Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Česko čekají nové arbitráže, hrozí stamilionové ztráty

ČTK: Česko čekají nové arbitráže, hrozí stamilionové ztráty

25.3.2008 9:22
Autor: ČTK

Českému státu hrozí další arbitráže, v nichž jde o stamiliony korun. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny s odvoláním na šéfa mezinárodního odboru ministerstva financí Radka Šnábla. Takzvané oznámení o sporu podal například německý podnikatel, který chce 620 milionů korun za zmařenou investici do golfového hřiště Cihelna. V dalším sporu, "Nepolský versus Česko" o pozemkové investice, žalující strana požaduje 180 milionů . V březnu zažalovala stát o 330 milionů korun také norská společnost, a to kvůli zmařené investici při obchodu a zpracování ryb.

Dosud stály prohrané arbitráže Českou republiku zhruba 12 miliard korun, nyní se stát účastní asi 12 sporů, v nichž se rozhoduje o dalších 50 miliardách, poznamenává deník. Zatím nejvíce stát zaplatil společnosti CME za znehodnocení investice do televize Nova, tehdy ČR zaplatila 10,7 miliardy .

K arbitráži zřejmě míří dlouholetá kauza karlovarského golfového hřiště Cihelna. Německý podnikatel Peter Franz Vöcklinghaus se nyní rozhodl, že bude po státu požadovat 620 milionů korun za zmařenou investici. "Tuhle kauzu musíme brát hodně vážně," uvedl Šnábl. Již před několika lety se o případ zajímala také policie. Správkyně konkurzní podstaty golfového hřiště Alena Kasalová byla tehdy obviněna z porušení povinností při správě cizího majetku.

Podle deníku je nyní čerstvý také spor o pozemkové investice, označovaný jako "Nepolský versus Česko", ve kterém chce žalující strana získat 180 milionů . Na obrátkách nabral rovněž spor s norskou společností Czechoslonor kvůli zmařené investici. V této kauze policie vyšetřovala dokonce čtyři konkurzní správce. Posledního podezírala z vymáhání a přijetí půlmilionového úplatku, za který chtěl údajně ovlivnit konkurz firmy na zpracování ryb.

Většina kauz, včetně sporů s Nomurou či Union bankou, se má podle listu uzavřít letos a ministerstvo financí slibuje, že udělá vše pro vítězství. "Přešli jsme z alibistické pasivity do aktivní obrany. Musíme odradit další podnikatele, kteří by se chtěli na Česku hojit," uvedl Šnábl. Stát chce podle něj například podávat protižaloby a platit si dražší právníky se zahraničním renomé.

Konkrétní příklady razantního postupu úředníků už se podle deníku objevují. Například u spletitého sporu s japonskou Nomurou, v němž na stát podala žalobu i domácí banka ČSOB, už také ministerstvo financí naopak zažalovalo banku ČSOB. A o podobném postupu uvažuje ministerstvo i v čerstvém případě Czechoslonoru. "Dočká se nejen naprosto tvrdé obrany, ale i obrovského překvapení. Souhlasím s názorem majitelů firmy, že v té kauze je řada podivných věcí. Ale naprosto nesouhlasím s tím, že něco způsobil stát. Zatím to vypadá, že příběh s poškozeným je přesně naopak," uvedl Šnábl.


Váš názor
 • stát za nic nemůže
  25.3.2008 11:13

  ,,,,Souhlasím s názorem majitelů firmy, že v té kauze je řada podivných věcí. Ale naprosto nesouhlasím s tím, že něco způsobil stát,,,,,, ,,,,,,,,,Souhlasím, že je mnoho podivných věcí v rozdělování peněz, je mnoho podivných věcí v soudnictví, je mnoho podivných věcí v této zemi, ale stát za nic nemůže,,,,,,,,,,. Kdo je to stát ? Nebýt těchto soudů nad státem a nebýt této hrozby, tak by si tady s námi dělal tento stát co chtěl, bez možnosti jakékoliv obrany, nebo spravedlnosti. pokud nepřijde právo a spravedlivý řád zevnitř tohoto státu, potom musí toto právo a sravedlnost přijít zvenku. Smutné na tom je to, že viníci zůstanou nepotrestáni a vše stejně zaplatíme my.
  ptměšil
 • V politice ?
  25.3.2008 10:19

  To je xmíchu. V politice žádná osobní odpovědnost není. Tu nesou jenom diktátoři.
  HonzaH
 •  
  25.3.2008 10:00

  A co takhle osobní odpovědnost.
  Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data