Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Britská centrální banka má plán na zmírnění úvěrové krize

ČTK: Britská centrální banka má plán na zmírnění úvěrové krize

21.4.2008 11:28
Autor: ČTK

Britská centrální banka podpoří finanční trh částkou 50 miliard liber (asi 1,59 bilionu Kč), která je určena na zmírnění úvěrové krize. V rámci plánu, který dnes oznámila, bankám umožní vyměnit širokou škálu aktiv, včetně hypotečních zástavních listů a dalších nástrojů odvozených od hypoték, za státní dluhopisy.

Podmínkou účasti v tomto programu je ale vlastnit pouze kvalitní aktiva, tedy nikoli taková, kde je velmi vysoké riziko ztráty. Banka žádnému finančnímu ústavu nenabízí záchranu, ale pouze odblokování finančních toků za účelem běžného provozu.

Výměna aktiv bude na dobu jednoho roku a lze ji obnovovat maximálně tři roky. Toto opatření by podle centrální banky mělo být jako pomoc finančním ústavům dostatečné.

Komerční banky se nyní těžce zbavují hypotečních zástavních listů a dalších cenných papírů odvozených od hypoték. Kvůli krizi, která vznikla na trhu bydlení v USA, a následné nedůvěře na úvěrových trzích, mají banky značné objemy takzvaných mrtvých peněz.

"Program zvláštní likvidity, který připravila Bank of England, má zlepšit likvidní pozici bankovního systému a zvýšit důvěru na finančních trzích. Zároveň má zajistit, že riziko ztrát z poskytnutých úvěrů zůstane v bankách," řekl podle agentury Reuters guvernér centrální banky Mervyn King.

Garantem plánu je ministerstvo financí. Podrobnosti návrhu však počítají s tím, že veřejný sektor bude ušetřen případných ztrát.


Váš názor
 • Je to asi
  21.4.2008 12:25

  týden nebo 10 dní, co UK ministr přes finance prohlásil, že ale UK se hypokrize nedotkne.... A hle, již se připravují balíky peněz. Vida ....
  Muff
  • Re: Je to asi
   21.4.2008 12:38

   Lepší se připravit, než zaspat, rozhodně je to podle mně sofistkovanější řešení než udýchané dohánění červené lucerny na posledním vagonu rychlíku, které předvádí FED.
   /eye/
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data