Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
JPMorgan kupuje Bear Stearns za 236 milionů USD

JPMorgan kupuje Bear Stearns za 236 milionů USD

17.3.2008 8:55
Autor: 

JPMorgan (37 USD, -4,12%) Chase & Co. koupí investiční banku Bear Stearns (31 USD, -45,88%), která se kvůli problémům na úvěrových trzích ocitla v krizi, za pouhé dva dolary za akcii, což pátou největší investiční banku v USA ohodnocuje na 236 milionů dolarů, oznámily ve zprávě zúčastněné společnosti v noci na dnešek. Akcie Bear Stearns přitom v pátek uzavřely s cenou mírně pod 31 USD. Loni v lednu se akcie investiční banky prodávaly za rekordních 171 dolarů na akcii.

Fed i ministerstvo financí spojení podporují. Americká centrální banka zajistí krytí této operace včetně 30 mld. „méně likvidních aktiv“ společnosti Bear Stearns, uvedla agentura Bloomberg. Současní akcionáři Bear Stearns pak obdrží akcie JPMorgan v hodnotě odpovídající jejich podílu při ceně 2 USD/akcie.

Dohoda zdůrazňuje problémy, kterým americké finanční společnosti čelí kvůli prohlubující se krizi na úvěrových trzích, a přináší otázku ohledně hodnoty ostatních bankovních firem. Akcie Bear Stearns, která zaměstnává kolem 14.000 osob, v pátek klesly o 46 procent a uzavřely na 31 dolarech, což ohodnocovalo společnost na 3,5 miliardy USD. Nabídnutá cena je tak o více než 90 procent nižší, než jak trh Bear Stearns hodnotil na konci minulého týdne.

Finanční ředitel JPMorgan Michael Cavanaugh dodal, že celkové náklady dohody se vyšplhají až na šest miliard dolarů. Mezi náklady zahrnuje i náklady na případné soudní spory, snížení hodnoty investic či změny v účetnictví. Po začlenění investiční banky do skupiny by se zisk JPMorgan měl zvýšit až o jednu miliardu dolarů. Dohoda by mohla být dokončena v příštích 90 dnech. „Vzhledem k současným podmínkám je dohoda nejlepším řešením pro všechny“, shrnul současnou transakci podle ČTK generální ředitel Bear Stearns Alan Schwartz.

(Zdroj: Bloomberg, ČTK)


Váš názor
  • IPB
    17.3.2008 9:56

    Je to stejný, já to věděl:-) ..viz "Aféra Bear Sterns.." ze 14.3.
    Fickar
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data