Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Topolánek: Koalice jedná o větším snižování veřejného deficitu

Topolánek: Koalice jedná o větším snižování veřejného deficitu

27.3.2008 17:47
Autor: ČTK

Deficit veřejných financí by se příští rok mohl snížit na 1,7 procenta hrubého domácího produktu, v roce 2010 na 1,4 a v roce 2011 na 1,2 procenta. Podle dnešního vyjádření premiéra Mirka Topolánka na Vysoké škole ekonomické (VŠE) o těchto plánech jedná koalice. Zatím schválené reformní kroky počítají letos s deficitem 2,9 procenta. V roce 2009 má schodek činit 2,6 procenta HDP a v roce 2010 pak 2,3 procenta HDP.

"To jsou naše nové fiskální cíle, které diskutujeme v koalici. Jsou splnitelné a vedou k našemu cíli vyrovnaných veřejných financí po roce 2014," uvedl Topolánek na přednášce na VŠE. Nespecifikoval ale, jak by se nižších deficitů mělo dosáhnout.

Již loňské lepší hospodaření státního rozpočtu deficit veřejných financí zlepšilo více, než se očekávalo. Podle předběžných výsledků loni skončil schodek veřejných rozpočtů na 1,9 procenta hrubého domácího produktu. Původní odhady přitom počítaly s více než třemi procenty HDP.

Loni stát hospodařil s deficitem 66,4 miliardy korun a letos plánuje deficit necelých 71 miliard korun. Podle schváleného střednědobého výhledu zatím MF počítá v letech 2009 a 2010 se schodkem 72,7 miliardy, respektive 73,5 miliardy korun.

Podle odhadů České národní banky z poloviny února deficit veřejných financí v letošním roce klesne na 1,5 procenta HDP. V roce 2007 podle odhadu ČNB činil deficit 2,3 procenta.

Evropská unie již dříve Česko vyzvala, aby nejpozději do roku 2012 dosáhlo takzvaného střednědobého cíle, který předpokládá schodek veřejných financí kolem jednoho procenta HDP. Maximálně tříprocentní deficit je rovněž jedním z maastrichtských kritérií, která jsou nezbytná pro přijetí eura.

I ministr financí Miroslav Kalousek v lednu sdělil ČTK, že státní rozpočet by mohl pravděpodobně v letošním roce i následujících letech skončit s nižším deficitem, než jeho úřad naplánoval.


Váš názor
 •  
  28.3.2008 8:38

  Neočekávám, že tato vláda té ODS, pro jejíž vedení je předvolební "smlouva s voličem" již dnes "překonaná", toho bude dosahovat jinak než dalším zvyšováním daňové zátěže občanů. Něco jako snižování výdajů státu nebo rozpočtové úspory (což by udělal každý normálně uvažující člověk bez možnosti neomezene zvyšovat své příjmy) je pro Topoolánka and his boys jistě věcí zcela neznámou!
  Milan
 •  
  27.3.2008 20:05

  Určitě se jim to podaří,důchodcí to zaplatí pokud dřív nezdechnou.
  Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data