Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aktuálně.cz: Česko požádalo o údaje o účtech v Lichtenštejnsku

Aktuálně.cz: Česko požádalo o údaje o účtech v Lichtenštejnsku

19.3.2008 15:39
Autor: ČTK

České státní úřady si již vyžádaly údaje o českých firmách a podnikatelích, kteří mají být zapleteni do aféry s daňovými úniky v Lichtenštejnsku, uvedl dnes server Aktuálně.cz. Jde o tajné účty u lichtenštejnského finančního ústavu LGT Bank, které stovky bohatých lidí z Evropy i Ameriky využívaly k zakrytí svých skutečných zisků, a šidily tak své země na daních.

Podle zjištění Aktuálně.cz mají české bezpečnostní složky informace, že konta sloužila i Čechům. Neoficiální zprávy byly prý dokonce doplněny i o konkrétní jména.

Údaje o lichtenštejnských bankovních kontech ukradl bývalý pracovník lichtenštejnské LGT Bank, který je následně prodal německé zpravodajské službě. Hospodářské noviny před časem informovaly, že Němci už údaje zdarma poskytli několika zemím, které samy zahájily vyšetřování "svých" firem a podnikatelů.

Aférou s tajnými konty, kam si bohatí Evropané odkládali peníze, se už několik týdnů zabývají vyšetřovatelé na třech kontinentech. Jediné Dánsko zatím prohlásilo, že disketu s daty z etických důvodů nechce. Ostatní země ale považují za důležité informace prověřit, protože tajná konta mohou sloužit třeba i ke korupci.

O seznam údajných českých provinilců podle serveru Aktuálně.cz oficiálně projevila zájem protikorupční služba, která také kvůli tomu sepsala oficiální žádost.

"Služba ale byla ujištěna, že už ji podávat nemusí, protože už je o data oficiálně zažádáno. Případ se ovšem řeší i neformální cestou na základě osobních kontaktů. Ten oficiálně potvrzený seznam sem prostě dřív nebo později docestuje," sdělil Aktuálně.cz státní úředník detailně obeznámený s případem. Šéf protikorupční služby Jiří Novák odmítl jakékoli detaily o tomto případu prozrazovat. Služba podle něho ale o údaje má zájem, informuje server.

České ministerstvo financí před několika týdny nejprve prohlásilo, že má o data zájem. Šéf úřadu Miroslav Kalousek ovšem současně tvrdí, že má se žádostí o disketu kvůli jejímu původu etický problém. "Rozumné a slušné je proto počkat, až nám Němci údaje sami nabídnou," řekl tehdy Kalousek. Jenže takové vyčkávání nemá podle médií smysl, nabídka prý už přišla.

Také Hospodářské noviny (HN) před časem napsaly, že vyčkávací taktika může vyvolat řadu spekulací. Počínaje tím, že úřady ve skutečnosti o data zájem nemají, aby ochránily vlivné byznysmeny, až po domněnky, že některé neoficiálně získané údaje mohou takzvaně řízeně uniknout do médií.

Vyšetřování daňových úniků se po bance LGT v únoru rozšířilo na druhou banku v Lichtenštejnsku, kam své miliony převáděly stovky Němců, a také na tři německé banky. Zámožní Němci ukryli před finančními úřady do zahraničních bank přes 200 milionů eur (zhruba pět miliard korun). U 150 osob provedly německé úřady razie a 91 z nich se už k daňovým únikům přiznalo.

Prvním podezřelým v kauze daňových úniků se v polovině února stal ředitel poštovní a logistické skupiny Deutsche Post Klaus Zumwinkel, který své šéfovské místo opustil.

Lichtenštejnsko je vedle Andorry a Monaka jednou ze tří evropských zemí, které Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zařadila na černou listinu daňových rájů.

Váš názor
 • Co můžeme teď v Evropě už čekat ?
  19.3.2008 16:13

  když socialistické vládní špičky zakoupí ukradené informace ? Můžu dodržovat v této Evropě já zákony ? Když je nedodržují vlády ? Co morálka ? Pokud koupím se zištných důvodů kradenou věc o které vím, že je kradená jsem na stejné úrovni jako zloděj. Pokud toto udělá stát, je tento stát zloděj a je to signál, že zákony jsou pouze pro blbce a je to signál k nedodržování zákonů a ignoraci systému. Lidé si budou muset svoje peníze chránit před největším zlodějem - státem nyní ještě chytřeji a budou si muset z toho vzít dobré ponaučení.Evropský politický systém tímto vstoupil do nové roviny, která se snoubí s lží, proradností, ignorací absencí morálky.
  připíčil
  • Re: Co můžeme teď v Evropě už čekat ?
   19.3.2008 16:56

   Souhlasím, ale může být morálka tam kde není morálka.Proč na zloděje nejít zlodějsky.V každém případě by měl být zavřený ten co data ukrad - když si nainstalujete nelegální softvér tak máte problém. Je legální mít výhody (imunitu), kterou neměly ani králové ve středověku.Je faktem, že proradnost,lež ,ignorance, absence nejen morálky, ale i absemce slušnosti se stala dávno společenskou normou. Když jedu autem po cestě připadám si jak ve středověku-dřív za bukem číhali lapkové dnes policajti, starostovi hajduci a za chvíli i možná placení žoldáci.A inkviziční zákony, které doslova číhají na každou chybu nejde opravdu dodržovat, nejen na cestě.Daňové zákony, provádění ekzekucí, soudy amohlbych jmenovat prakticky každý krok pohybu člověka kde se jen čeká na chybu a mazec,žádná regulace ,usměrňování.A už dost.
   Novák
 •  
  19.3.2008 16:02

  Nevím, nevím, myslím si že se pravdu nedovíme.Pravda bude řízená.
  nevěřící
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů