Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v únoru: Slibný začátek roku

Zahraniční obchod v únoru: Slibný začátek roku

7.4.2008 9:31
Autor: David Marek

Zahraniční obchod dosáhl v únoru přebytku 14,3 miliardy korun, což představuje druhý nejvyšší výsledek v historii. Obchodní bilance pokračuje v dvouciferné sérii. Dvouciferným tempem rostou vývoz i dovoz a dvouciferné hodnoty dosahuje také kladné saldo zahraničního obchodu vyjádřené v miliardách. Potvrzuje se indikace, že zahraniční poptávka na začátku letošního roku neubrala ze svého tempa růstu, jak naznačila ekonomická data z eurozóny a zejména Německa. Posilování kurzu koruny se prozatím neprojevilo negativně. Patrně proto, že odchylka od rovnovážného kurzu není příliš velká a pomáhá jí překlenout častější zajišťování proti kurzovým rizikům.

Vývoz se v únoru meziročně zvýšil o 11,4 procenta. Pro obchodní bilanci zůstává klíčový vývoj poptávky v Německu. Podíl vývozu do Německa na celkovém objemu vývozu z ČR sice zvolna klesá, přesto stále činí více než 30 procent. V únoru se vývoz do Německa meziročně zvýšil o 8,2 procenta. Chmury nad americkou ekonomikou vzbuzovaly obavy o osud ekonomiky eurozóny. Nicméně ekonomická data takové obavy nepotvrzují a spíše se potvrzuje hypotéza snižujícího s vlivu USA na Evropu (de-coupling). Ať tak či onak, pro český vývoz je dobře, že se eurozóně prozatím relativně daří. A ještě lépe se daří vývozu na Slovensko, jehož podíl je druhý nejvyšší na celkovém českém vývozu. Vývoz na Slovensko meziročně vzrostl o 17,9 procenta.

Růst dovozu, v únoru o 11,5 procenta meziročně, stimuluje domácí investiční poptávka. Dovoz strojů a dopravních prostředků se ve srovnání s loňským rokem zvýšil o 11,1 procenta. Poněkud překvapivě vysoké hodnoty dosáhl dovoz spotřebního zboží (+15,0 procent). Zpomalení růstu reálných mezd v důsledku vyšší inflace a údaje o maloobchodních tržbách za leden naznačovaly spíše zpomalení růstu spotřebitelské poptávky. Zahraniční obchod přináší opačnou evidenci. Hodnotu dovozu znatelně ovlivňují vysoké ceny komodit na světových trzích. Například množství dovezené ropy v únoru meziročně kleslo o 6,1 procenta, nicméně celková hodnota dovozu ropy stoupla o 32,4 procenta.

Výsledek únorového zahraničního obchodu se jen minimálně liší od našeho odhadu a také odchylka od průměrného očekávání na trhu je natolik nízká, že pravděpodobně nepohne kurzem koruny. Údaje o vývozu a dovozu v prvních dvou měsících letošního roku naznačují, že příspěvek zahraničního obchodu k růstu HDP zůstal v 1. čtvrtletí kladný a poměrně vysoký. Za celý letošní rok by měl zahraniční obchod podle našeho odhadu dosáhnout přebytku 90 miliard korun.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:00HU - Jednání MNB, základní sazba