Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Analytici: Ropa už zřejmě nezlevní, může stát i 200 dolarů

Analytici: Ropa už zřejmě nezlevní, může stát i 200 dolarů

28.4.2008 12:24
Autor: ČTK

Ceny ropy, které nyní takřka denně přepisují rekordy, se už zřejmě nevrátí na hodnoty, kde byly ještě před pár měsíci. Vysoká poptávka a geopolitické napětí jsou zárukou, že cena se v nejbližší době pravděpodobně nevrátí pod 100 dolarů a podle části analytiků je lepší se připravit na cenu až 200 dolarů za barel.

Ropa se v současné době prodává asi za 120 dolarů a jen proti loňsku se její cena zvýšila téměř na dvojnásobek. Ještě před třemi lety stál barel asi 50 dolarů a už v té době se ozývaly názory, že ceny jsou příliš vysoké a patrně je čeká dramatický pokles.

Silný cenový růst, jaký lze nyní pozorovat u ropy, je charakteristický pro spekulativní bubliny. To je situace, kdy se cena některého aktiva zvyšuje tak rychle, že se zcela odpoutá od vnitřní hodnoty a dál roste jen setrvačností. V okamžiku, kdy si investoři uvědomí, že cena už s realitou nemá nic společného, nastává prudký pád cen.

U ropy jsou však příčiny růstu zřejmě jiné. Nabídka a poptávka není v ideální rovnováze a mnohem pravděpodobnější je, že se bude poptávka nadále zvyšovat. U nabídky taková jistota růstu ale chybí. Firmy sice pokračují v průzkumu nových nalezišť, zároveň se ale vyčerpávají starší ložiska, kde byla ropa dostupnější a její těžba levnější.

"Můžeme si znovu projít základní faktory, nicméně v tuto chvíli si ceny půjdou, kam budou chtít," poznamenal k situaci na trhu analytik investiční banky Natixis Bleichroeder Jeff Spittel.

V pátek cenám k růstu pomohly informace, podle nichž se odehrál konflikt v Perském zálivu. Z lodi, kterou měla pronajatu americká armáda, bylo odpáleno několik varovných střel na dva čluny, údajně íránské. Teherán ale konflikt popřel. Důvodem k růstu cen jsou ale také útoky na ropná zařízení v Nigérii, která je klíčovým členem kartelu OPEC.

Dopady cen ropy pociťují hlavně Američané. Cena galonu (asi 3,8 litru) benzinu už se přiblížila k 3,60 USD, což Američané nepamatují. V jiných zemích dopady drahé ropy tak dramatické nejsou, protože růst cen ropy z části smazává pokles dolaru, v němž se cena vyjadřuje. K české koruně kurz dolaru klesl až pod 16 , zatímco před třemi lety stál dolar přibližně 24 korun.

Kartel OPEC dodává asi 40 procent objemu ropy, která se ve světě spotřebovává. Členové kartelu tvrdí, že ropy je na trhu dostatek a růst je jen výsledkem spekulace, která se na komoditních trzích odehrává. S tímto názorem ale souhlasí i mnozí pozorovatelé, kteří upozorňují, že obchodníci se nákupem ropy a dalších komodit zajišťují proti inflaci.

S dalším růstem cen ropy počítá například i profesor ekonomie z americké univerzity Texas A&M John Moroney. Ten před nedávnem dokončil knihu, v níž se věnuje produkci energií a její spotřebě. Moroney zmiňuje převážně pokles těžby, nestabilitu ve Venezuele, která je významným producentem, a potenciálně i pokles kapacit na Blízkém východě.

"Teorii bubliny já neuznávám," řekl Moroney, kterého citovala agentura AP. Těžba ropy se snižuje například v Mexiku, které značnou část vyváží do sousedních Spojených států.

Mezi uznávané prognostiky, co se týče cen ropy, patří investiční banka Goldman Sachs. Její analytik Arjun Murti už v roce 2005 předpověděl, že se trh dostal do fáze, která se označuje jako superspike a upozornil, že cena směřuje nad 100 dolarů. Nyní banka upravila předpověď průměrné ceny ropy do roku 2010 z 80 na 110 dolarů za barel.

Proti teorii spekulativní bubliny hovoří fakt, že poptávka po energiích by se měla do 20 let zvýšit o více než 50 procent. To bude znamenat obrovský tlak na těžební firmy, aby zvýšily úsilí při hledání nových polí a především, aby si zajistily více peněz. Nová ložiska jsou totiž hlavně v těžko přístupných oblastech na dně oceánů.


Váš názor
  • Klasický 100x ohraný ERROR
    28.4.2008 13:46

    "Potřeba spojovatelek na telefonních ústřednách převýší počet všech žen v U.S.A." - výrok někdy z před půl století. Těžká bublina. Analytikům trénovaným z pročítání minulosti (kvartálních reportů) zapomněli říci, že existuje něco jako inovace. Současná hysterie kolem ropy je podobný tendenční humbuk. Vědecko-technický pokrok způsobí změnu. Globálně je jedno zdali změna přijde za 3 dny nebo za 6 týdnů. Současná ceny ropy jsou ubohá a průhledná bublina. Co VŽDY udělaly bubliny? Těžká hádanka, že?
    Detective
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data