíci rovněž nacházela citelně nad horním okrajem tolerančního pásma inflačního cíle.

Meziměsíčně cenová hladina v únoru 2008 vzrostla o 0,3 %. Její růst ovlivnilo hlavně zvýšení cen bydlení, v jehož rámci rostly zejména ceny vodného a stočného, tepla a teplé vody. V oddíle rekreace a kultura vzrostly ze sezónních důvodů ceny tuzemských i zahraničních pobytů na horách. Dále se zvýšily ceny některých druhů potravin, zejména pekárenských výrobků a obilovin, a ceny ve veřejném stravování.Na snížení cenové hladiny působil naopak pokles cen ovoce a zeleniny, mléka, másla, cukru a čokolády. Došlo rovněž ke snížení cen pohonných hmot, cen oděvů a obuvi a elektronických zařízení.

Ve srovnání s aktuální prognózou ČNB (6,9 %) byla meziroční inflace v únoru 2008 vyšší o 0,6 procentního bodu. Tato odchylka byla způsobena vyšší než očekávanou korigovanou inflací bez pohonných hmot, vyšším růstem regulovaných cen a v menší míře i cen potravin. Oproti prognóze byl naopak mírně nižší růst cen pohonných hmot.

Stávající mimořádně vysokou inflaci je možno hodnotit jako dočasný výkyv vyvolaný zejména změnami daní, zvyšováním regulovaných cen (včetně zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví) a mimořádně vysokým růstem cen potravin v závěru loňského roku. Po odeznění tohoto výkyvu by inflace měla na přelomu let 2008 a 2009 klesnou zpět na nízké hodnoty odpovídající cílům ČNB.

zdroj: ČNB, Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v únoru 2008


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“
16:14Akcie poradenské firmy Accenture padají o 17 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y